Biała Podlaska: Kto się boi amfiteatru? – z komentarzem

Miasto uratuje zagrożoną inwestycję modernizacji amfiteatru w Białej Podlaskiej. W momencie rozpoczynania przebudowy zakończenie prac zakładano na 21 stycznia b.r.. Już wiadomo, że terminu tego nie uda się dotrzymać. W międzyczasie stwierdzono konieczność wprowadzenia dodatkowych elementów dla uzyskania odpowiedniej nośności obiektu. To z tym był największy problem. Pociągnie to za sobą niestety wydłużenie czasu budowy jak i dodatkowe koszty. Termin wykonania został już przesunięty aneksem do umowy z wykonawcą na 31 maja 2019 r. Zadecydowały o tym kwestie bezpieczeństwa.

Projektant aktualnie sukcesywnie opracowuje dokumentację techniczną z rozwiązaniami na zabezpieczenie – wykonanie wzmocnień konstrukcji stalowej i podpór żelbetowych mostu świetlnego oraz zastosowanie dodatkowych podpór i odciągów wzmacniających konstrukcję stalową zadaszenia amfiteatru.

Opracowywany projekt obejmuje m.in. wykonanie dodatkowych elementów mikropali wraz z oczepem żelbetowym, wycięcie górnego fragmentu ściany oporowej rampy wejściowej, „przedłużenie” profili podłużnych HEM 300 oraz HEB300 wraz z dodatkowymi elementami skratowania oraz wzmocnienia, wzmocnienia słupów żelbetowych zlokalizowanych przy scenie, zmianę konstrukcji „wieszaka” na słup wraz z odciągami linowymi, wzmocnienia kratownicy wraz z rozwiązaniem naprawy/wzmocnienia jej stref oparcia, montażu elementów mocujących konstrukcję do ścian zaplecza scenicznego.

W ostatnim czasie Wykonawca wykonał 8 mikropali o dł. 18 m do odciągów z lin stalowych wzmacniających konstrukcję oraz rozbiórkę części podjazdu betonowego i nasypu w celu wykonania oczepów betonowych do mocowania odciągów stalowych, chudy beton pod oczepy oraz wzmocnienie słupa poprzez zabetonowanie stopy przy ścianie. W celu uzyskania odpowiedniej nośności obiektu wprowadzone zostaną belki wzmacniające.

W związku z tym, że mówimy o inwestycji z już istniejącą konstrukcją, a nie budową od podstaw, zmiany w projekcie – jak podkreślają specjaliści UM – nie są zaskoczeniem. Oczywiście, że zawsze bierze się pod uwagę przede wszystkim względy bezpieczeństwa i poważnie podchodzi do najmniejszej nawet wątpliwości, bo chodzi o dobro przyszłych użytkowników obiektu. Dla prezydenta to priorytet. – mówi Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

 

Kto się boi amfiteatru? – komentarz Mariusz Maksymiuk
Rok przedwyborczy “obfitował” w wielkie zadania realizowane w mieście. Ekipa byłego prezydenta, obecnie wicemarszałka Dariusza Stefaniuka, oraz osobiście odpowiedzialny za miejskie budowy, ówczesny, wiceprezydent Adam Chodziński aby nadrobić stracony czas swojej kadencji i choć częściowo zrealizować postulaty wyborcze zatwierdzali do realizacji projekty nie do końca sprawdzone i kontrolowane. Ważne aby coś się działo. A ile to będzie kosztowało, trwało i czy na pewno jest dopracowane pod każdym szczegółem to już zupełnie inna bajka. Jeden z takich przykładów niedociągnięć znaleźć można w Parku Radziwiłłowskim.

To ci dwaj panowie amfiteatru i obecnego stanu prac oraz perturbacji z inwestycją związanych powinni bać się najbardziej. Jeden ze sztandarowych projektów okazał się bublem który należy poprawiać. Trudno. Wyszło jak wyszło. Na miejscu tych panów ja nie pokazywałbym się w tym i jeszcze kilku innych miejscach w Białej Podlaskiej przez najbliższe dziesięciolecie. Nie pierwsza i nie ostatnia sprawa byłej ekipy po której trzeba posprzątać. Ważne jest to, że amfiteatr zostanie uratowany. Jego przebudowa zostanie dokończona.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska miasto / Amfiteatr / Inwestycje
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk

 

Jeden komentarz

  • mati

    Panie redaktorze niech pan nie zwala na poprzednią władzę tylko na wady konstrukcyjne których nie można było przewidzieć pan tylko aby dokopać co z pana za redaktor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *