Konstantynów: Stacja Uzdatniania Wody 21. wieku (galeria)

26 września 2018 r. na wiele lat do przodu bezpieczeństwo wodne Gminy Konstantynów zostało zabezpieczone. Otwarto zmodernizowaną Stację Uzdatniania Wody której powstydzić się nie mógłby żaden samorząd.


Zdrowa woda w bezpiecznej ilości i jeszcze z zapasem. Dla każdej gminy to jedna z najważniejszych – jeśli nie najważniejsza – podstawa funkcjonowania i dobrobytu mieszkańców. Konstantynów nie jest wyjątkiem. Woda potrzebna jest codziennie w każdej z miejscowości, potrzeba rozrastającym się osiedlom mieszkaniowym Konstantynowa i jako zabezpieczenie inwestycji przedsiębiorców. Nie wolno zapomnieć o rolnictwie. Tegoroczna susza pokazała, że rolnictwo potrzebuje i potrzebować będzie dużo wody.

W uroczystym przecięciu wstęgi udział wzięli: wójt Romuald Murawski, Marcin Pietras z Urzędu Marszałkowskiego, ks. Waldemar Tkaczuk, była wójt Stanisława Celińska, wykonawcy modernizacji stacji z białostockiej firmy Bartosz, radni, sołtysi, pracownicy UG i kierownicy jednostek samorządowych.

Wstępne prace koncepcyjne i przegląd projektów pod które gminną inwestycję można by podpiąć w celu uzyskania jak największego dofinansowania rozpoczęły się już w 2014 roku. Same prace budowlane trwały dwa lata. Całkowity koszt inwestycji zamknął się w kwocie ponad 3 mln 326 tys. zł, z czego 85 proc. stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego. Z tego źródła do Gminy Konstantynów trafiło prawie 2 mln 300 tys zł.

– Poprzednie urządzenia stacji były mocno zużyte, ale nie mogliśmy ich wymienić bez dotacji zewnętrznej. Budżet gminy na poziomie 11 mln zł nie udźwignąłby takiego wydatku. Prace projektowe rozpoczęliśmy cztery lata temu, a w maju br. stacja była już gotowa – informuje wójt Romuald Murawski. Pełna rozmowa z wójtem Murawskim już niebawem w FILMIE!

Zmodernizowana stacja bez większych prac przetrwać ma do 2070 roku. Tak przynajmniej zakładają jej wykonawcy i projektanci. Nowego wyglądu nabrały budynki i obiekty stacji zarówno zewnątrz jak i wewnątrz. Całkowicie zdemontowano stare zbiorniki na wodę, w ich miejsce powstały nowe. Do tego wymieniono i uzupełniono układ zasilający i wodociągowy. Choć woda wydobywana z głębokości 38 i 42 metrów w ujęciu w Konstantynowie ma parametry praktycznie wykluczające w takim wypadku jej uszlachetnianie to zamontowano filtry i odżelaziacze do jej uzdatniania. A wody pobiera się nie mało, od 800 do 1000 m3 na dobę. Jest rozprowadzana prawie we wszystkich miejscowościach Gminy Konstantynów. Sieć wodociągowa liczy obecnie ok. 100 km długości. Sieć kanalizacyjna osiągnęła długość 16 km.

Zupełnie nowym elementem jest farma fotowoltaiczna produkująca 38 KW energii słonecznej na potrzeby stacji, dzięki której wyraźnie zmniejszą się koszty eksploatacyjne.

Stacja jest w pełni automatyczna. Jej pracę, wskaźnik i parametry będą mogli już niedługo podglądać na bieżąco sami mieszkańcy poprzez specjalną aplikację. Praca konserwatora ograniczy się do nadzoru budynku i koszenia trawy. Nowy obiekt zostanie przekazany w użytkowanie Zakładowi Urządzeń Wodnych Międzygminnego Związku Komunalnego z siedzibą w Parczewie, który eksploatuje ujęcia wody w 11 gminach.

Po otwarciu i zwiedzeniu stacji goście udali się do gospodarstwa agroturystycznego Zameczek, gdzie omówiono szczegółowo wykonano inwestycję.

Gmina Konstantynów jest niezwykle skuteczna w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na prowadzenie inwestycji. W latach 2014-2018 gmina skorzystała z dotacji na kwotę 13,7 mln. Dzięki niej powstało: 617 urządzeń solarnych w wielu wsiach, 1220 instalacji fotowoltaicznych, 16 kotłów na biomasę i wspomniana stacja ujęcia wody.

 

 

materiał: Radio Biper Konstantynów
temat: Konstantynów gmina / Wodociągi
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *