Cykl koncertów “Zapusty na Podlasiu” (zaproszenie)

10 koncertów w ramach cyklu “Zapusty na Podlasiu” Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” będzie można zobaczyć od 27 lutego do 8. marca 2019 roku w takich miejscowościach, jak: Kodeń, Wisznice, Biała Podlaska, Sławacinek Stary, Janów Podlaski oraz Międzyrzec Podlaski. 

Najnowszy cykl koncertów Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” – tematycznie związany jest ze
zbliżającym się ostatnim tygodniem karnawału. Utrzymany w zabawnym, edukacyjnym
charakterze spektakl jest odniesieniem do podlaskich zapustów – okresu, któremu dawniej
towarzyszyły liczne zabawy i „wieczornice”, na których kobiety opowiadały tzw. gadki i powiastki, a młodzież „stroiła żarty”.

Tańce i zabawy w humorystycznych opracowaniach będą ciekawą dawką folkloru. Koncert
będzie miał charakter interaktywny, nie zabraknie energii, kolorowych, tradycyjnych strojów oraz zabaw i konkursów, a także tańców z sąsiednich regionów.

SZCZEGÓŁOWY PLAN KONCERTÓW:

27.02 – Kodeń, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki, godz. 12.00
28.02 – Biała Podlaska, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5, godz. 10.45
1.03 – Biała Podlaska, Szkoła Podstawowa nr 9, godz. 10.00
3.03 – Kodeń, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki, godz. 18.00
4.03 – Sławacinek Stary, Szkoła Podstawowa, godz. 10.00
5.03 – Wisznice, Gminny Ośrodek Kultury (koncert dla szkół), godz. 12.00
5.03 – Wisznice, Gminny Ośrodek Kultury, godz. 17.00
7.03 – Międzyrzec Podlaski, Liceum Ogólnokształcące, godz. 13.00
7.03 – Janów Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury, godz. 18.00
8.03 – Biała Podlaska, Sejmik Kobiet, Starostwo Powiatowe, Sala Widowiskowa, godz. 11.00

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „PODLASIE”
Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” posiada bogate tradycje i na stałe wpisał się w historię regionu. Od wielu lat z dumą prezentuje folklor Podlasia w kraju i za granicą, biorąc udział w wielu koncertach i wydarzeniach.

Od 1970 roku „Podlasie” uczestniczy w prestiżowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół łączy tradycję i współczesność, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych elementów. W swoim bogatym repertuarze posiada Polskie Tańce Narodowe, a także tańce wielu regionów kraju z uwzględnieniem rodzimego folkloru Podlasia. Nowatorskim przedsięwzięciem niespotykanym dotychczas w zespołach folklorystycznych jest połączenie folkloru i jazzu. Dokonania te wspólnie z Bialskim Jazz Trio tancerze prezentują podczas licznych koncertów, a także programów telewizyjnych w TVP Polonia. Po artystycznej kolaudacji programu przeprowadzonej w 2016 roku przez komisję ekspertów C.I.O.F.F. (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts), zespół „Podlasie” ma prawo reprezentować kraj w prestiżowych i największych międzynarodowych festiwalach i koncertach na całym świecie. Tylko w ostatnich latach 2016-2019 tancerze uczestniczyli w 6 międzynarodowych festiwalach Ameryki Południowej, Azji i Europy między innymi w Argentynie, Paragwaju, Brazylii, Indonezji, Holandii oraz Białorusi. Wyzwaniem dla zespołu są planowane podróże, koncerty, a także kolejne programy artystyczne oraz premiery. W najbliższych miesiącach widzowie będą mogli zobaczyć kilka nowych projektów. Zapowiadane „Zapusty na Podlasiu”, „Kurpiowskie Miodobranie”, „Lubelsko-Podlaskie Palindromy”, cykl koncertów dla najmłodszych realizowanych od ponad 30 lat pod hasłem „Edukacyjne Spotkania z Folklorem”, a także najnowszy spektakl „Impresji Podlaskich”, czyli kolejnego już „flirtu” folkloru i jazzu, z udziałem Bialskiego Jazz Trio oraz orkiestry kameralnej. Wszystkie wydarzenia w latach 2019/2020 – będą miały szczególne znaczenie z uwagi na Jubileusz 50-lecia. więcej informacji: https://www.zpitpodlasie.com.

ORGANIZATORZY: 
Akademia Wychowania Fizycznego Filia w Białej Podlaskiej
Zespół Pieśni i Tańca „PODLASIE”
współpraca:
Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Wydział Spraw Społecznych,
Urząd Miasta Biała Podlaska,
Urząd Gminy Wisznice,
Urząd Gminy Janów Podlaski,
Urząd Gminy Kodeń,
Urząd Gminy Biała Podlaska.


materiał: kultura / powiat bialski
tekst / grafiki: Zespół Pieśni i Tańca „PODLASIE”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *