Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzyrzec Podlaski: Honorowi, Zasłużeni i Nagrodzeni mieszkańcy miasta

Wczoraj, w dniu 21 września 2018 r. w sali konferencyjnej Hotelu Hesperus w Międzyrzecu Podlaskim miała miejsce uroczysta sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski. Po dokonaniu otwarcia sesji przez przewodniczącego Roberta Matejka, stwierdzeniu kworum nastąpiła podniosła część wręczenia odznaczeń i nadania tytułów „Honorowych Obywateli Miasta” i „Zasłużonych dla Miasta Międzyrzec Podlaski”.

Moment szczególny wykorzystano też do wręczenia okolicznościowych medali z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100. Rocznicy Krwawych Dni Międzyrzeca. W części artystycznej zaprezentowała się młodzież. Dziś opis i kilka zdjęć. Niebawem FILM! Zapraszamy!
Na uroczystą sesję przybyli liczni goście w osobach posła Stanisława Żmijana, marszałka – seniora Franciszka Jerzego Stefaniuka, Honorowi Obywatele Międzyrzeca Podlaskiego wyróżnieni w latach 1993 – 2016, Zasłużeni dla Międzyrzec Podlaskiego wyróżnieni w latach 2000 – 2017 oraz tegoroczni laureaci tytułów.

Burmistrz Zbigniew Kot w swoim wystąpieniu przybliżył ideę towarzyszącą zorganizowaniu uroczystości w nawiązaniu do 100. lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100. lecia Krwawych Dni Międzyrzeca. Podziękował wszystkim obecnym za przyjęcie zaproszenia.
Dalszą część uroczystości poprowadził już Andrzej Mironiuk – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Międzyrzec Podlaski. Uroczystości, której celem było upamiętnienie dokonań na rzecz lokalnej społeczności oraz promocję miasta w kraju i poza jego granicami. Mironiuk odczytał stosowny okolicznościowy adres Eminencji Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Stanisława Kardynała Dziwisza do Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski Zbigniewa Kota.
O to jego treść:
Tytuł HONOROWEGO OBYWATELSTWA MIASTA MIĘDZYRZECA PODLASKIEGO otrzymał:
Lechosław Gawlikowski, ur. 13 czerwca 1946 w Międzyrzecu Podlaskim – polski dziennikarz, publicysta, archiwista zasobów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W 1972 r. rozpoczął pracę w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, początkowo jako stażysta, później redaktor w redakcji Dziennika Radiowego. Przeniesiony do Działu Programowego Rozgłośni komentował sprawy gospodarcze, z czasem pierwszy zastępca dyrektora rozgłośni. Przez ostatnie miesiące istnienia rozgłośni w Monachium pełnił obowiązki dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE.

Po jej zamknięciu był w grupie najstarszych pracowników Rozgłośni Polskiej RWE odznaczonych przez prezydenta Lecha Wałęsę. Otrzymał wówczas Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W grudniu 2015 opublikował pracę pt. ”Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe”, będącą w zamierzeniu uzupełnieniem dwutomowych wspomnień Jana Nowaka-Jeziorańskiego: Polska z oddali i Wojna w eterze, dotyczących okresu jego pracy w Rozgłośni Polskiej RWE. Żonaty, mieszka w Monachium. W imieniu Lechosława Gawlikowskiego wyróżnienie odebrała rodzina.

Pośmiertnie tytuł HONOROWEGO OBYWATELSTWA MIASTA MIĘDZYRZECA PODLASKIEGO nadano:
Zdzisławowi Frydrychowskiemu, ur. 21 listopada 1929, zm. 21 lutego 1982 – emerytowany pilot, major w stanie spoczynku. Aktywnie włączał się w tworzenie struktur Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego „Solidarność” na terenie Międzyrzeca Podlaskiego. Prowadził tu zbiórkę pieniędzy, które następnie zostały przekazane dla robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Stanął na czele pierwszego miejskiego zarządu NSZZ Solidarność. Pomagał tworzyć komisje zakładowe na terenie Międzyrzeca. Zmarł na początku stanu wojennego nękany przez ciężką chorobę i funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. W imieniu Zdzisława Frydrychowskiego wyróżnienie odebrał syn wraz z rodziną.

Tytuły i odznaki „Zasłużony dla Miasta” Międzyrzeca Podlaskiego
– Za szczególne zasługi na rzecz czynnego zaangażowania w budowanie partnerstwa w zakresie polityki rozwoju gospodarczego miasta, integracji międzyrzeckich przedsiębiorców i działania na rzecz lokalnego rozwoju miasta Międzyrzec Podlaski niżej wymienionym osobom:Tadeusz Antoni Kot, Mirosław Kulik, Edward Adam Leszczyński, Ireneusz Roman Serhej
– Za szczególne zasługi na rzecz szerzenia i propagowania kultury:
Zdzisławowi Frydrychowskiemu.

– Za szczególne zasługi na rzecz rozwoju bazy sportowej oraz propagowania sportu wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych: Dariuszowi Roszkowskiemu.

– Za szczególne zasługi na rzecz promocji Miasta Międzyrzec Podlaski poprzez popularyzację i rozpowszechnianie historii szczególnie historii średniowiecznej: Tomaszowi Sajce.

– Za szczególne zasługi na rzecz rozwoju i promocji Miasta Międzyrzec Podlaski w dziedzinie muzyki: Januszowi Samociukowi.

– Za szczególne zasługi na rzecz upowszechniania kultury artystycznej promocji Miasta Międzyrzec Podlaski: Zespołowi Pieśni i Tańca Ludowego „Dzieci Podlasia” – Ewa Bernatowicz, wieloletni opiekun i choreograf Zespołu.

– Za szczególne zasługi na w zakresie ochrony przeciwpożarowej, pomocy mieszkańcom miasta oraz promocji właściwych zachowań i postaw wśród dzieci i młodzieży w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego: Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim.

– Za szczególne zasługi w zakresie ochrony przeciwpożarowej, pomocy mieszkańcom miasta oraz pełnienia funkcji reprezentacyjnych podczas uroczystości patriotyczno-religijnych, państwowych i samorządowych: Ochotniczej Straży Pożarnej „Śródmieście” w Międzyrzecu Podlaskim.

– Za szczególne zasługi na rzecz czynnego zaangażowania i promocję Miasta Międzyrzec Podlaski w dziedzinie muzyki chóralnej: Eugeniuszowi Zdzisławowi Kalenikowi, Wacławowi Romanowi Kosteckiemu, Janowi Maksymowiczowi, Aleksandrowi Rostkowi.

– Za szczególne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za działalność społeczną i związkową na terenie miasta Międzyrzec Podlaski: Mariannie Gomółce.

– Za szczególne na rzecz promowania historii miasta i regionu Międzyrzeca Podlaskiego oraz edukację dzieci i młodzieży: Towarzystwu Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim.

Uroczysta sesja Rady Miasta w Międzyrzecu Podlaskim była dobrym momentem do wręczenia okolicznościowych medali z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100. Rocznicy Krwawych Dni Międzyrzeca. Medale wręczał burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Zbigniew Kot.

Medale otrzymali: Honorowi Obywatele Miasta Międzyrzec Podlaski, Zasłużeni dla Miasta Międzyrzec Podlaski, Radni Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, dyrektorzy jednostek organizacyjnych miasta i pracownicy urzędu obecni podczas sesji:

ks. infułat Kazimierz Korszniewicz,
Franciszek Jerzy Stefaniuk,
ks. dziekan Michał Domański,
Ryszard Kornacki,
dr Józef Geresz,
dr Szczepan Kalinowski,
Sława Przybylska,
Elżbieta Dzikowska,
Franciszek Przychodzki,
Stanisław Żmijan,
ks. Stefan Karwowski,
ks. Kanonik
Józef Brzozowski,
Ryszard Turyk,
Kazimierz Kubiszyn,
Wacława Bagłajewska,
Danuta Bartos,
Wanda Filipek,
Feliksa Gałecka,
Krystyna Gomółka,
Zdzisław Grudniewski,
Jan Ilczuk,
Krystyna Jasińska,
Zbigniew Kałanowski,
Michał Kiryluk,
Krystyna Kornacka,
Teresa Kuźnia,
Elżbieta Miszczak,
Barbara Nowosielska,
Elżbieta Oleksiuk,
Marian Olesiejuk,
Hanna Paluszkiewicz,
Krystyna Paluszkiewicz,
Roman Siedlecki,
Krystyna Sobota,
Teresa Szczepańska,
Izabella Trojanowska,
Henryk Bogucki,
Stanisław Jarosz,
Stanisław Lesiuk,
Wojciech Niewęgłowski,
Marian Paluszkiewicz,
Waldemar Paluszkiewicz,
Franciszek Przychodzki,
Stanisław Rabczuk,
Kazimierz Sidorczuk,
Ryszard Turyk,
Stanisław Zaniewicz,
Tadeusz Żelisko,
Kazimierz Kubiszyn,
Maria Trębicka-Matejuk,
Józef Korpysz,
Krystyna Bergier,
Elżbieta Kałanowska,
Elżbieta Leszczyńska,
Stanisław Męczyński,
Andrzej Szczerbicki,
Władysław Trojanowski,
Elżbieta Kamasa,
Alicja Byczyk,
Maria Kalenik,
Walentyna Sidorowicz,
Bogumiła Chajbos,
Bogumiła Duda,
Stanisława Pycel,
Renata Jurkowska,
Danuta Kierepa,
Wiesława Marczuk,
Sławomir Bogucki,
Albin Franczuk,
Roman Leszczuk,
Andrzej Stefaniuk,
Marek Zaniewicz,
Halina Zajderowska-Chomiuk,
Jan Pepa,
Tadeusz Łazowski,
Jednostka Gaśniczo-Ratownicza Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzecu Podlaskim – Waldemar Bałkowiec dowódca jednostki, Ekspedyt Oksiutowicz, Paulina Chmielewska, Alina Ziątek, Andrzej Kurenda, Grażyna Puszkarska, Jerzy Tusz, Zbigniew Bonecki, Zbigniew Litwiniec, Katolickie Radio Podlasie – medal odebrał dyrektor rozgłośni ks.

Andrzej Sochal,
Danuta Mikołajczuk,
Zbigniew Giejner,
Ireneusz Goławski,
Leszek Pietrow,

Brian Poniatowski – medal odebrała mama – Małgorzata Poniatowska, Jan Maraśkiewicz, Ochotnicza Straż Pożarna „Zawadki” – medal odebrał prezes jednostki Marek Zając, Stowarzyszenie Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji w Międzyrzecu Podlaskim, komendant Andrzej Nowak, Przemysław Litwiniuk, Młodzieżowa Polityczna Organizacja „Związek Ewolucjonistów Wolności”, Tomasz Mikołajczuk.

Uroczystość uświetnił występ młodych artystów z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim pod kierunkiem Cezarego Wocha.


materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
temat: Międzyrzec Podlaski miasto / Rada Miasta w Międzyrzecu Podlaskim
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia: Tomasz Łukaszuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama