Terespol: Projekt „Otwarte granice dla rowerów” – na razie wirtualnie (film)

29 sierpnia w sali konferencyjnej Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejść Granicznych na Drogowym Przejściu Granicznym w Terespolu odbyło się spotkanie z przedstawicielami m.in. Straży Granicznej RP, Służby Celnej RP w sprawie ruchu rowerowego na Drogowym Przejściu Granicznym Terespol (PL) – Brześć (BY).

Na spotkaniu obecni byli ponadto przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych stowarzyszeń oraz lokalne media z Polski i Białorusi.  

– Jak widzimy z dzisiejszego spotkania, chyba to nie będzie problem ponieważ zdecydowanie i wola i możliwości w tej chwili możliwości prawne są po stronie polskiej, jak i białoruskiej. Myślę, że to jest jedno z pierwszych takich spotkań i w krótkim okresie czasu, jeżeli są jakiekolwiek minimalne problemy przy przekraczaniu przejścia w ruchu rowerowym, to takich problemów za moment nie będzie – zapewnia burmistrz Terespola Jacek Daniluk.

– My obecnie nie możemy przyjechać z Białorusi rowerem do Polski. Tak samo turysta z Polski nie może przyjechać do nas rowerem do Brześcia przez przejście graniczne Brześć – Terespol. Trzeba, aby była to grupa zorganizowana, trzeba zgłosić ile osób jedzie, jaki jest cel wycieczki, a formalności trzeba załatwiać co najmniej tydzień przed wyjazdem i to sprawia naprawdę dużo trudności – mówi Uladzimir Krasko, dyrektor organizacji “Za viela Brest”.

– Mamy pewnego rodzaju barierę w przekraczaniu granicy. Kilka razy zgłosiliśmy grupę rowerowe i tego problemu przy zorganizowanych grupach nie było. Natomiast indywidualnie przekraczając granicę, pojawia się bariera dla nas w odczuciu głównie ze strony białoruskiej – mówi Łukasz Dragun, przedstawiciel Stowarzyszenia  na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic, radny gminy Terespol.

Kolejne spotkanie w sprawie ruchu rowerowego na Drogowym Przejściu Granicznym Terespol  – Brześć ma się odbyć w niedalekiej przyszłości tym razem w Brześciu. 

Zapraszamy do obejrzenia całego reportażu filmowego.


materiał: Radio Biper Terespol
film / zdjęcie: Mariusz Maksymiuk / Tomasz Łukaszuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *