Logo - tylko napis 40px - blue

Reklama

Regionalne Dni Działkowca 2018 w Białej Podlaskiej (galeria)

Zebranych gości i uczestników powitał Kazimierz Michalik członek Krajowego Zarządu PZD, I wiceprezes OZ PZD w Lublinie przewodniczący bialskiej Delegatury PZD. W uroczystości udział wzięli reprezentanci Urzędu Miasta: Jacek Tur Naczelnik Wydziału Komunalnego i Katarzyna Kazimierska, prezesi bialskopodlaskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych, uczestnicy konkursu Wzorowa Działka 2018.

Kazimierz Michalik w swoim wystąpieniu podsumował rok 2018: utrzymaliśmy stan działkowców na poziomie 98%, utrzymaliśmy infrastrukturę ogrodów w sposób należyty: ROD Piotruś, Pod Lasem, Malwa, Drzewiarz, Kolejarz. Pozostałe Ogrody dokonują remontów, modernizacji infrastruktury.

Znacznie polepszyło się bezpieczeństwo na ogrodach. Walne zebrania w 100% przeprowadzono prawidłowo. W sposób właściwy gospodarowano środkami finansowymi. Komisje Rewizyjne i Walne Zebrania przyjęły bez uwag sprawozdania z działalności za ubiegły rok.

Działkowcy szczególnie nowi, młodzi wprowadzają nowe lepsze rozwiązania, czym upiększają ogrody wznosząc obiekty o lepszej, wygodnej architekturze. Bialskopodlaskie zarządy ROD dobrze i starannie wypełniają obowiązki wobec działkowców i struktur PZD dlatego dziś składam wszystkim Prezesom, Członkom Zarządów, Komisjom Rewizyjnym, Komisjom Ogrodowym należne szczere podziękowanie.

Przewodniczący delegatury bialskiej kontynuował:
Szanowni Państwo! Warunkiem rozwoju ROD jest dobra współpraca z samorządami bo działkowcy są mieszkańcami miasta, mamy wspólny interes. Służenie miastu i jego mieszkańcom uważamy za oczywiste zadanie każdego ROD. Pomoc samorządów dla ROD tez uważamy za wspólny interes. Tę pomoc mamy zagwarantowaną w Ustawie o ROD art. 6 i 17.

Ogrody spełniają wiele pożytecznych funkcji takich jak : produkcja owoców, warzyw, stanowią tereny wypoczynkowe, integrują środowisko działkowców, uczą szacunku do pracy, stanowią zielone płuca miasta dlatego zasługują na szacunek i uznanie a także na pomoc od samorządów. Ogrody ze swej strony otwierają się dla dzieci i młodzież oraz seniorów.

Szanowni państwo! Pielęgnowanie własnej działki to ie tylko przyjemne hobby i odskocznia od codzienności, to również obowiązki wymagające pracy, wiedzy, wrażliwości na otaczającą przyrodę. Ziemia którą uprawiamy, o którą się troszczymy, jest metaforą dobrze wykonywanych obowiązków, które w końcu przynoszą oczekiwane efekty.

Do tego potrzebna jest nam wspólna idea i jedność w osiąganiu celu dla umocnienia i rozwoju ROD. Dziś mamy tego dowód: przygotowanie i przeprowadzenie Konkursu „Wzorowa Działka 2018” o nagrodę Prezydenta Miasta Dariusza Stefaniuka.

Jest to dobry przykład korzystnej współpracy choć wymagający poszerzenia na wzmocnienie infrastruktury ogrodów oraz współzawodnictwa między ogrodami (konkurs „Wzorowy Ogród”), poprawy dróg dojazdowych, parkingów, wsparcia w elektryfikacji. Dziękuję w imieniu działkowców za włożony wkład i pomoc w zorganizowaniu konkursu zarówno Panu Prezydentowi jak też Naczelnikowi Jackowi Tur.

W tym wyjątkowym dniu gratuluję uczestnikom konkursu osiągnięć i nagród. Życzę wszystkim dobrej motywacji i wytrwałości w trosce o Ogrody i ich rozwój. Niech zebrane owoce, warzyw , piękne kwiaty i drzewa będą zapłatą za Waszą pracowitość. Życzę także szczęścia spokoju zdrowia i radości z działek.

Szczególne podziękowanie składam Pani Prezes i Zarządowi ROD „Kolejarz” za organizację dzisiejszej uroczystości. Na wniosek Zarządu ROD „Piotruś” w Styrzyńcu Uchwałą Krajowego Zarządu PZD wyróżniono Danutę Melańczuk odznaką „za zasługi dla PZD”

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi Krajowa Rada PZD wystosowała apel do działkowców z którym zapoznano uczestników uroczystości: w apelu czytam min.:”Krajowa Rada PZD uznała za stosowne zwrócić się do działkowców z apelem, by korzystali z przysługujących im praw i uczestniczyli w wyłanianiu władz lokalnych i by każdy działkowiec pamiętał, że decyzja podjęta przy urnie może wpłynąć na jego przyszłość, jako działkowca i los ogrodu.”

Następnie przystąpiono do ogłoszenia wyników Konkursu „Wzorowa Działka 2018” i wręczenia nagród:
1 miejsce: Jolanta i Mariusz Potajczuk ROD „Piotruś”
2 miejsce: Danuta i Tadeusz Oniszczuk ROD „Pod Lasem”
3 miejsce Mirosława Fiedoruk ROD „Pszczółka”

kolejni laureaci to: Stanisław Gadomski ROD „Pszczółka”, Wiesława i Wiesław Buczyńscy ROD „Piotrus”, Józef i Krystyna Filipowicz ROD „Pod Lasem”, Agnieszka „Paszczuk ROD „Piotruś”, Celina Mikitiuk ROD „Drzewiarz”, Grzegorz Dobosz ROD „Irena”, Romualda Niczeporuk ROD „AWF”, Danuta i Kazimierz Panasiuk ROD „Szarotka, Piotr Martyniuk ROD „Jarzynka”, Weronika Konaszewicz ROD „Stokrotka”, Teresa Ulewicz „ROD „Irena”, Wojciech Czczkowski ROD „Tulipan”, Marzena Jakimiuk ROD „Stokrotka”, Ryszard Styś ROD „Szarotka”, Ryszard Gwarecki ROD „Kolejarz”, Monika i Maciej Zuzula ROD „Malwa”, Halina Szpiler ROD „Szarotka”. Zwycięzcom i laureatom konkursu nagrody ufundowane przez Urząd Miasta wręczył Naczelnik Wydziału Komunalnego Jacek Tur.

Dyplomy za działalność propagującą ogrodnictwo działkowe wśród dzieci i młodzieży na terenie ROD otrzymali prezesi: Wioleta Raszuk „Malwa”,
Wiesław Tomczuk „Piotruś”,
Henryk Górecki „Irena”,
Mariusz Stopa „Szarotka”,
Maria Krzewicka „Pod Lasem”.

Państwo Jolanta i Mariusz Potajczuk z ROD „Piotrus” laureaci Okręgowego Konkursu „Wzorowa działka 2018” oraz laureat Okręgowego Konkursu „Rodzinny Ogród działkowy 2018 roku” ROD „Pod Lasem” otrzymali z rąk I wiceprezesa OZ PZD w Lublinie Kazimierza Michalika pamiątkowe dyplomy. Uroczystość zakończyła się wspólnym posiłkiem podczas którego dużo rozmawiano o konkursie, ogrodach działkowych, ich roli w życiu mieszkańców miast i przyszłości: Szanujmy Ogrody – bez nich miasta nie istnieją


materiał: Delegatura PZD Biała Podaska
tekst: Maria Krzewicka prezes Zarządu ROD „Pod Lasem”
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Reklama