Reklama

Biała Podlaska: Cukrzyca w ciąży – trwa projekt AWF i szpitala

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej zaprosili panie na spotkanie nt.: „Cukrzyca w ciąży – co warto o niej wiedzieć”. Spotkanie miało miejsce 20 marca w Auli budynku Centrum Dydaktyczno – Administracyjnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej przy ulicy Terebelskiej. Spotkanie skierowane było do kobiet, które: planują ciąże, są w ciąży, są w ciąży i podejrzewają u siebie cukrzycę ciążową, mają zdiagnozowaną cukrzycę ciążową.

Podczas spotkania zaprezentowano prelekcje:
– „Co powinnaś wiedzieć o cukrzycy będąc w ciąży” Ewa Targońska – Piekutowska, edukator ds. diabetologii,
– „Moje zdrowie w moich myślach” dr Anna Turosz, psycholog
W panelu eksperta można było zadać pytania: dr n. med. Łukaszowi Szeszko (specjalista IIo z zakresu położnictwa i ginekologii), Małgorzata Smędra (położna), Marzena Bessaraba (położna, na miejscu dokonywany pomiar cukru), dr Anna Turosz (psycholog), Ewa Targońska – Piekutowska (edukator ds. diabetologii), mgr inż. Anna GalczakKondraciuk (dietetyk), dr Beata Makaruk (trener kobiet w ciąży), dr n. o zdrowiu Anna Ławnik, dr n. o zdrowiu Monika Lenart-Lipińska (PSK nr1 w Lublinie).

Jesteś w ciąży? Masz zdiagnozowaną cukrzycę ciążową?
Zgłoś się do projektu!
Projekt zapewnia:
– kompleksową opiekę dietetyczną w czasie ciąży,
– systematyczny trening „Świadome 9 miesięcy” dr Beaty Makaruk,
– pełen zakres badań laboratoryjnych.
Udział w projekcie jest BEZPŁATNY!
Kontakt: 693 953 524, 502 601 012, 601 732 221

Organizujemy dziś event we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Cukrzyca w ciąży – co warto o niej wiedzieć. Event skierowany do kobiet które planują zajść w ciąże, są już w ciąży lub też już urodziły ale chciałyby dowiedzieć się wszystkiego o problemie cukrzycy ciążowej. Cukrzyca jest w tej chwili chorobą cywilizacyjną. Cukrzyca ciążowa pojawia się coraz częściej. Celem eventu jest odpowiedź na pytanie co należy wiedzieć i co należy robić po zdiagnozowaniu choroby. Przede wszystkim nie powinny się panie martwić. Bywa, że cukrzyca ciążowa jest tylko epizodem w życiu kobiety a po urodzeniu dziecka wszystko wraca do normy. Ale na pewno nie można cukrzycy ciążowej lekceważyć. – mówi Joanna Kozłowiec, z-ca dyrektora do spraw rozwoju Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

– Projekt realizujemy już drugi rok. Dotyczy wpływu aktywności fizycznej i zbilansowanej diety na poziom glikemii kobiet z cukrzycą ciążową. Systematycznie współpracujemy ze Szkołą Rodzenia w Białej Podlaskiej i bialskim szpitalem. Mamy prelekcje – raz na dziesięć spotkań w Szkole Rodzenia. Przekazujemy tam kobietom informacje o tym bezpłatnym projekcie. Projekt powstał i realizowany jest dla dobra kobiet i dziecka które ma się za chwilę urodzić. Panie uczestniczące w projekcie są pod ścisłą opieką i nadzorem dietetyka i wykonywane są badania biochemiczne. Grupa eksperymentalna dodatkowo trzy razy w tygodniu spotyka się ze mną na treningach. Z powodzeniem prowadziliśmy już tym sposobem dwie ciąże. Wszystko poszło gładko i zdrowo. Poziomy cukru były prawidłowe. Nie była konieczność dawkowania insuliny. Cały czas systematycznie prowadzimy dalszą rekrutację. W każdym momencie można do nas dołączyć. Aby wziąć udział w projekcie kobieta musi mieć zdiagnozowaną cukrzycę ciążową. Niestety mimo naszej otwartości, pełnego zakresu jaki oferuje projekt, bezpłatności zajęć i oferowanych w projekcie badań znaczna część pań nie wykazuje żadnej chęci udziału w projekcie. U nas panie uczestniczące podejmują albo decyzję świadomą, że chcą przychodzić na zajęcia ćwiczeniowe albo tylko przystępują do grupy kontrolnej umożliwiającej udział w badaniach biochemicznych i pozostają pod kontrolą dietetyka. Posiadamy dwie opcje. Zauważamy jednak, że tych aktywnych pań jest zdecydowanie mniej. Panie nie chcą ćwiczyć. To problem. Wydawało mi się, że ta świadomość zdrowego trybu życia – tym bardziej będąc w ciąży – wzrasta. Nie wiem czy nie chcemy dbać o siebie czy nie wiemy jakie zagrożenia niesie źle leczona cukrzyca ciążowa. Bariera jednak jest. Nie potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest ta bariera. – mówi dr Beata Makaruk.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: AWF Biała Podlaska / WSZS Biała Podlaska / projekt „Cukrzyca w ciąży”
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama