Reklama

Wieści z Unii: X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Fundacja Dom Pokoju wspólnie z partnerami zorganizowali X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi. W ramach Turnieju odbyły się dwa wydarzenia: pokaz filmowy dla młodzieży szkolnej w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz cały dzień sportowych emocji oraz koncertów na wrocławskim Nadodrzu. Cel był wspólny – nie dla rasizmu w sporcie i życiu publicznym.

W tym roku jubileuszowa, dziesiąta edycja Turnieju Piłkarskiego Przeciwko Rasizmowi odbyła się w czerwcu, tuż po inauguracji Piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji. Turniej został poprzedzony pokazem filmu dokumentalnego „Znaleźć dom” Andreasa Koefoeda odbył się 8 czerwca w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Opowiada o uczniach duńskiej szkoły dla uchodźców czekających na decyzję w sprawie przyznania im azylu. Film pokazuje nie tylko koszmary wojny, z którymi zmagają się bohaterowie, ale także ich trudności z adaptacją w nowym kraju. Po seansie odbyła się godzinna dyskusja poprowadzona przez trenerki wielokulturowe, Joannę Wajdę i Maję Zabokrzycką, w której młodzież dzieliła się refleksjami o trudnościach, z jakimi spotykają się przedstawiciele innych kultur. W projekcji i dyskusji uczestniczyło łącznie 126 uczniów, którzy reprezentowali III Liceum Ogólnokształcące, Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji oraz Szkół Podstawowych nr 84 oraz 76.

Wykopmy rasizm ze stadionów
W tym roku już po raz dziesiąty kopano piłkę przeciwko rasizmowi. Tegoroczna edycja turnieju odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej nr 58. W rozgrywkach wzięło udział ponad 100 zawodników reprezentujących 10 narodowości. Wszystkim bliska była idea tolerancji dla każdego bez względu na wyznanie, kolor skóry, pochodzenie czy płeć. Wśród 13 drużyn, które rozegrały rozgrywki znalazły się zarówno składy polskie, jak i międzynarodowe, między innymi: MSKK (Muzułmańskie Centrum Kulturalno Oświatowe), Inter Wrocław (Afryka), Dnipro (Ukraina), Panteras (mieszany skład międzynarodowy), kobieca drużyna Browaru Sabotaż, drużyna Urzędu Miejskiego czy też drużyna młodzieży ze szkoły przy ulicy Niemcewicza. Turniej zwyciężyła ukraińska drużyna Dnipro, drugie miejsce na podium zajęła drużyna Muzułmańskiego Centrum Kulturalno Oświatowego.

W przerwie pomiędzy rozgrywkami grupowymi Mariusz Pawelec oraz Łukasz Czajka z WKS Śląsk Wrocław przeprowadzili trening z udziałem kilkudziesięciu zawodników turnieju. W strefie piknikowej każdy z uczestników turnieju mógł na stoisku sitodruku odbić na koszulce symbol turnieju i wziąć udział w warsztatach animowanych przez międzynarodowych wolontariuszy Stowarzyszenia TRATWA. Zwieńczeniem dnia była otwarta scena koncertowa, na której wystąpili: Francis Tuan, Sam Alty i zespół Afrotuba. Dodatkową atrakcją dla młodzieży były warsztaty filmowe, które poprowadził Lude Reno, reżyser mieszkający na stałe w Warszawie, który pochodzi z Martyniki. Z warsztatów powstała relacja filmowa z samego turnieju.

Ambasadorem wydarzenia został Maciej Krawczyk, znany także jako DissBlaster, autor piłkarskiego serwisu „Footroll” poświęconego piłce nożnej. Był obecny zarówno na samym turnieju, a w Internecie promował ideę tolerancji na stadionach w piosence „Kolory Piłki”, gdzie pojawiły się zdjęcia i nagrania z Turnieju Przeciwko Rasizmowi z poprzednich lat.

Organizatorami Turnieju było Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu i Fundacja Dom Pokoju we współpracy ze Stowarzyszenie TRATWA, Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, WKS Śląsk i Stowarzyszeniem Nigdy Więcej.

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama