Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: II sesja Rady Miasta (galeria)

30 listopada w bialskim magistracie odbyła się II sesja Rady Miasta Biała Podlaska. Sesję rozpoczęła informacja prezydenta Litwiniuka o swojej dotychczasowej pracy, odkąd objął urząd. Radni powołali prezydia w stałych Komisach Rady Miasta oraz przyjęli jednogłośnie uchwałę stanowiącą o wysokości wynagrodzenia prezydenta miasta. Mieli również pierwszą okazję zadać pytania w bieżących sprawach prezydentowi.

 

Przedstawiamy skład poszczególnych prezydiów w stałych Komisach Rady Miasta w bieżącej kadencji.

Komisja Rewizyjna
Przewodniczący: Jan Jakubiec
Wiceprzewodniczący: Wojciech Sosnowski

Komisja Rozwoju Gospodarczego i Budżetu

Przewodniczący: Marcin Izdebski
Wiceprzewodniczący: Bartłomiej Kuczer

Komisja Oświaty, Kultury i Sportu
Przewodniczący: Mariusz Michalczuk
Wiceprzewodniczący: Jan Jakubiec

Komisja Spraw Społecznych i Zdrowia
Przewodniczący: Krystyna Beń
Wiceprzewodniczący: Bartłomiej Kuczer

Komisja Gospodarki Przestrzennej i Urbanistyki
Przewodniczący: Stefan Parafiniuk
Wiceprzewodniczący: Krystyna Beń


Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska

Przewodniczący:  Anna Korolczuk
Wiceprzewodniczący: Franciszek Ostrowski

Komisja Statutowa
Przewodniczący: Bogusław Broniewicz
Wiceprzewodniczący: Adam Chodziński

Powołano również Komisję Skarg, Wniosków i Petycji, w której Przewodniczącym został Franciszek Ostrowski a jego zastępcą Rafał Wlazło.

W punkcie obrad „Zapytania, interpelacje, wolne wnioski i oświadczenia radnych” radni wystosowali do prezydenta miasta Michała Litwiniuka szereg pytań dotyczących spraw bieżących. Radny Michalczuk pytał o stan zaawansowania inwestycji budowy stadionu miejskiego. Prezydent odpowiadał: „Termin wykonania inwestycji to 08 lipca przyszłego roku. Opóźnienie przez wykonawcę w stosunku do harmonogramu rzeczowo – finansowego wynosi już cztery miesiące. Przy tak krótkim czasie na realizację inwestycji, na chwilę obecną powinny być wykonane prace zakontraktowane do tego momentu na kwotę 12 milionów złotych, a zostały wykonane za 2 miliony złotych. Główny wykonawca, realizator inwestycji nie zapłacił za nie wykonawcom zgodnie z zasadami o zamówieniach publicznych. Zrobiliśmy to my, jako zamawiający, zaniepokojeni tą sytuacją. Prace rozpoczęte nie mogą być kontynuowane w okresie zimowym, stąd na wiosnę zaległość w terminie wykonywania prac inwestycyjnych ulegnie jeszcze geometrycznemu zwiększeniu. Poprosiłem o spotkanie z wykonawcą, takie spotkanie odbyłem i informacje, jakie uzyskałem w żaden sposób nie uspakajają, co do jakości i terminowości wykonania tej inwestycji” .

Z kolei radny Chodziński w swojej wypowiedzi do prezydenta wyraził ubolewanie, że największa grupa radnych opozycyjnych nie ma swojego przedstawiciela w Radzie Miasta, co nigdy nie miało według niego jeszcze miejsca w historii funkcjonowania rady. Prezydent odpowiedział radnemu, że jest czuły na takie manipulacje i przypomniał mu, że w poprzedniej kadencji największym klubem opozycyjnym w radzie był klub Akcji Samorządowej Nasze Miasto Wspólne Dobro, który też nie posiadał swojego przedstawiciela w prezydium Rady Miasta. Radny Henryk Grodecki zapytał prezydenta m.in. w sprawie wyjaśnienia, na jakim etapie jest obecnie budowa bialskiego amfiteatru. Prezydent w odpowiedzi zapewnił, że właśnie został przyjęty projekt na wzmocnienie konstrukcji amfiteatru, a kolejne projekty będą spływać do końca roku. Zaznaczył, że wiadomo już, że termin wykonania inwestycji będzie przesunięty nie z przyczyn wykonawcy, ale z powodu dobrze znanemu radnym szczególnie tym z poprzedniej kadencji, którym była śmierć głównego projektanta konstrukcji.

Wśród pytań do prezydenta znalazło się również te dotyczące ruchu dwustronnego na ulicy Podmiejskiej. Prezydent wyjaśnił, że mieszkańcy mogą być zdezorientowani zasadami ruchu na tej drodze, ponieważ poprzedni prezydent Dariusz Stefaniuk w odstępie zaledwie dwóch miesięcy, dwa razy zmieniał swoje decyzje w tym zakresie. Obecny prezydent obiecał, że przyjrzy się dokładnie sprawie osobiście i na pewno nie będzie podejmował tak niespójnych i nerwowych decyzji co poprzednik. – Jeżeli z analizy potrzeb wniknęłaby konieczność innej moderacji w tym zakresie, zostaną państwo o tym poinformowani – zapewniał prezydent.

Radny Mikołajczuk pytał o termin zakończenia inwestycji, jaką jest budowa ulicy Warszawskiej oraz zwrócił się z prośbą, aby prezydent odniósł się do obietnicy składanej w wyborach, co do poszerzenia tej drogi. Prezydent odpowiedział, że prace mają być zakończone z jego wiedzy jeszcze w grudniu. Przestrzegł jednak radnego przed kolejną próbą manipulacji, ponieważ nigdy w kampanii nie składał obietnicy, że będzie tą ulicę poszerzał.– Jedyne, co obiecałem, to to, że przyjrzę się dokładnie sprawie i razem z urzędnikami dokonamy analizy tego stanu.

Prezydent odniósł się również do wypowiedzi Marka Dzyr, który w swoim pytaniu chciał wyjaśnienia odnośnie doniesień medialnych w sprawie rzekomych czystkach, jakie mają podobno miejsce w Urzędzie Miasta. – Chcę panu przypomnieć, że kampania wyborcza już się skończyła. Ten sposób narracji i manipulacyjnego komunikowania się z mieszkańcami został w werdykcie wyborczym mieszkańców klarownie podsumowany. Chcę pana zapewnić, że docierają do mnie od pracowników, także tych, którzy należeli do grona najbliższych współpracowników mojego poprzednika bardzo dobre sygnały z wprowadzenia życzliwej atmosfery współpracy opartej o kryteria merytoryczne a nie inne. Zapytałem przed chwilą grono urzędników, czy być może mam złe wrażenie, że nie jest jednak tak jak może pan insynuować, usłyszałem w odpowiedzi, że chyba panu radnemu pomyliły się kadencje – odpowiedział na zarzuty prezydent Litwiniuk.

Dopytany przez nas prezydent o tą rzekomo nerwową atmosferę w urzędzie i zarzuty czystek w urzędzie powiedział. – Zmiany, jakie do tej pory nastąpiły, a pracuje już prawie dwa tygodnie, to te, które wynikają z odejść dwójki pracowników poprzedniego prezydenta, których postanowił mówiąc kolokwialnie zabrać ze sobą do Lublina. W sprawie pierwszej z tych osób kontaktował się ze mną marszałek województwa, aby porozumieć się co do przeniesienia pani naczelnik gabinetu prezydenta do pracy w Urzędzie Marszałkowskim i oczywiście wyraziłem na to zgodę. Drugą osobą, której podpisałem porozumienie o rozwiązaniu stosunku do pracy jest osoba zajmująca jedno z niższych stanowisk, która również poinformowała mnie, że swoją prośbę o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron wystosowała w związku z faktem, że otrzymała ofertę pracy w strukturach Urzędu Marszałkowskiego.

Został ogłoszony już nabór na stanowisko nowego naczelnika gabinetu prezydenta miasta. Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj wedle zapewnień prezydenta ma wystartować również konkurs na stanowisko rzecznika prasowego Urzędu Miasta.

Nie ruszył jeszcze za to zapowiadany audyt. – To są poważne decyzje, które wymagają jeszcze przemyślenia, analizujemy te potrzeby i tak jak wcześniej mówiłem nie wykluczam, że chociażby w spółkach komunalnych taki audyt zostanie przeprowadzony. – wyjaśnia prezydent Litwiniuk.


materiał: Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama