Wieści z Unii: Rozmowy o praworządności w Warszawie

Spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim było głównym punktem wizyty pierwszego przewodniczącego KE Fransa Timmermansa w Warszawie. Tematem rozmów były reformy wymiaru sądownictwa. W grudniu 2017 r. Komisja uznała, że w Polsce istnieje wyraźne ryzyko naruszenia zasady praworządności. Zaproponowała Radzie przyjęcie decyzji na podstawie art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej.

 

Po spotkaniu z polskim premierem Frans Timmermans powiedział: – Odbyliśmy konstruktywną rozmowę na temat kwestii związanych z praworządnością. Otrzymałem pewne informację, którymi się zajmę, które będę analizował. Mam nadzieję, że możemy kontynuować nasz konstruktywny dialog w celu rozwiązania obecnych problemów. Jestem przygotowany i gotowy do tego, aby współpracować [z premierem Mateuszem Morawieckim] i rządem nad tym, aby znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie.

Mateusz Morawiecki dziękował pierwszemu wiceprzewodniczącemu za przybycie do Polski. – Są siły różne, którym nie zależy na kompromisie, które mówią “żadnych kompromisów”. Cieszę się, że pan przewodniczący nie reprezentuje takiej pozycji, że staramy się dojść do jakiegoś porozumienia, uwzględniając jednocześnie ten aspekt konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości.

Morawiecki zapewniał, że jego rząd jest nastawiony na znalezienie rozwiązania. Mówił również, że polskie władze realizują uzgodnienia, jakie zapadły podczas dotychczasowego dialogu z Komisją Europejską. – Pokazujemy przez ostatnich kilka miesięcy, że różne uzgodnienia miały swój ciąg dalszy. (…) Przedstawiłem listę różnych zmian, które się zadziały. (…) W najbliższym czasie odpowiednie służby przeanalizują to również, żebyśmy przynajmniej bardzo dokładnie mówili o tym samym, żebyśmy byli na tej samej długości fali w odniesieniu do tego, co udało się nam uzgodnić do tej pory, a nie tylko uzgodnić, ale również zmienić prawo.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *