Biała Podlaska: Specjalne preferencje wspierające inwestycje na terenie Miasta i Gminy

Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk wraz z Bialskopodlaską Izbą Gospodarczą i jej prezesem Eugeniuszem Izdebskim zaprosili członków Izby oraz samorządowców na spotkanie pt. „Nowe zasady funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych”. Wydarzenie miało miejsce w dni 8 kwietnia br. w siedzibie Izby w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12c. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan, m.in. Janusz Miś który przedstawił zebranym nowe zasady udzielania wsparcia w zakresie zamierzeń inwestycyjnych.

W spotkaniu oprócz wymienionych już wyżej osób uczestniczył także Maciej Buczyński – z-ca prezydenta Białej Podlaskiej odpowiedzialny za miejskie inwestycje, Henryk Marczuk – sekretarz Starostwa Bialskiego, Zbigniew Kot – burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego, Adam Olesiejuk – z-ca wójta Białej Podlaskiej, Jan Sikora wójt Zalesia, Krzysztof Iwaniuk – wójt Terespola, oraz szefowie i przedstawiciele spółek miejskich PEC i ZKM a także przedsiębiorcy z różnych branż.

Janusz Miś – przedstawiciel Euro-Park Wisłosan poinformował o możliwościach jakie skierowane są w stronę przedsiębiorcy – inwestora a udzielanych przez Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Biała Podlaska miasto jak i wszystkie miasta i gminy Powiatu Bialskiego należą terytorialnie do strefy tarnobrzeskiej.

Agencja Rozwoju Przemysłu która kieruje strefą przyjęła hasło działania zamykające się w słowach “Polska Strefa Inwestycji”. Dzięki takiemu podejściu, preferencyjne warunki realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych objęły teren całej Polski. Poszczególne strefy jak i poszczególne obszary im przypisane mają jednak nieco inne warunki uczestnictwa i możliwości skorzystania ze zwolnień podatkowych jakie gwarantują Strefy Ekonomiczne.

Janusz Miś poinformował o nowych zasadach funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych jakie wprowadzone zostały w oparciu o ustawę o wspieraniu nowych inwestycji – “Cała Polska Strefą”.

W Polsce obecnie funkcjonuje 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. Ta obejmująca swoim zasięgiem miasto Biała Podlaska i Powiat Bialski – Tarnobrzeska Strefa – prowadzona jest przez największą rządową spółkę powołaną do obsługi inwestorów – Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.

Do tej pory dzięki staraniom Tarnobrzeskiej Strefy, a właściwie dzięki preferencjom jakie udziela inwestorom, nowe firmy, przedsiębiorstwa, obiekty przemysłowe pojawiły się w okolicy Białej i Powiatu Bialskiego w takich miejscowościach jak Łuków, Tomaszów Lubelski, Janów Lubelski, Łapy.

– Szanujemy każdego inwestora, do każdego podchodzimy indywidualnie i profesjonalnie. Takie same warunki obsługi mają u nas zarówno małe firmy rodzinne jak i potentaci o randze światowej. Za umożliwienie spotkania w Białej Podlaskiej dziękuję prezydentowi i prezesowi gdyż przekaz wiedzy i informacji jest bardzo potrzebny – mówił Janusz Miś, jednocześnie odmawiając redakcji Radio Biper krótkiego podsumowania spotkania i przekazania informacji przedsiębiorcom w pigułce.

Biała Podlaska dla Tarnobrzeskiej Strefy jest punktem wsparcia. Punktem kreowania gospodarki zarówno w samym mieście jak i promieniowanie na bliższą i dalszą okolice. Specjalne warunki wspomagające inwestycje w Białej Podlaskiej wynikają z tego, że miasto znalazło się na liście 122 miast w Polsce które w dobie transformacji gospodarczej i samorządowej utraciły pewien status. Przypomnijmy, Biała Podlaska była do 1999 roku miastem wojewódzkim.

Dlatego też parametry wsparcia dla firm lokujących swoje przedsięwzięcia inwestycyjne w takich miastach są szczególnie atrakcyjne. Z rozwiązania tego, zgodnie z rozporządzeniami mogą korzystać także samorządy sąsiadujące z takimi miastami. W przypadku miasta Biała Podlaska, skorzysta na tym, otaczająca wianuszkiem teren miasta – Gmina Biała Podlaska. Na jej terenie obowiązują takie same zasady wsparcia inwestorów jak na terenie miasta. Mówiąc w skrócie, przedsiębiorca aby móc skorzystać z preferencji jakie oferujemy musi spełnić na terenie miasta i gminy Biała Podlaska 4 warunki z 10 jakie są określone i do dowolnego wyboru. Dwa te warunki spełnia taki przedsiębiorca lokując swoje firmę na terenie miasta i gminy już na samym początku. Mianowicie na pewno należy do grupy Małych, Średnich i Dużych Przedsiębiorstw oraz inwestuje na terenie wspomnianym. – mówił Miś.

Kilka tygodni temu Biała Podlaska dołączyła do miasta i gmin należących terytorialnie do Tarnobrzeskiej Strefy, a w których to udało się podpisać z inwestorem intratne warunki realizacji inwestycji. W Białej Podlaskiej jest to firma Aluteam która rozpoczyna, wartą 90 milionów złotych inwestycję jaką jest budowa nowej hali przemysłowej przy ulicy Brzeskiej.

Żeby rozniosła się fama o wartych uwagi i rzeczywiście możliwych do wykorzystania preferencyjnych warunkach wsparcia przez Tarnobrzeską Strefę najlepszy byłby jako pierwszy do podjęcia takich działań biznes miejscowy. Już tu istniejący a nabierający jedynie wiatru w żagle dzięki przynależności miasta i gminy Biała Podlaska do strefy. Dobrze, gdy takie pierwsze inwestycje dokonują firmy miejscowe. To napędza koniunkturę i łatwiej jest wtedy ulokować w takim miejscu inwestora z zewnątrz.

Inwestycje realizowane we współpracy z Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną i pod jej parasolem umożliwiają inwestorowi skorzystanie ze zwolnień podatkowych podatku PIT lub CIT (do wyboru) przez okres 15 lat.

Myślę, że po udzielonych dziś informacjach, pozostaje nam dać teraz czas przedsiębiorcom na opracowanie nowych inicjatyw. Czekamy na konkrety i spotykamy się już na rzeczowych omówieniach planów za jakiś czas z przedstawicielami Tarnobrzeskiej Strefy. – podsumował spotkanie prezez BPIG Eugeniusz Izdebski.

Z dotychczasowej współpracy ze strefą tarnobrzeską jestem zadowolony. Przyniosła już pierwsze wymierne efekty w postaci wartej 90 milionów złotych inwestycji jaką rozpoczął Aluteam. Warto może w tym miejscu przypomnieć, że Biała Podlaska za poprzedników przez kilka lat przynależała do strefy pomorskiej. Że nic nie wyszło z szumnych zapowiedzi wiedzą mieszkańcy sami. Nam udało się poprzez rozmowy i nawiązanie współpracy już w pierwszym roku przynależności wspomóc inwestora i umożliwić realizację pierwszej, dużej inwestycji. – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Na spotkaniu prezydent Litwniuk przedstawił też przedsiębiorcom z Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej aktualny stan prac i najbliższych zamierzeń inwestycyjnych realizowanych przez miasto Biała Podlaska. W 2019 roku w budżecie miasta zapisane są inwestycje warte ok. 104 i pół miliona złotych. Ale o tym już w najbliższym materiale.

 

Prezentacja Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska miasto / Bialskopodlaska Izba Gospodarcza / Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *