Biała Podlaska: Budowa tunelu bez zakłóceń (galeria)

Na tą inwestycje kierowcy w ruchu lokalnym ale i tranzytowym przez Białą Podlaską czekali wiele dziesięcioleci. Od kilku miesięcy powstaje w mieście pierwszy tunel drogowy. Umożliwi on bezkolizyjny ruch w ciągu ulic Witoroskiej i Lubelskiej. To także miejski przebieg wojewódzkiej trasy nr. 812 Biała Podlaska – Wisznice – Włodawa – Chełm – Krasnystaw. Nadal kierowcy i piesi mają do dyspozycji przejazd ze szlabanami na funkcjonującym przebiegu ulic, widać jednak szybki postęp prac w stronę na Porosiuki, w odległości niespełna 50 metrów znajduje się bowiem plac budowy tak potrzebnego w mieście tunelu drogowego. Jak wygląda bieżący stan prac przy jego realizacji?


W dniach 23-26 października i 13-16 listopada zabudowano w ciągu torów stalowe konstrukcje odciążające typu mostowego o długości 21m i 25m dla umożliwienia utrzymania ciągłości ruchu kolejowego na dwóch kierunkach torów. To właśnie w tym czasie podróżni odczuli największe utrudnienia. Pociągi w oby kierunkach na tym odcinku kursowały po jednym torze – o terminach utrudnień były poinformowane służby miejskie.
W chwili obecnej wykonywany jest zakres prac:
– wykonywanie robót ziemnych wykopowych w części podtorowej i częściowo na dojazdach pod obiekt
– pogrążanie ścianek stalowych szczelnych stanowiących deskowanie dla wykonywania robót ziemnych oraz prac związanych z budową konstrukcji tunelu

 

Prace są prowadzone pod zabudowanymi konstrukcjami odciążającymi. Bezpośrednio po zakończeniu robót ziemnych pod fundamenty konstrukcji tunelu, zostanie wykonany korek betonowy grubości ok. 50 cm zabezpieczający grunt rodzimy przed odprężeniem i rozmakaniem umożliwiający wykonanie konstrukcji głównej tunelu. Na razie wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Jeśli zima nie okaże się zbyt nieprzewidywalna, nie spodziewamy się też opóźnień. – mówi nam Sławomir Denisiuk koordynator Robót Drogowych i Sanitarnych przy budowie obiektów inżynieryjnych i drogowych przebudowanego odcinka linii kolejowej.

 

W projekcie budżetu miasta na 2019 rok zarezerwowaliśmy potrzebne pieniądze na wykonanie sieci drogowej komunikującej powstający tunel zarówno z rondem po stronie południowej jak i z ulicami Witoroską i Kołychawa po stronie północnej. Jest to inwestycja którą otrzymujemy w spadku po poprzednikach. Niewiele możemy tu ingerować, tym bardziej, że prace z budową samego tunelu są już zaawansowane. Musimy ją jak najszybciej ukończyć aby usprawnić ruch samochodowy. – mówi nam Maciej Buczyński, zastępca prezydenta Białej Podlaskiej.

Nowym tunelem pojedziemy już w wakacje 2019 roku! Ale tylko wtedy gdy i Miasto Biała Podlaska zdąży z przebudową sieci drogowej dojazdowej. Po stronie południowej zadanie jest proste – potrzebny jest jedynie 5 metrowy łącznik prowadzący do wjazdu na rondo. Gorzej jest po stronie północnej. Inwestor i wykonawcy przebudowy linii kolejowej, w tym budowy tunelu wykonają wyjazd praktycznie w ciąg ulicy Witoroskiej. Tu Miasto Biała Podlaska ma znacznie większy zakres prac do wykonania. Bez nowego układu ulic dojazdowych praktycznie nie będzie wjazdu w ulicę Kołychawa.

Nie wiadomo kto zadecydował, że tunel budowany będzie po łuku i nie pobiegnie tak jak nakazywałaby na to logika. Byli prezydenci Dariusz Stefaniuk i odpowiedzialny za inwestycje w mieście Adam Chodziński zatwierdzili do realizacji projekt który jest obecnie wykonywany.

Na żadnej z konferencji prasowych w których uczestniczyło Radio Biper a organizowanych przez inwestora czyli Polskie Linie Kolejowe a przy obecności byłego wiceprezydenta Chodzińskiego i ludzi z Urzędu Miasta nikt nawet słowem się nie zająkał, że zatwierdzony do realizacji przebieg tunelu w praktyce zamyka możliwość budowy nowej trasy przelotowej z nowym mostem na odcinku Daleka – Artyleryjska. Tym samym cały ruch tranzytowy nadal wykonywany będzie obecnymi ulicami: Witoroską, Narutowicza, Zamkową.

Oczywiście nadal możliwe jest poprowadzenie omawianej trasy. Należałoby “jedynie” wybudować kolejny tunel… w odległości około 10 metrów od powstającego. Ale skoro na ten jeden powstający obecnie czekaliśmy tyle lat, to raczej nie należy się spodziewać tego drugiego w najbliższych latach.

Nie pozostaje nic innego jak realizacja zapowiadanej także przez byłe władze miasta – Wschodniej Obwodnicy. Tylko budowa tej trasy pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. Były prezydent, obecny wicemarszałek Dariusz Stefaniuk jeszcze będąc prezydentem Białej liczył na zielone światło ze strony województwa do realizacji tej inwestycji.

Nie pozostaje kierowcom nic innego jak tylko poczekać, gdy w obecnym rozdaniu, marszałek Stefaniuk, sam to zielone światło na realizację Wschodniej Obwodnicy Białej Podlaskiej w ciągu dróg wojewódzkich nr 811 i 812 zapali.


 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska miasto / Przebudowa Linii Kolejowej E-20 / Ulica Witoroska / Ulica Lubelska / Tunel
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *