Reklama

Małaszewicze: Strzelali w 10-tkę – wybierają swoją przyszłość!

W Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach, 29 marca zrobiło się tłoczno. Zjechali do szkoły uczniowie z ponad 10. szkół podstawowych i gimnazjów z terenu połowy Powiatu Bialskiego. Prawie 300 osób w jednym miejscu, miało okazję zapoznać się z ofertą szkół zawodowych i branżowych prowadzonych przez powiat. W zawodach – przyszłym pomyśle na życie – można było przebierać. Sam Reymont w Małaszewiczach zaprasza do klas kolejowych, logistycznych, humanistycznych, informatycznych, mechanicznych i mundurowych z elementami prawa. Niebawem film z wydarzenia!

Zasadniczym elementem przedsięwzięcia nazwanego „Zawodowy Strzał w 10-tkę” a organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie we współpracy z Powiatem Bialskim i dyrektorami szkół średnich jest zachęcenie uczniów do nauki w szkołach zawodowych – technikach i szkołach branżowych oraz pokazanie korzyści płynących z wyboru takiej ścieżki kształcenia.

Jak udowadniano w Małaszewiczach szkolnictwu zawodowemu powszechnie przypisuje się nieco niższy status od kształcenia ogólnego, co jest tylko stereotypem funkcjonującym w dużej części społeczeństwa. Tymczasem wybór kształcenia i szkolenia zawodowego może być początkiem atrakcyjnej i pasjonującej kariery. Tworzy też wiele możliwości podnoszenia kwalifikacji oraz przekwalifikowania się, co w dzisiejszym świecie jest raczej nieuniknione.

Głównym organizatorem tego wydarzenia edukacyjnego, jednego z czterech w regionie. Kolejne „Strzały w 10-tkę” zorganizowane zostaną m.in. w Parczewie, Radzyniu Podlaskim i Białej Podlaskiej o czym wspominała Małgorzata Kiec, kierownik bialskiej delegatury lubelskiego kuratorium.

Targi zawodowe jakim jest Strzał w 10-tkę adresowane są do gimnazjalistów i uczniów klas VIII szkół podstawowych, nauczycieli, wychowawców oraz szkolnych doradców zawodowych. W Małaszewiczach prezentowały się oprócz gospodarzy także szkoły z Janowa Podlaskiego i dwie szkoły zawodowe z Międzyrzeca Podlaskiego.

Dyrektor szkoły w Małaszewiczach, Robert Wieczorek mówił o specyficznym położeniu szkoły na styku Europy i państw Europy wschodniej i dalekiej Azji. To tu znajduje się największy w Polsce i jeden z największych w Europie suchy port przeładunkowy na linii kolejowej Wschód – Zachód. W okolicy swoje filie i centrale ma kilkadziesiąt dużych i wielkich firm transportowych, logistycznych i przeładunkowych. To one determinują rozwój portu ale i zgłaszają zapotrzebowanie na specjalistów szkolonych w Małaszewiczach. Praktycznie już połowa oferty szkoły prowadzona jest w klasach pod patronatem zainteresowanych firm. Specjalne stypendia i gwarancje miejsc pracy po ukończeniu szkoły oferują nie tylko PKP w klasach kolejowych i automatyki ale na przykład też i firma Cargo-Tor, której szef – prezes Andrzej Sokolewicz skierował swoje urazy uznania i wsparcie w osiąganiu celów zawodowych do zebranych gości Szkół Reymonta podczas swojego przemówienia.


materiał: Radio Biper Terespol
temat: Powiat Bialski / Terespol gmina / Małaszewicze / Zespół Szkół im. Reymonta
tekst i zdjęcia: Leszek Niedaleki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama