Reklama

Biała Podlaska: “Rok 1918 – Odzyskanie Niepodległości” – otwarcie wystawy w Galerii Biała Lokomotywa (galeria)

11 listopada w Galerii Biała Lokomotywa mieszczącej się w holu kasowym Dworca PKP w Białej Podlaskiej, miało miejsce otwarcie wystawy pt. “Rok 1918 – Odzyskanie Niepodległości” przygotowanej przez Ośrodek KARTA w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym “Tłoka” oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łomazach.

– Wystawa w interesujący i wyczerpujący sposób przedstawia proces odzyskiwania niepodległości przez nasz kraj w czasie I wojny światowej oraz budowę niepodległego państwa w XX-leciu międzywojennym. Jest o tyle ciekawa, że wiele kart przedstawionych na tej wystawie dotyczy naszego regionu. Jest tam mowa o bieżeństwie, o dwóch pokojach z lutego i marca 1918 roku zawartych w Brześciu Litewskim i o konsekwencjach tych postanowień również dla naszych ziem. Ostatnie karty wystawy natomiast nawiązują do ważnego wydarzenia, jakim okazało się sporządzenie w 1926 roku podziękowania dla narodu amerykańskiego za pomoc udzieloną dzieciom polskim tuż po zakończeniu I wojny światowej. Drugą częścią tej wystawy będzie prezentacja tych podpisów uczniów szkół bialskich, które zostały złożone pod tym aktem – mówi o wystawie Cezary Nowogrodzki, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Tłoka”.

Na otwarciu wystawy obecni byli nietypowi gości, a mianowicie uczniowie z Węgier, którzy przebywają obecnie na stażu w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy.

– Jestem opiekunem grupy uczniów z Węgier, która przyjechała do nas na staż zawodowy. Przy okazji ich pobytu młodzież zwiedza nasz region i poznaje naszą kulturę. Dziś ma okazję być na otwarciu tej ciekawej wystawy – mówi Maciej Bechta, pracownik ECKiW OHP w Roskoszy.

Wystawę “Rok 1918 – Odzyskanie Niepodległości” oglądać można do grudnia 2018 roku. W ostatnich dniach grudnia otworzona będzie druga część wystawy pokazująca podpisy uczniów z wszystkich szkół bialskich w 1926 roku na Akcie Hołdu Narodowi Amerykańskiemu na pamiątkę 150-lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych.

 

 


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Uwaga na gęstą mgłę!

IMGW-PIB  prognozuje dziś w nocy i jutro do 9:00 rano (23/24 października) gęste mgły w naszym regionie w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 100 m do 200 m. Zalecamy zachować szczególną ostrożność na drogach.

Czytaj więcej »

Reklama