Reklama

Sąsiedzi: VII Dni Sera w Gospodarstwie ekologicznym Grajan w Rososzy (galeria)

W dniach 24-26 sierpnia br. w Gospodarstwie ekologicznym Grajan  w Rososzy  (powiat miński, gmina Cegłów) odbyły się VII Dni Sera.

W piątek, tj. 24 sierpnia VII Dni Sera rozpoczęły się cyklem warsztatów serowarskich na temat produkcji koziego sera dojrzewającego „Sera Marszałka”. Nie zabrakło również prelekcji na temat ekologicznej żywności oraz walorów smakowych, odżywczych i zdrowotnych koziego mleka i serów. Prelegentami tegorocznych warsztatów serowarskich byli: prof. nadzw. dr hab. inż. Roman Niedziółka (dyrektor Instytutu Bioinżynierii i Hodowli Zwierząt UPH w Siedlcach) oraz Grażyna Stelmachowska-Kowalska (właścicielka gospodarstwa ekologicznego Grajan oraz producentka ekologicznych serów kozich).

W programie uroczystości oczywiście nie mogło zabraknąć gościnnego udziału Radosława Bogusza – studenta IV roku technologii żywności i żywienie człowieka Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie. Zaproszony Gość wygłosił prezentację „Mleko i zdrowie”, której tematyka dotyczyła głównie spożycia mleka koziego oraz jego wartości prozdrowotnych. Radosław zwracał szczególną uwagę na niedostateczne spożycie wapnia, a co za tym idzie również produktów mlecznych. Podkreślił ogromne znaczenie tego pierwiastka w diecie każdego z Nas.

W niedzielę, tj. 26 sierpnia zorganizowano finałowy Festyn połączony ze sprzedażą i degustacją serów zagrodowych. W tym dniu nie zabrakło atrakcji adresowanych zarówno do młodszych, jak i starszych uczestników uroczystości. Tradycyjne pieśni dożynkowe i wiejskie wykonywane przez Koła Gospodyń z terenu gminy Cegłów oraz cegłowski zespół Zorza. Na scenie pojawili się laureaci Festiwalu „Złota Sójka” oraz Kapela Stanisława Ptasińskiego. Imprezę zwieńczyła Zabawa „Na dechach” z zespołem Dekort.

W programie uroczystości oczywiście nie mogło zabraknąć konkursu na Potrawę Regionalną z Sera „ Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. W Komisji Konkursowej uczestniczył również Radosław Bogusz – student IV roku technologii żywności i żywienie człowieka Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie. Zaproszony Gość z entuzjazmem oceniał przygotowane potrawy, zwracał uwagę na zgodność z tradycją, walory smakowe i estetyczne, dobór składników, a także wartość żywieniową. Podczas ogłoszenia wyników konkursu dziękował za przygotowanie fantastycznych potraw, ale również pielęgnowanie wspaniałych tradycji, nie tylko kulinarnych.


temat: woj. Mazowieckie / Cegłów gmina
tekst / zdjęcia: Radosław Bogusz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

  1. Małgorzta Płatek

    Z całym szacunkiem dla Pana Radosława, ale jak mógł robić zdjęcia sam sobie ? , a może należałoby wspomnieć o osobach , które zainicjowały te warsztaty i zdobyły na nie środki finansowe ?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama