Reklama

Oliwia Spychel ze specjalnym wyróżnieniem na IV Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie (galeria)

Oliwia Spychel, 13 letnia skrzypaczka ludowa z Leśnej Podlaskiej, otrzymała Wyróżnienie Specjalne dla Młodych Muzyków Prawdziwych w kategorii solistów-instrumentalistów  podczas IV Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanego przez Filharmonię Szczecińską.

Turniej Muzyków Prawdziwych już po raz czwarty zorganizowany został przez Filharmonię im. M. Karłowicza w Szczecinie. Jest to pierwszy najważniejszy w historii Europy obiekt architektury, który zdobył główną nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe 2015. Ta konfrontacja adresowana jest do prawdziwych, autentycznych muzyków, zarówno amatorów, jak i zawodowców, którzy sławią tradycję swojego regionu poprzez muzykę. Wzięło w nim udział ponad 200 osób z 14 województw: kapele, soliści wokaliści i instrumentaliści, zespoły obrzędowe.

W tym roku Turniej odbywał się w dniach 6-9 września. Wzięła w nim udział młoda skrzypaczka Oliwia Spychel, która  została dostrzeżona na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych  w Kazimierzu Dolnym otrzymując II nagrodę. Obecni na nim pracownicy szczecińskiej filharmonii zaproponowali jej udział we wrześniowym turnieju. – To był dla nas duży zaszczyt – przyznaje mama Beata .

Oliwia do Szczecina pojechała promować kulturę ludową naszych stron, Gminę Leśną Podlaską i Województwo Lubelskie

Oliwia Spychel wzięła udział w przesłuchaniach, które odbyły się 8 września, a towarzyszyła jej mama, której obecność niejednokrotnie przyniosła już szczęście .

W konkursie instrumentalnym podczas przesłuchań uczestnicy prezentowali obowiązkowe dwa utwory. Pierwszy z nich to utwór wybierany spośród dostępnych źródeł przez samych wykonawców. Drugi utwór to odpowiedź muzyków na wylosowany przed występem (15 minut wcześniej) wątek tematyczny związany z emotikon . Oliwia zagrała na skrzypcach ,,Oberka’’ , zaś w drugiej odsłonie, w odpowiedzi na wylosowaną emocję: „smutek” :-(, wykonała utwór wolniejszy  przekazując wątek smutku odwołującą się do emotikon. Zaś trzeci utwór jako dodatkowy ,,Skąd jestem?’’ zagrała ,,Poleczkę’’ reprezentując region Południowego Podlasia .

Oliwia Spychel okazała się wyjątkową  młodą osobą wśród solistów instrumentalistów  i otrzymała Wyróżnienie Specjalne. Zachwyciła jury turnieju trzema tradycyjnymi utworami ludowymi granych na skrzypcach a także sporym uznaniem i sympatią widowni, która gorąco ją oklaskiwała. Nie mogłam w to uwierzyć, kiedy usłyszałam werdykt – mówi szczęśliwa laureatka. – Wystąpiło tutaj wielu znakomitych artystów, o dużych umiejętnościach i doświadczeniu, a dla mnie ogromne to wyróżnienie. W jury zasiedli wybitni specjaliści z dziedziny muzyki, kulturoznawstwa, etnografii, etnomuzykologii, którzy przyznawali, że poziom tegorocznego turnieju był wyjątkowo wysoki i trudno było wybrać tych najlepszych.

Pobyt w Szczecinie i kontakt z muzyką na tak wysokim poziomie to przede wszystkim niezapomniane wrażenia. Podkreślały świetną organizację tej wielkiej imprezy, która trwała 4 dni i zgromadziła kilkuset muzyków, niezwykle ciepłe przyjęcie oraz wspaniałe doznania muzyczne. Dodać należy, że obok przesłuchań turniejowych przygotowano pokaz filmowy, koncert symfoniczny, warsztaty muzyki ludowej, a na zakończenie w niedzielę wielki wspaniały koncert finałowy.

Gratulujemy Oliwii i życzymy dalszych sukcesów !!!


materiał: kultura / powiat bialski / gmina Leśna Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Styrzyniec: Pasowanie uczniów

Gmina Biała Podlaska Uroczysty moment przeżyli 16 października grupa 12 pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Styrzyńcu. Malcy złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i zostali pasowani na uczniów.

Czytaj więcej »

Rakowiska: Gminny Dzień Edukacji (galeria)

Gmina Biała Podlaska Uroczyście świętowano 16 października Gminny Dzień Edukacji. Przygotowano go w Przedszkolu Samorządowym w Rakowiskach. Nadarzyła się okazja, by nagrodzić wyróżniających się nauczycieli. Wykształcenie jest najcenniejszym i bez wątpienia najtrwalszym podarunkiem, jaki można przekazać dziecku w szkole.

Czytaj więcej »

Reklama