Reklama

Województwo: Uroczystości obchodów 79. rocznicy bitwy pod Wytycznem i bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” (zaproszenie)

W poniedziałek, 24 września 2018 r., w Wytycznie (gm. Urszulin) przy Kopcu Chwały odbędą się uroczyste obchody 79 rocznicy bitwy pod Wytycznem.

Straż Graniczna z chwilą swojego powstania w 1991 roku, obejmując służbę w ochronie granicy państwowej, stała się spadkobiercą tradycji polskich formacji granicznych. Wśród tych formacji, zwłaszcza tu na wschodzie, miejsce szczególne zajmuje KORPUS OCHRONY POGRANICZA powołany w 1924 roku jako stała ochrona granicy wschodniej. W czasie swojego istnienia KOP, zarówno codzienną służbą jak i postawą we wrześniu 1939 roku, dał dowody wielkiego oddania sprawom RZECZPOSPOLITEJ.

Podczas bitwy pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., Zgrupowanie Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich Kresów wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem radzieckim.


Program uroczystości obchodów 79 rocznicy bitwy pod Wytycznem:

13.00 – Rozpoczęcie uroczystości przy Kopcu Chwały w Wytycznie.
13.20 – Msza Święta.
14.00 – przemówienia okolicznościowe, Apel Poległych i złożenie wieńców.
15.00 – Zakończenie uroczystości.

Wyjątkowo w tym roku, uroczystościom w Wytycznie, towarzyszyć będzie bieg sztafetowy „WOKÓŁ NIEPODLEGŁEJ”, który ma upamiętnić 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. W biegu będą brać udział funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej oraz zaproszeni goście. Dystans biegu, który odbędzie się w dniach 22.09 – 10.10. 2018r., wynosi 3 600 km i biegnie w rejonach przygranicznych, wzdłuż granic całej Polski. Trasa biegu została podzielona na etapy. Jeden etap to zasięg terytorialny jednego oddziału Straży Granicznej.

Na terenie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, sztafeta zostanie przejęta od Podlaskiego Oddziału SG, tuż po godz. 23.00 w dniu 23 września br., na odcinku Placówki SG w Janowe Podlaskim. W dniu 24 września br., sztafeta dotrze do Wytyczna. Tam podczas trwających uroczystości, prowadzący sztafetę płk SG Tomasz Zybiński – Zastępca Komendanta Nadbużańskiego Oddziału SG, zapali okolicznościowy znicz, upamiętniający ostatnią bitwę żołnierzy KOP. Sztafeta biegu „WOKÓŁ NIEPODLEGŁEJ”, zostanie przekazana około godz. 16.00 do Bieszczadzkiego Oddziału SG na odcinku Placówki SG w Hrebennem.

 


materiał: województwo / Nadbużański Oddział Straży Granicznej
tekst / zdjęcie: por. SG Dariusz Sienicki, Rzecznik Prasowy Komendanta

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama