Logo - tylko napis 40px - blue

Reklama

ZUS do pracodawców: najwyższy czas na rejestrację w PUE i e-zwolnienia lekarskie

ZUS do pracodawców: najwyższy czas na rejestrację w PUE i e-zwolnienia lekarskie Chcesz szybko dowiedzieć się o zwolnieniu lekarskim swojego pracownika? Zarejestruj się bezpłatnie w portalu ZUS, który umożliwia obsługę zwolnień przez internet. To ułatwienie dla wszystkich pracodawców, a dla części z nich – także obowiązek.

Od grudnia lekarze będą wystawiać pacjentom wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. E-zwolnienia trafiają przez internet tylko do tych pracodawców, którzy korzystają z profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Jeśli zakład pracy rozlicza składki za więcej niż pięciu zatrudnionych, ma obowiązek zarejestrować się w PUE. Jednak w Białej Podlaskiej i powiecie bialskim jest jeszcze około 250 pracodawców, którzy tego nie zrobili. To kłopot przede wszystkim dla chorych pracowników. Bo dopóki pracodawca nie ma dostępu do PUE, trzeba mu dostarczać papierowe wydruki e-zwolnień lekarskich.
Mniejsze zakłady pracy (zatrudniające do 5 osób) oraz jednoosobowe firmy również mogą korzystać z PUE i tą drogą obsługiwać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Dla nich rejestracja w portalu jest dobrowolna.

Dlaczego warto być na PUE?
Przez PUE pracodawca może otrzymać szybką wiadomość (sms lub e-mail) o tym, że jego pracownik dostał właśnie elektroniczne zwolnienie lekarskie. Portal pozwala na podgląd szczegółów e-zwolnienia. PUE ułatwia przygotowanie dokumentów do wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Pozwala również szybko skierować wybrane zwolnienie do skontrolowania przez ZUS.

Rejestracja pracodawcy w PUE to również ważna korzyść dla pracownika. Dzięki temu chory nie musi dostarczać wydruku e-zwolnienia swojemu szefowi.


materiał: ZUS w województwie lubelskim
tekst zdjęcia: Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Reklama