Reklama

Reklama

Obóz wojsk Stefana Czarnieckiego na ziemi konstantynowskiej (film)

Posłuchaj ważnego spotu:

Drugiego września w Konstantynowie odbyła się impreza historyczna przenosząca mieszkańców i gości gminy do XVII wieku. Widzowie mogli obejrzeć rekonstrukcję pojedynku Jana Chryzostoma Paska z braćmi Nurzyńskim i Jasińskim, który miał miejsce w dawnych Kozieradach a dzisiejszym Konstantynowie. 

Podczas wydarzenia zaprezentowano również życie obozowe wojsk Stefana Czarnieckiego, który według przekazów rozbił swój obóz właśnie nieopodal miejsca, gdzie odbywał się pojedynek. Goście mogli zobaczyć pokazy konne i piesze, strzelanie z armaty, tor łuczniczy, szkółkę szermierki, zabawy plebejskie, pokaz lania kul, pokazy ginących zawodów: pszczelarza, tkaczki i garncarza, ponadto mieli możliwość aktywnego udziału w zajęciach.

W programie imprezy znalazło się również podsumowanie konkursu kulinarnego i niepodległościowego. Imprezę dopełniły koncerty w tym gwiazdy wieczoru, którą był zespół Extazy. Na zakończenie odbył się widowiskowy taniec z ogniem.

– Rozpoczęliśmy od pojedynku Jana Chryzostoma Paska z braćmi Nurzyńskim i Jasińskim na naszym mostku kamiennym. Bliżej Janowa stacjonowały wojska Czarnieckiego, które szykowały się na atak na Moskwę, mieli więc okazję w tym obozie się zabawić, bo podejrzewam, że ten pojedynek musiał odbyć się już po zażyciu pewnej ilości trunków. Przyznam, że grupa rekonstrukcyjna, która się podjęła tej naszej inicjatywy bardzo ładnie to zaprezentowała – mówi wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski.

– Pasek zostawił nam swój pamiętnik, a więc bardzo ciekawy materiał do tego, aby opowiadać o historii na podstawie życia konkretnego człowieka, który pojawił się w konkretnym miejscu i stał się sprawcą naszego spotkania – mówi Karol Urbański, członek Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego.

Zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu filmowego z wydarzenia.


materiał: Radio Biper gmina Konstantynów
film / zdjęcie: Małgorzata Mieńko / Mariusz Maksymiuk / Tomasz Łukaszuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama