Biała Podlaska: “100 wierszy dla niepodległej” – performance w Platerce (galeria)

09 listopada w II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie uroczystości znalazła się inscenizacja pokazująca drogę Polski do niepodległości oraz performance pod nazwą “100 wierszy dla niepodległej”. W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkolna.

Po interesującej inscenizacji historycznej przygotowanej przez uczniów drugiej klasy II LO, głos zabrał dyrektor szkoły Przemysław Olesiejuk. – Wiele istnień ludzkich, krwi, potu i łez wylano, aby do tą niepodległości uzyskać. To jest właśnie to, co powinniśmy dzisiaj wspominać. Zachodzi również pytanie, co powinniśmy dzisiaj robić, aby tą niepodległość utrzymać. Dla nas to jest czas, kiedy powinniśmy uzyskać wolność wewnętrzną. Powinniśmy być ludźmi mocnymi, wyzbyć się nałogów, podejmować świadome decyzje, gdzie podstawę naszego bytu powinna być rodzina. 

W drugiej części uroczystość odbył się performance “100 wierszy dla niepodległej”. Uczniowie stworzyli stuosobowy korowód, który oplótł całą salę gimnastyczną gdzie odbywało się wydarzenie. Każda osoba miała przygotowaną biało-czerwoną planszę z treścią wybranego przez siebie wiersza. Wiersze były kolejno recytowane.

– Wymyśliliśmy taki performance “100 wierszy dla niepodległej”. Wzięła w nim udział młodzież klas pierwszych. Niektóre z przygotowanych plansz są naprawdę na wysokim poziomie, młodzież naprawdę się postarała. Na pewno uczniowie zapamiętają to wydarzenie na długo – mówi Ewa Borowska, nauczycielka w II LO, współpomysłodawczyni wydarzenia.

 

 


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *