Ciekawostki: Rykowisko – niezwykły spektakl godowy jeleni

Rykowisko to okres około czterech tygodni wczesną jesienią, kiedy samce jelenia szlachetnego walczą o haremy łań. Byki prezentują wybrankom swój zapach i wieniec na głowie oraz wydają nieziemskie ryki – również dla swoich konkurentów pokazując im, kto rządzi w okolicy.


W tym roku, jak wszystko w przyrodzie, tak i rykowisko zaczęło się wcześniej na początku września a nie jak to zazwyczaj bywa w drugiej połowie miesiąca. Rykowisko nabiera mocy z każdą coraz zimniejszą nocą i zakończy się gdzieś w połowie października. Wędrówka o zmierzchu za echem spektakularnych jelenich śpiewów to naprawdę niezwykła przygoda. Gdzie można posłuchać tego niesamowitego koncertu w naszej okolicy? Otóż nie musimy jechać bardzo daleko, w powiecie bialskim rykowisko właśnie trwa m.in. w lasach dobrzyńskich (Rezerwat Przyrody Dobryń, las między Lachówką Dużą a Wólką Dobryńską), w lasach kijowieckich na północny wschód od Białej Podlaskiej lub np. w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego w Rezerwacie Przyrody “Liski”.


Wokalne popisy jeleni to z całą pewnością niezwykły sposób pokazywania emocji. Każdy z dźwięków wyraża bowiem co innego, może to być oznaka zmęczenia, pożądania lub sygnał ostrzegawczy dla zbliżających się konkurentów. Na brzmienie i tembr ryków ma wpływ również wiek zwierzęcia. Samce zaczynają porykiwać w wieku 5 lat, ale dopiero trzy lata później są w stanie śpiewać w pełnym zakresie tonalnym właściwym dla dorosłego jelenia. Najdonioślejsze ryki wydają byki w wieku 8-10 lat. W tym okresie życia samiec nie musi ryczeć intensywnie, wystarczy jeden tubalny poryk, aby dać znać w okolicy, kto tu rządzi. Jeśli jednak cała ta prezentacja nie skutkuje na odstraszenie konkurentów, dochodzi wówczas do starć byków. Słychać wtedy jak poroża trzaskają o siebie, jelenie splatają swoje wieńce i próbują wykręcić głowę przeciwnika. Zwycięzca dostaje dostęp do gromady łań, przegrany natomiast czmycha czym prędzej z pola bitwy. Najsilniejszy byk trwa do końca rykowiska na straży i pilnuje swojego stada. Ostatnie słowo mają jednak zawsze i tak łanie, więc nawet mocarny, obdarzony dużymi atrybutami byk nie zawsze zostaje mężem. Byki w okresie godowym żyją tylko miłością – dosłownie, nie żerują, piją tylko wodę. W tym czasie ich waga spada nawet do 25% masy ciała.

Niestety z końcem sierpnia rozpoczął się sezon polowania na samce jelenia. Trudno zrozumieć, czym się różni ptak w okresie godów, który jest wtedy przecież pod ścisłą ochroną od jelenia, dlaczego tak samo nie zasługuje na spokój w tym okresie?. Trzeba być ostatnią kanalią i prostakiem, aby strzelać do otumanionego miłością jelenia, który teraz nie ucieka i jest celem tak łatwym, że nawet napity czy ślepy znalazłby to zwierzę i trafił w nie z nowoczesnego sztucera. Bierze mnie obrzydzenie na myśl, że ktoś może mieć z tego tytułu satysfakcję.


materiał: ciekawostki / powiat bialski
nagranie: Jakub(OvO)Sowa
grafika: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *