Reklama

Biała Podlaska: “Rok 1918 – Odzyskanie Niepodległości” – otwarcie wystawy w Galerii Biała Lokomotywa (galeria)

11 listopada w Galerii Biała Lokomotywa mieszczącej się w holu kasowym Dworca PKP w Białej Podlaskiej, miało miejsce otwarcie wystawy pt. “Rok 1918 – Odzyskanie Niepodległości” przygotowanej przez Ośrodek KARTA w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym „Tłoka” oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łomazach.

– Wystawa w interesujący i wyczerpujący sposób przedstawia proces odzyskiwania niepodległości przez nasz kraj w czasie I wojny światowej oraz budowę niepodległego państwa w XX-leciu międzywojennym. Jest o tyle ciekawa, że wiele kart przedstawionych na tej wystawie dotyczy naszego regionu. Jest tam mowa o bieżeństwie, o dwóch pokojach z lutego i marca 1918 roku zawartych w Brześciu Litewskim i o konsekwencjach tych postanowień również dla naszych ziem. Ostatnie karty wystawy natomiast nawiązują do ważnego wydarzenia, jakim okazało się sporządzenie w 1926 roku podziękowania dla narodu amerykańskiego za pomoc udzieloną dzieciom polskim tuż po zakończeniu I wojny światowej. Drugą częścią tej wystawy będzie prezentacja tych podpisów uczniów szkół bialskich, które zostały złożone pod tym aktem – mówi o wystawie Cezary Nowogrodzki, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Tłoka”.

Na otwarciu wystawy obecni byli nietypowi gości, a mianowicie uczniowie z Węgier, którzy przebywają obecnie na stażu w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy.

– Jestem opiekunem grupy uczniów z Węgier, która przyjechała do nas na staż zawodowy. Przy okazji ich pobytu młodzież zwiedza nasz region i poznaje naszą kulturę. Dziś ma okazję być na otwarciu tej ciekawej wystawy – mówi Maciej Bechta, pracownik ECKiW OHP w Roskoszy.

Wystawę “Rok 1918 – Odzyskanie Niepodległości” oglądać można do grudnia 2018 roku. W ostatnich dniach grudnia otworzona będzie druga część wystawy pokazująca podpisy uczniów z wszystkich szkół bialskich w 1926 roku na Akcie Hołdu Narodowi Amerykańskiemu na pamiątkę 150-lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych.

 

 


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama