Reklama

Biała Podlaska: Uczniowie SP nr 2 bili rekord w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (galeria)

Od 2013 roku w dniu 16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji w ramach Programu Edukacyjnego WOŚP “Ratujemy i Uczymy Ratować” w całej Polsce rokrocznie odbywa się akcja bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu restytucji krążeniowo – oddechowej. W bicie rekordu po raz kolejny włączyła się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia w Białej Podlaskiej.

Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. W akcje włączają się różne organizacje i placówki, w tym również szkoły. Jak się okazuje dzieci po odbyciu specjalnego szkolenia, są w stanie uratować komuś życie tak samo jak osoby dorosłe.

– Dołączyliśmy dziś się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bijemy rekord w udzielaniu pierwszej pomocy w ramach resuscytacji. W akcji biorą udział uczniowie sześciu klas czwartych, czyli razem aż 136 uczniów. Wychowawcy zapoznali dzieci z filmem instruktażowym, jak należy to wykonać i dziś ich zadaniem jest prowadzić resuscytację oddechowo- krążeniową przez pół godziny – wyjaśnia Sylwia Radecka, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej.

Z każdej z sześciu klas ośmioro dzieci za pomocą maseczek ochronnych wykonywało wdechy ratownicze, a pozostała część klas prowadziły masaż serca. Akcja odbywała się na profesjonalnych fantomach, które szkoła pozyskała dzięki współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Inicjatorkami i koordynatorkami akcji w placówce są nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej Mariola Borkusewicz, Katarzyna Leszczyńska oraz Maria Protasiuk.

W 2017 roku w ogólnopolskiej akcji wzięło udział 85 010 uczestników. Czy w tym roku udało się pobić ten rekord? O tym przekonamy się już wkrótce, kiedy WOŚP zbierze pełne dane od wszystkich współorganizatorów próby.

 


materiał: Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama