Biała Podlaska: Bialskie Zaduszki Jazzowe (galeria)

Wczoraj, 7 listopada, w Klubie Verona w Białej Podlaskiej po raz XXXII odbyły się Bialskie Zaduszki Jazzowe. Na scenie wystąpił znany szwedzki saksofonista Goran Larsen z zespołem. Organizatorem wydarzenia było Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz klub Verona-Cafe.

Tegoroczne Bialskie Zaduszki poświęcone były pamięci wybitnego krakowskiego saksofonisty Janusza Muniaka. Szwedzki saksofonista wybrał na koncert utwory wykonywane niegdyś przez wspomnianego saksofonistę.

Göran Larsen Quartet
Goran Larsen – saksofony, Paweł Odoszewski – fortepian, Jarosław Michaluk– kontrabas, Radosław Żyła – perkusja.

Göran Larsen pochodzi ze szwedzkiej Uppsali. Gra zarówno na saksofonie tenorowym, jaki i sopranowym. Po raz pierwszy w Polsce pojawił się w roku 1966 i powracał do naszego kraju ponownie w 2003 i 2013, grając koncerty w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Jednym z efektów jego wizyt w Polsce jest płyta p.t. „AloneTogether” nagrana w kwartecie razem z Bukowskim, Lemańczykiem i Sowińskim.

Lata 1994-2008 Göran spędził w Helsinkach (Finlandia), gdzie był członkiem dwóch jazzowych orkiestr: OPERABig Bandi GREAT HELISINKI SWINGBig Band.

W tym samym czasie prowadził też dwa własne projekty: septet “CITY-JAZZ” Orchestra i kwintet „TALKING TENORS”, w którym współpracował z estońskim saksofonistą RAIVO TAFENAU.

W latach 70-tych i 80-tych Göran Larsengrał z plejadą amerykańskich muzyków odwiedzających Szwecję w wśród których byli między innymi: Clark Terry, Kay Winding, Tony Scott, Buddy deFranco, Nelson Riddle, Eartha Kitt, Jerome Richardson, Jerry Dodgion.

Göran grał również na Intenational Jazz Festival w Vancouver, w Kanadzie w 2002 r. Brał również udział w projekcie „Scandinavian weeks” w latach 2001 do 2003 i w ramach tego programu, występował na scenach jazzowych w Bangkoku, Kuala Lumpur i Manilii. Obecnie aktywnie współpracuje z muzykami jazzowymi ze Szwecji, Polski, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Bialskie Zaduszki Jazzowe to najstarsza cykliczna impreza muzyczna w mieście zapoczątkowana na początku lat 80-tych przez ś.p. Adę Radzikowską, bialską animatorkę kultury, a w 1987r. reaktywowaną i do dziś prowadzoną przez bialskiego muzyka i animatora życia muzycznego Jarosława Michaluka.

Zaduszki cieszą się od początku dużym zainteresowaniem fanów jazzu, na których wystąpiło wielu cenionych artystów m.in.:
Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Piotr Wojtasik, Robert Majewski, zespół Sett-Off, Maciej Strzelczyk, Wojciech Staroniewicz, Krzysztof Woliński, Artur Dutkiewicz, Ewa Uryga, Danuta Błażejczyk, Iza Zając, Jorgos Skolis, Karol Szymanowski, Adam Wendt, Mariusz “Fazi” Mielczarek, Dawid Lubowicz, Grzegorz Kapołka, Jarek Małys, Bartosz Dworak Quartet, Walter Smith III/Los Angeles/Wanda Johnson/USA/, Frank Parker/USA/ i.in.


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska miasto / Bialskie Zaduszki Jazzowe / Göran Larsen Quartet
tekst: Jarosław Michaluk Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *