Muzyczna Dziupla: Bialski Sijan z nowym utworem “Martin” (film)

Bialski zespół Sijan, który mogliście usłyszeć m.in. w ubiegłym roku podczas jednego z koncertów wakacyjnych na Placu Wolności nie próżnuje, cały czas komponuje, nagrywa i tworzy klipy. Dziś ukazał się na ich kanale na YouTube nowy klip do nowego utworu “Martin”. 

Autorem muzyki do niego jest gitarzysta tria Marek Jakubiak, o nowym utworze mówi: – “Martin” to nasze najnowsze „dziecko”. Jest to dla nas utwór specjalny, o tyle, że postanowiliśmy zamienić gitarę basową na pianino, za którym zasiadł Jacek. Wpadliśmy też na pomysł umieszczenia w numerze jakiegoś mocnego przekazu, stąd słynna przemowa pastora Kinga.

Zespół “Sijan”, to Marek Jakubiak, Wojtek Andrzejuk i Jacek Siemieniuk, trójka muzyków z dużym bagażem muzycznego doświadczenia, którzy postawili swoje umiejętności i talenty na granie nowoczesnego elektrycznego jazzu. Gitara, perkusja, bas lub na zamianę instrumenty klawiszowe. Sijan z języka Fińskiego znaczy “miejsce”, w tym przypadku jest to miejsce do kreowania wysublimowanych dźwięków. To miejsce, gdzie łączy się woda i ogień, yin i yang. W ich kompozycjach pełno takich przejść, od spokoju, łagodności, delikatności i zadumy do mocnego uderzenia, rozżarzonych węgli, ekspresji. To wielka sztuka umieć połączyć te skrajności w jedną całość, chłopakom udaje się to znakomicie.

Główny kompozytor w zespole Marek o całym projekcie mówi: -Nasza muzyka to szeroko pojęty jazz. Ważne dla nas jest to, że to nasze własne, autorskie kompozycje. To duża satysfakcja. Zespół powstał z wspólnej potrzeby grania i tworzenia, więc nie mamy jakiegoś szczególnego parcia na „masowy sukces”, co nie znaczy, że nie jest nam miło, jeśli ktoś naszą muzykę doceni.

“Sijan” nie koncertuje zbyt często. – obecnie nie mamy zaplanowanego żadnego występu przed publicznością. Zdajemy sobie sprawę, że odbiorców tego typu muzyki w naszej szerokości geograficznej jest niewielu – mówi Marek. Zespół jest jednak chętny do współpracy i chętnie występuje, jeśli tylko dostają propozycję zagrania.

Czekamy na więcej i koncert w Białej Podlaskiej.

Polecamy również stronę “Sijan” na Facebooku: https://www.facebook.com/sijanjazz/

 


materiał: Muzyczna Dziupla
film / grafika: Sijan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *