Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Zachować od zapomnienia. Spotkanie z autorkami książek o historii regionu (galeria)

07 lutego w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej odbyło się Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w którym uczestniczyły dwie autorki książek o tematyce historycznej: Barbara Wyczółkowska – Łotocka oraz Ewa Podniesińska. Pretekstem do spotkania była prezentacja ich najnowszej książki pt. Wspomnienia Barbary Rogowskiej ps. „Basia” 1942 – 1944. 

Barbara Wyczółkowska – Łotocka, przedstawiła obecnym na spotkaniu słuchaczom kulisy powstawania książki, a także zarys opisanej w niej historii.

– Pamiętnik Basi Rogowskiej otrzymaliśmy od Lecha Orlińskiego Hetmana Bractwa Kurkowego w Terespolu, który dostał go swojej kuzynki Haliny Kotorowicz – Słonimskiej, siostry cichociemnego Stanisława Kotorowicza, jednego z bohaterów wspomnień Basi. Po przeczytaniu rękopisu stwierdziłyśmy, że warto go opublikować, aby przedstawić czytelnikom, gdyż zawiera relację naocznego świadka i uczestnika zdarzeń historycznych – wyjaśnia Barbara Wyczółkowska – Łotocka.

Tytułowa „Basia”, była łączniczką w wielu akcjach KEDYWU (Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej). Swoją działalność rozpoczęła 13 lutego 1943 roku w grupie dywersyjnej Tomasza Zana „Sęka”. Brała udział w akcjach dywersyjnych i bojowych, m.in. w Celestynowie i w słynnej akcji „Góral”, jednej z najważniejszych akcji zbrojnych polskiego podziemia w czasie okupacji niemieckiej. W akcji tej uprowadzono samochód bankowy z pieniędzmi o wartości prawie 105 milionów okupacyjnych złotych. Bohaterka pełniła w czasie wojny również funkcję szyfrantki w 27. Wołyńskiej Dywizji AK.

Książka oprócz pamiętnika „Basi”, zwiera również bogatą dokumentację fotograficzną prezentujące miejsca opisane we wspomnieniach do których dotarły autorki.

Trzeba podkreślić, że jest to już szósta książka Barbary Wyczółkowskiej – Łotockiej dotycząca historii naszego regionu, zwłaszcza tej z okresu II wojny światowej. Większość z tych pozycji autorka wydała własnym sumptem. Wśród nich znajdziemy: „Z pamiętnika „Marty” Aliny Fedorowicz z OP „Zenona” 34 PP Podlaskiej Dywizji Piechoty AK” i jako współautorka: „Ślady Pamięci o Oddziale Partyzanckim „Zenona” 34 PP 9 Podlaskiej Dywizji Armii Krajowej”,  „Ślady Pamięci o Oddziale Partyzanckim Zenona na Ziemi Łosickiej”, „Ślady pamięci o 30 Poleskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej”. Współautorką trzech ostatnich jest również pani Ewa Podniesińska.

W przerwie spotkania gościnnie wystąpił już stały bywalec Spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki Tomasz Rogalski, który zagrał na akordeonie melodie partyzanckie. Jako tło do spotkania stanowiły obrazy malarza Macieja Falkiewicza. Spotkanie zakończyła wspólna fotografia z zaproszonymi gośćmi.

[foogallery id=”134249″]

 


materiał: Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama