Biała Podlaska: Są już pieniądze na przebudowę skrzyżowań. Pierwsze to na Białce (aktualizacja)

Na kontach Urzędu Miasta Biała Podlaska znalazły się już pieniądze – zaliczka – z projektu transgranicznego Polska – Białoruś – Ukraina w partnerstwie z Brześciem a przeznaczone na modernizację dwóch ważnych skrzyżowań w Białej Podlaskiej. Ronda turbinowe powstaną na krzyżówkach ulicy Terebelskiej z obwodnicą trasy DK-2 i al. Solidarności z ul. Białka (trasa DK-2). Czas na wykonanie obu rond to końcówka 2020 roku. Aby nie wprowadzać całkowitego zamieszania komunikacyjnego w tym roku zbudowane zostanie jedno – to na al. Solidarności na Białce.

Łączna wartość projektu to 8 mln 671 tys 763 zł. Środki zewnętrzne już częściowo w formie zaliczki przelane na konta Urzędu Miasta Biała Podlaska to kwota ponad 4 mln 570 tys zł. Z miejskich pieniędzy dorzucić trzeba będzie minimum 4 mln 100 tys zł – a i to pod warunkiem, że ceny przetargowe zmieszczą się w założonych ramach. Na prace projektowe wydano już 382 tys zł w zeszłym roku.

Harmonogram wydatkowania pieniędzy – postępu prac:
2019 – 3.782.478,00 zł, – rondo al. Solidarności / ul. Białka,
2020 – 4.450.684,00 zł, – rondo ul. Terebelska / obwodnica DK-2
2021 – 56.574,00 zł. – zakończenie i rozliczenie projektu.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, Miasto prowadzić będzie w tym roku prace na skrzyżowaniu alei Solidarności i ulicy Białka (trasa DK-2) na bialskiej Białce. Skrzyżowanie Terebelskiej z obwodnicą przebudowane zostanie w roku 2020. Dlaczego wybrano to właśnie skrzyżowanie jako pierwsze do wykonania prac? Powodów jest kilka.

Władze Miasta, prezydenci Michał Litwiniuk i zastępca prezydenta Maciej Buczyński zdają sobie sprawę z szerokiego zakresu prac drogowych jakie już trwają a niebawem rozpoczną się na terenie miasta.
– Tych utrudnień będzie przybywać. I kierowcy i piesi muszą liczyć się z kilkutygodniowym brakiem przejazdu czy przejścia w miejscach dotychczas wykorzystywanych. Niestety, aby zmodernizować i wybudować sieć chodników, ścieżek rowerowych i dróg, ekipy budowlane muszą przedtem zabezpieczyć teren i wykonać zaplanowane prace, a nie da się w części przypadków zrealizować tego przy funkcjonującym ruchu drogowym. – mówi Maciej Buczyński.
Zapewnia jednak, że i Miasto i wykonawcy dołożą starań do jak najmniejszej uciążliwości i na odcinkach o szczególnym natężeniu ruchu i znaczeniu dla całej komunikacji, zaraz po zrealizowaniu prac drogowych będą one oddawane do użytkowania, w miarę możliwości zapewniane będą też sprawne objazdy.

Dlaczego skrzyżowanie Solidarności z Białą idzie pierwsze do przebudowy?
Skrzyżowanie alei Solidarności i ulicy Biała wybrano do realizacji jako pierwsze z powodu nagromadzenia się prac w centrum miasta i na samym osiedlu Jagiellońskim. Trwa budowa parku i ścieżek rowerowych w Terebelskiej. Dodatkowe utrudnienia w tym roku na tym osiedlu nie są wskazane. Dodatkowo skrzyżowanie Terebelskiej z obwodnicą posiada sygnalizację świetlną. Uspokaja ona i normuje natężenie ruchu na tym skrzyżowaniu. Skrzyżowanie Alei Solidarności i ulicy Białka takiej sygnalizacji nie posiadają. Na tym skrzyżowaniu i w jego rejonie dochodzi też do znacznie większej ilości wypadków drogowych, w tym tym najgroźniejszych. Kierowcy wyjeżdżający z alei Solidarność często długo oczekują na włączenie się do ruchu w ulicę Białka. Ruch wzmacnia w tym rejonie też dojazd do cmentarza komunalnego. Z tych też powodów pierwsze z rond turbinowych powstanie na Białce. Wymazany tym samym powinien zostać jedne z bardzo niebezpiecznych punktów drogowych z mapy miasta.

Prace na skrzyżowaniu na Białce ruszą jednak nie wcześniej jak w drugiej połowie roku. Trwają prace projektowe i opracowywana jest dokumentacja przetargowa.

Skrzyżowanie Terebelskiej i obwodnicy dziś

Skrzyżowanie al. Solidarności i ul. Białka dziś

 

Przepraszam za błąd we wcześniejszej wersji materiału. Autor tekstu.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska miasto / Drogi / Komunikacja
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *