ZUS przypomina: Pracujesz z rentą socjalną? Uważaj na limit przychodów

Co dziewiąta osoba, która pobiera rentę socjalną, dodatkowo do niej dorabia. To zupełnie legalne. Renciści muszą jednak pamiętać, by na bieżąco sprawdzać, czy nie przekraczają dozwolonej kwoty przychodów. A ta zmienia się często, bo raz na kwartał.

Renta socjalna przysługuje pełnoletnim osobom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy z powodu schorzeń powstałych jeszcze w młodości, w czasie nauki. Świadczenia finansuje w całości budżet państwa, a wypłaca je Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W województwie lubelskim rentę socjalną otrzymuje ponad 18 tys. osób.

Ile można dorobić?

Pobieranie renty socjalnej nie oznacza zakazu pracy i część osób korzysta z możliwości zatrudnienia. Pracuje mniej więcej co dziewiąty z rencistów.

Muszą jednak pamiętać, że dodatkowe przychody mają wpływ na wypłatę renty. Chodzi między innymi o: wynagrodzenia, przychody z działalności gospodarczej, honoraria z działalności artystycznej lub twórczej, pobrane zasiłki (np. chorobowe, macierzyńskie), przychody z najmu i dzierżawy oraz wiele innych. Jeśli łączny przychód w miesiącu przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego, to renta socjalna za ten miesiąc nie przysługuje. W październiku i listopadzie kwota graniczna wynosi 3164,80 zł brutto miesięcznie. Zmieni się 1 grudnia.

Informuj ZUS od razu, unikniesz kłopotu

Graniczna kwota przychodów dla osób pobierających rentę socjalną zmienia się co trzy miesiące. Ich zarobki też podlegają zmianom. Każdy z rencistów ma obowiązek przypilnować, czy nadal mieści się w aktualnym limicie i na bieżąco powiadamiać ZUS o tym, że go przekracza – wyjaśnia zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie, Marta Strus. Nie wszyscy o tym pamiętają. – Klienci najczęściej zapominają poinformować nas o zbyt wysokim przychodzie, kiedy dostają w pracy np. trzynastkę albo premię – dodaje dyrektor Strus. Jeśli rencista przekroczy limit i pobierze świadczenie z ZUS, które mu nie przysługuje, to będzie musiał je zwrócić. W ubiegłym roku w woj. lubelskim było ponad 230 takich nadpłat do zwrotu.

Szczegółowe informacje o tym, jakie przychody mogą zawiesić wypłatę renty socjalnej oraz o aktualnym limicie, znajdują się na www.zus.pl. Kwoty graniczne przychodów zmieniają się zawsze od 1 grudnia, 1 marca, 1 czerwca i 1 września.

 


materiał: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
tekst / zdjęcie: Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *