Raty na ratunek w ZUS: w Lubelskiem rośnie grupa przedsiębiorców z układami ratalnymi

Jak pozbyć się zadłużenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Najwygodniej w ratach. Przedsiębiorcy z województwa lubelskiego zawierają coraz więcej układów ratalnych z ZUS, żeby spłacić zaległe składki.

Od ubiegłego roku przedsiębiorcom łatwiej jest złożyć poprawny wniosek o rozłożenie zaległości na raty, bo ZUS wprowadził kilka udogodnień w procedurze. Uprościł formularze i ograniczył zakres dokumentacji, którą trzeba dostarczyć z wnioskiem do oceny sytuacji finansowej dłużnika. Zapewnia również wsparcie doradców ds. ulg i umorzeń. Z ich pomocy można skorzystać m.in. w Lublinie, Chełmie i Biłgoraju.

To wszystko sprawiło, że rośnie liczba zawartych układów ratalnych w woj. lubelskim. W pierwszej połowie tego roku ZUS podpisał z płatnikami 668 umów, które opiewają na ponad 40 mln zł. W podobnym okresie ubiegłego roku nowo zawartych umów było 605, a w pierwszej połowie 2016 roku – 564.

Podpisanie umowy ratalnej zawiesza postępowanie egzekucyjne i zatrzymuje dalsze naliczanie odsetek. Wysokość rat i harmonogram spłat przedsiębiorca ustala w porozumieniu z ZUS. Są jednak warunki do spełnienia. Po pierwsze bieżące składki należy płacić w terminie. Po drugie sytuacja finansowa dłużnika powinna dawać gwarancję, że udźwignie on raty.


materiał: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
tekst / zdjęcie: Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *