Reklama

Janów Podlaski: Prawie połowa budżetu na 2019 rok przeznaczona na inwestycje

Z 31 mln 586 i pół tysiącem złotych zaczyna ten rok Gmina Janów Podlaski zapisanymi po stronie dochodów w budżecie. Wydatki zaplanowane w br. są jeszcze wyższe i osiągnąć mają poziom 33 mln 271 tys zł. Połowa budżetu gminnego idzie na inwestycje. Największa z nich to przebudowa budynku byłego przedszkola na obiekt wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi. Poważnymi zadaniami będzie budowa ulicy Polnej w Janowie Podlaskim i rozpoczynająca się rewitalizacja przestrzeni publicznej Gminie Janów Podlaski.

W 2019 roku deficyt w kwocie 1.684.852 zł pokryty został nadwyżką z lat ubiegłych w kwocie 1.847.234 zł. Łącznie nakłady inwestycyjne w br. wynieść mają 13 mln 422 tys zł. W tym prawie 8 mln 200 tys zł ze źródeł zewnętrznych. Gmina Janów Podlaski wykłada 5 mln 222 tys zł ze swoich środków.

Radni Gminy Janów Podlaski postanowili jednocześnie wprowadzić pierwsze korekty do propozycji budżetu przedstawionej jeszcze w grudniu 2018 roku, i tak:
– zmniejszono o 505.000 zł środki na realizację zadań dla Zespołu Placówek Oświatowych.
– zmniejszono o 600.000 zł nakłady na przebudowę pomieszczeń kuchni, stołówki, księgowości, pokoju nauczycielskiego oraz wymianę instalacji elektrycznej w części szkoły podstawowej,
– zmniejszono o 63.000 zł dotację dla Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim,
– zmniejszono o 400.000 zł dofinansowanie prac remontowych i konserwatorskich obiektów zabytkowych.
– zmniejszono o 100.000 zł kwotę przewidzianą na zagospodarowanie pomieszczeń w budynku przy ul. Przechodniej,
– zmniejszono o 140.000 zł kwotę wydatków przewidzianych na opracowanie dokumentacji projektowej drogi do Kajetanki, budowę drogi w Polinowie oraz budowę chodnika przy ul. Siedleckiej.

– zwiększono o 1.558.000 zł dotację celową dla Powiatu Bialskiego jako udział w budowie drogi Janów Podlaski – Ossówka,
– zwiększono o 100.000 zł środki na budowę drogi przy ul. Polnej,
– zwiększono o 250.000 zł kwotę środków przeznaczonych na rewitalizację przestrzeni publicznej w Janowie Podlaskim.

2019 rok w Gminie Janów Podlaski:
Zabezpieczono 40.000 zł jako udział w projekcie realizowanym wspólnie z Gminą Drohiczyn a dotyczącym budowy w Janowie Podlaskim wieży widokowej. 1.558.000 zł dorzuca Janów Podlaski do długo oczekiwanej przebudowy trasy z Ossówki do Janowa Podlaskiego. Jest to droga nr 1031L o długości ok. 10 i pół kilometra. Główny dojazd z Białej Podlaskiej i krajowej DK2 poprzez DW 811 do Janowa Podlaskiego. Trasa od skrzyżowania z drogą wojewódzką przed Ossówką a za Hrudem w Gminie Biała Podlaska poprzez miejscowości Gminy Janów Podlaski: Nowinki, Klonownicę Małą aż do Janowa i przebudowę ulicy Bialskiej do skrzyżowania z 1 Maja.
W budżecie na br. znalazła się budowa ulicy Polnej w Janowie Podlaskim wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Piłsudskiego i włączeniem w ulicę Brzeską (drogą wojewódzką nr 698), ulica wyposażona zostanie w kanalizację deszczową. Koszt prac to 3,6 mln zł z tego 1,9 mln zł z Unii Europejskiej i 1,7 mln zł jako wkład Gminy Janów Podlaski.
2 mln zł kosztować ma budowa ulicy J. Łosowicza oraz ulicy Cichej wraz z kanalizacją deszczową, przebudową linii elektroenergetycznych i telefonicznych. Tu dorzucić się ma budżet państwa kwotą 1 mln zł, drugi milion rezerwuje w budżecie Gmina Janów Podlaski.
Wykonanie dokumentacji projektowej pod przyszłą budowę ulic Bandosa i Pilarki to kwota 50.000 zł.
Kanał deszczowy w ulicy Narutowicza kosztował będzie w br. Gminę Janów Podlaski 100.000 zł.
Największym kwotowo zadanie budżetowym 2019 roku jest warta 3.750.000 zł rozbudowa i przebudowa budynku po byłym przedszkolu w Janowie Podlaskim ze zmianą sposobu użytkowania na budynek mieszkalny wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi. Na ten cel także pozyskano ze środków Unii Europejskiej 2.787.291 zł, wkład własny w projekt to niecały milion złotych, dokładnie 962.708 zł.
102.000 zł, w tym 12.600 zł z Unii Europejskiej i 89.400 zł z budżetu Gminy kosztował będzie projekt razem dla rozwoju e-usług publicznych – regionalne partnerstwo samorządów gmin powiatów włodawskiego, chełmskiego, kraśnickiego oraz gmin Janów Podlaski i Sosnowica.
Poważnym finansowo i o szerokim zakresie prac będzie zadanie rewitalizacji przestrzeni publicznej jako droga do aktywności i integracji mieszkańców Gminy Janów Podlaski. 2 i pół mln zł udało się na ten cel pozyskać z Unii Europejskiej, Gmina dorzuca kolejne 850 tys zł. Łącznie projekt wart jest 3 mln 350 tys zł.
W realizacji w tym roku będzie też budowa oświetlenia drogowego w Werchlisiu, zarezerwowano na ten cel 300.000 zł.
Gmina Janów Podlaski nie zapomniała też o stadionie. Na opracowanie dokumentacji technicznej zapisano kwotę 100.000 zł.
70.000 zł to zaplanowane na br. nakłady na przebudowę pomieszczeń kuchni, stołówki, księgowości, pokoju nauczycielskiego oraz wymianę instalacji elektrycznej w części szkoły podstawowej w Janowie Podlaskim.

materiał: Radio Biper Janów Podlaski
temat: Janów Podlaski gmina / Budżet 2019 / Inwestycje
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Targowiska: notowania z dni 20 – 23 stycznia

Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Grabanowie – ceny targowiskowe. Wisznice, Piszczac, Radzyń Podlaski, Biała Podlaska i Łuków. Przykładowe notowania: pszenica 80 za tonę, jaja kurze od 40 groszy do 1 zł za sztukę, jabłka od 1,5 do 4 zł za kilogram, ziemniaki młode od 1,8 do 3 zł za kg, pieczarki od 4,5 do 6 zł za kilogram, miód od 24 do 35 zł za kilogram.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Pamięć o Zagładzie

Wszystkie państwa członkowskie UE jednoczą się w postanowieniu, by w Europie nie było miejsca na rasizm, antysemityzm i nienawiść pod żadną postacią – piszą we wspólnym oświadczeniu Przewodnicząca Komisji Europejskie, Przewodniczący Rady Europejskiej oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Czytaj więcej »

Reklama