Reklama

Województwo: Ciekawe ujawnienia KAS w listopadzie 2018 roku

Tradycyjnie papierosy ale również marihuanę, bursztyn, okazy CITES i monety zatrzymali w listopadzie funkcjonariusze lubelskiej służby celno–skarbowej. 

Narkotyki na granicy

350 g marihuany próbował przemycić do Polski obywatel Ukrainy. Mężczyzna przekraczał granicę w Dołhobyczowie. Nie zgłosił przy odprawie żadnych towarów akcyzowych. Marihuanę spakowaną w trzy woreczki foliowe ukrył pod odzieżą.

Mężczyznę wraz z zatrzymanym narkotykiem przekazano do dyspozycji Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie. Decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Postępowanie prowadzi policja pod nadzorem prokuratury.

CITES

Podczas kontroli samochodu przekraczającego granicę w Terespolu  funkcjonariusze KAS ujawnili wyprawioną skórę wilka szarego – okazu chronionego przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Skóra leżała na fotelu kierowcy, 33-letniego obywatela Rosji. Mężczyzna wyjaśnił, że ujawniony okaz kupił w sklepie w Moskwie za kwotę 5000 rubli. Skóra miała być przeznaczona do … wyłożenia siedzenia w samochodzie w celu poprawy komfortu jazdy.

Niestety mężczyzna nie posiadał odpowiednich dokumentów dot. CITES, zezwalających na legalny przewóz skóry przez granicę.

Bursztyn

Podczas szczegółowiej kontroli samochodu osobowego przekraczającego polsko-ukraińskie przejście graniczne w Zosinie, funkcjonariusze znaleźli w podszybiu pojazdu 6,5 kg bursztynu. Nieobrobione bryłki jantaru próbował przemycić obywatel Ukrainy.

Noktowizor

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem udaremnili wywóz poza UE urządzenia optyczno-elektronicznego. Noktowizor przewoził na Ukrainę 40-letni obywatel tego kraju. Jak wyjaśnił zakupił urządzenie w Rzeszowie na potrzeby własne – jest myśliwym.

Noktowizor jest towarem podwójnego zastosowania. Są to towary, które mogą być użyte zarówno do celów cywilnych jak i wojskowych. Na wywóz poza terytorium Unii Europejskiej takich towarów konieczne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw przedsiębiorczości i technologii.

Z uwagi na fakt, że mężczyzna nie posiadał wymaganych dokumentów urządzenie zostało zatrzymane, a przeciwko obywatelowi Ukrainy wszczęto postępowanie karne – skarbowe.

Papierosowe wpadki 

W sumie w listopadzie br. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno–Skarbowego udaremnili na granicy w woj. lubelskim przemyt ponad 200 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 2,8 mln zł.

Ponad 13 tys. paczek nielegalnych papierosów ukrył w samochodzie 33-letni obywatel Ukrainy. Kontrabandę ujawnili funkcjonariusze KAS na przejściu granicznym w Zosinie. Papierosy znajdowały się w dachu, podłodze oraz ścianach pojazdu. Mężczyzna przyznał się zarówno do ich ukrycia jak i próby przemytu. Papierosy oraz samochód zostały zatrzymane jako dowód w prowadzonym postępowaniu.

Kontrola samochodu osobowego marki Ford Mondeo na przejściu granicznym w Sławatyczach zakończyła się ujawnieniem ponad 3 tys. paczek nielegalnych papierosów. Kontrabanda ukryta była w przerobionej podłodze oraz dachu pojazdu, którym podróżował 22-letni obywatel Białorusi. Zarówno papierosy, jak i służący do ich przewozu pojazd zostały zatrzymane.

Z kolei na przejściu granicznym w Terespolu podczas rewizji samochodu marki Volkswagen Crafter funkcjonariusze ujawnili 2796 paczek papierosów. Tym razem również kontrabanda ukryta była w specjalnych skrytkach w przerobionej podłodze pojazdu. Jako przeznaczony do przemytu, pojazd został zatrzymany, a przeciwko kierowcy wszczęto postępowanie karne skarbowe.

Również podczas kontroli wykonywanej na drogach funkcjonariusze zatrzymują dużą ilość nielegalnych papierosów. Podczas jednej tylko kontroli na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Dorohucza ujawniono w bagażniku osobowego forda ponad 3,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Papierosy, przykryte m.in. ubraniami, przewoził obywatel Polski.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Plan Junckera dodał Europie sił

Do 2022 r. unijny rynek pracy wzbogaci się o 1,7 mln miejsc pracy, a PKB Unii wzrośnie o 1,8 proc. – tak efekty planu inwestycyjnego dla Europu po 4 latach jego funkcjonowania podsumowuje szef Komisji Europejskiej Jaen-Claude Juncker. Polska jest w grupie tych krajów członkowskich, które wykorzystały najwięcej środków na inwestycje w stosunku do swojego produktu krajowego brutto.

Czytaj więcej »

Rakowiska: Gminny Dzień Edukacji (galeria)

Gmina Biała Podlaska Uroczyście świętowano 16 października Gminny Dzień Edukacji. Przygotowano go w Przedszkolu Samorządowym w Rakowiskach. Nadarzyła się okazja, by nagrodzić wyróżniających się nauczycieli. Wykształcenie jest najcenniejszym i bez wątpienia najtrwalszym podarunkiem, jaki można przekazać dziecku w szkole.

Czytaj więcej »

Reklama