Reklama

Biała Podlaska: Twoja Gmina – Twój PIT (film)

O podobnej akcji w sumie mogłyby pomyśleć wszystkie samorządy. – Wystarczy, aby wpisać w zeznaniu rocznym miejscowość i wskazać gminę w której faktycznie się mieszka. Nie trzeba się przy tym meldować. Do kasy samorządu dzięki temu trafi udział w podatku dochodowym takiej osoby. A to pozwoli nam na szybsze zaspokajanie potrzeb związanych z budową dróg i infrastruktury. – mówi Dariusz Plażuk, przewodniczący Rady Gminy Biała Podlaska. Bój toczy się w tym przypadku o istotne kwoty. Szacuje się, że obecnie „omija” samorząd gminy rok rocznie do 3 milionów złotych z tytułu udziału w podatku dochodowym i podatku CIT.

Już wiadomo, że chodzi o pieniądze. I to nie małe. W Gminie Biała Podlaska sytuacja jest wyjątkowa. To jedna z bardzo niewielu gmin, gdzie rok rocznie wzrasta ilość mieszkańców. A za mieszkańcem – jak wiadomo – idą pieniądze. Jeśli chcesz jako mieszkaniec mieć piękne drogi, szkoły i oświetlenie ulic, podaj w zeznaniu rocznym aktualny adres własnego zamieszkania. To wystarczy.

WAŻNE:
– należy zgłosić Pracodawcy adres zamieszkania,
– wystarczy, że w zeznaniu rocznym za 2018 rok podamy aktualny adres zamieszkania,
– nie trzeba składać żadnych dodatkowych dokumentów aktualizacyjnych (jedynie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oprócz zeznania rocznego składają druk CEiDG),
– nie jest przy tym konieczna zmiana adresu zameldowania.

Dlaczego ten apel jest taki ważny? Dlatego, że za każdym mieszkańcem podążają do budżetów samorządów pieniądze. A to właśnie z pieniędzy składa się budżet każdej gminy. Z budżetu natomiast finansowane są zadania związane z utrzymaniem szkół, pomocy społecznej, kosztów komunikacji, dowozy dzieci ale co równie ważne i bez czego żadna z gmin nie mogłaby się rozwijać – z pieniędzy finansowane są inwestycje. Budowa dróg, wodociągów, kanalizacji. Inwestycje w oświatę i bezpieczeństwo. Mając więcej pieniędzy w budżecie bylibyśmy jako samorząd wstanie zrealizować znacznie więcej i znacznie szybciej projekty służące rozwojowi naszej gminy a z których to korzystają najczęściej przecież mieszkańcy naszej gminy. Tym bardziej, że chodzi o nie małe środki które na dziś dzień do Gminy Biała Podlaska nie trafiają. – mówi przewodniczący rady Dariusz Plażuk.

Mówi i ma rację
Warto wiedzieć, że blisko 38% podatku dochodowego jaki płacimy trafia z powrotem do gminy, do tego dochodzi 6% udziału samorządów w podatku CIT. Przynajmniej tak być powinno. Nie zawsze jednak mieszkańcy poszczególnych gmin dopełniają tego prostego i nic nie kosztującego ich dodatkowo obowiązku i nie korzystają z możliwości zadbania o to aby ich pieniądze choć w części wróciły do miejsca zamieszkania i tu ponownie pracowały na rzecz rozwoju samorządu.

W budżecie Gminy Biała Podlaska blisko 9 milionów złotych to wpływy z udziału w podatku dochodowym i podatku CIT. Ale tych pieniędzy może być znacznie więcej. Na dziś szacujemy, że mieszka na naszym terenie około jednego tysiąca osób które to nie są u nas zameldowane a nadal w ich zeznaniach figurują dane adresowe z poprzedniego miejsca zamieszkania. W większości są to dotychczasowi mieszkańcy miasta Biała Podlaska. Mieszkają u nas ale ich pieniądze z podatku zasilają budżet miasta nie gminy. Oczekują od nas dróg, chodników, oświetlenia, kanalizacji, wodociągów. Tymczasem z ich podatków finansowane są inwestycje w zupełnie innym samorządzie. Myślę, że gdyby nawet połowa z tych osób w tym roku składając PIT czy CIT zadbała o wpisanie aktualnego miejsca zamieszkania to do budżetu Gminy Biała Podlaska wpłynęłaby dodatkowo kwota około 1 do 2 mln zł. A to są poważne pieniądze. Te pieniądze mogłyby i powinny pracować na rzecz samorządu w którym mieszkaniec aktualnie mieszka. – wyjaśnia przewodniczący Rady Gminy Biała Podlaska.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska gmina / Rada Gminy Biała Podlaska
zdjęcia i film: Małgorzata Mieńko
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama