Tuczna: Dzień Seniora (galeria)

Niebawem film. Dziś opis imprezy jaką zorganizowano Domu Strażaka w Tucznej w niedzielę, 7 października. Był to Gminny Dzień Seniora z otwartym zaproszeniem dla wszystkich. Hasło proste: nie siedź w domu samotnie – przyjdź i zostań z nami! W Tucznej działają dwie seniorskie organizacje. Działają od niedawna a już można mówić o sukcesach w działalności na rzecz integracji Srebrnego Pokolenia.

Udało się nam w ostatnim czasie napisać dwa projekty społeczne, duże projekty, które za cel stawiają sobie pomoc, integrację a także wykrzesanie potencjału wśród starszych mieszkańców Gminy Tuczna. To osoby którym powinniśmy być wdzięczni. Wypracowali po pięćdziesiąt, sześćdziesiąt a niektórzy i więcej lat w pracy. Większość budowała tą gminę.
Naszym obowiązkiem jest wyjść seniorom na przeciw. Zaangażować a przynajmniej stworzyć miejsce w Tucznej gdzie mogliby przyjść, spotkać się ze znajomymi, oderwać od samotności, codzienności i rutyny. – mówi wójt Tucznej Zygmunt Litwiniuk.

Jak mówi tak i zrobił. Seniorom przekazał do użytku pomieszczenia po sklepie jaki do niedawna funkcjonował w Domu Strażaka w Tucznej.

Gośćmi Dnia Seniora byli także: pracownicy i kierownicy gminnych instytucji i oświaty a także przewodniczący Rady Gminy – Zbigniew Sokołowski oraz przewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej – Mariusz Kiczyński, ten ostatni powiedział: –  Gmina Tuczna robi bardzo wiele dla swoich seniorów. Jest wzorem samorządu który stara się integrować osoby starsze i wskazać im poprzez różnego typu działania, czy poprzez kluby, koła, zespoły ludowe, stowarzyszenia możliwości zagospodarowania czasu wolnego a co najważniejsze umożliwienia działania w szerszym kręgu.

Pokazania seniorom, że są nam potrzebni. Jest potrzebne młodemu pokoleniu ich doświadczenie i wskazówki. Powiat Bialski pomaga seniorom i osobom samotnym między innym poprzez Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty i Domy Środowiskowe.
Część utrzymujemy sami jako samorząd, część może liczyć na nasze szerokie wsparcie. W tych ludziach tkwi potencjał.

Zresztą za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat sami staniemy się seniorami. Oby i dla nas znalazło się wtedy miejsce wśród społeczeństwa.


materiał: Radio Biper Tuczna
temat: Tuczna gmina
tekst i zdjęcia: Leszek Niedaleki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *