Reklama

Biała Podlaska: Brama Koszarska i kładka piesza u Radziwiłłów jeszcze w tym roku! (galeria)

W najbliższy piątek – 15 lutego – w Urzędzie Miasta Biała Podlaska odbędzie się spotkanie, podczas którego zostanie podpisana umowa z wykonawcą inwestycji „Budowa bramy koszarskiej i kładki pieszej” związaną z przebudową części fortyfikacji oraz budową niezbędnej infrastruktury technicznej na terenie Zespołu Zamkowo-Parkowego przy Warszawskiej 12 w Białej Podlaskiej. Wykonawcą prac została firma PW Bialbud z Białej Podlaskiej.

Przedmiotem inwestycji objęta jest część terenu parku od strony zachodniej nieopodal amfiteatru. W zakresie wykonania są: budowla odtwarzanej bramy fortecznej zwanej koszarską, kładka piesza oraz fragment fortyfikacji ziemnych i nawierzchnia dojścia, zieleń i trawniki. Przetargowy koszt realizacji zadania to 956 tys 916 zł. Bialbud zrealizuję budowę jeszcze w tym roku – do 20 września 2019 r.

Budowa i oddanie do użytku Bramy Koszarskiej wraz z kładką pozwoli na rozpoczęcie prac nad dalszą częścią infrastruktury jaka powstanie przy Parku Radziwiłła. Brama Koszarska wraz z kładką będzie bowiem głównym dojściem do parkingu przy ul. Janusza Kusocińskiego, zbudowanego na tyłach biurowca przy ul. Warszawskiej.

umiejscowienie budowanych obiektów

 

Charakterystyka szczegółowa obiektów.

Budowla bramy.
Budowla bramy wykonana zostanie w technologii tradycyjnej bez izolacji termicznej jako obiekt nieogrzewany. Obiekt żelbetowy ze ścianami z bloczków betonowych. Izolacje przeciwwilgociowe pionowe na ścianach strefy podziemnej od wschodu i zachodu do poziomu terenu od południa i północy w kształcie spadków wałów fortyfikacji. Ściany ponad poziomem terenu z cegły pełnej z detalem architektonicznym. Żelbet miejscami obmurowany cegłą.
W ścianach podłużnych w arkadach umiejscowione siedziska – ławy dębowe grubości 5 cm. Sufit jako układ ozdobnego belkowania mocowanego do stropu z wypełnieniem pól deskowaniem pełnym szalowanym. Pozostałe elementy tynkowane. Przy bramach ozdobne „wąsy” wykończone płytami z piaskowca w nawiązaniu do wnętrza parku.
Przy cokole element wyoblony jako jedna bryła wieńcząca. W poziomie stropu wieniec pod murłaty. W ścianie wykształtowane wysunięcia pod detale gzymsów. Konstrukcja dachu drewniana. Szczyty ozdobne – tympanony murowane z belką wieńczącą gzymsu oraz nadstawką. Pokrycie dachowe, obróbki blacharskie, obudowa nadstawek z blachy miedzianej łączonej na rąbek stojący podwójny. Rynny i rury spustowe
z blachy miedzianej. Posadzka z kostki granitowej.

wejście w bramę koszarską od strony parku

rzut na widok boczny bramy koszarskiej


detal bramy

Budowla kładki pieszej.
Fundamenty żelbetowe, zbrojone i posadowione na betonie. Pięć sztuk fundamentów przęsłowych i dwa przyczółki. Podłoga złożona z desek. Konstrukcja drewniana wykonana z drewna konstrukcyjnego szlifowanego. Kolor konstrukcji drewnianej – naturalny brąz

widok kładki

 

Nasypy ziemne fortyfikacji.
Roboty ziemne rozpoczną się od ukształtowania fosy. Materiał ziemny z wykopu bramy użyty zostanie do usypania wałów. Wały wbudowane mieć będą stabilizujące geokraty. Po ukształtowaniu wału powierzchnie spadkowe zabudowane również zostaną geokratą i obsypane ziemią uprawną pod trawę. Na koronie wału przewidywana jest ścieżka szutrowa ograniczona krawężnikiem z bednarki stalowej ocynkowanej. Od strony fosy osłona ziemna podmurowana kamieniem polnym.
Dno fosy jako dwu fakturowa zieleń. W części środkowej trawa strzyżona na krótko, pozostała część
o charakterze łąkowym, wyższa.

Powierzchnia terenu – wynosi 3450 m2.
Usunięcie humusu określa się na poziomie 3800 m2.

widok całości powstającego założenia, po prawej stronie zachodnia zabudowa parku     

 

Miejsce budowy obecnie – luty 2019


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Urząd Miasta Biała Podlaska / Inwestycje / Zespół Pałacowo Parkowy Radziwiłłów
tekst: Leszek Niedaleki – na podstawie opracowań projektowych
grafika: opracowania projektowe / Biuro Geodezyjne GEOPOL Biała Podlaska / Król – Projektowanie Architektoniczne Marki
zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama