Reklama

5 kroków do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna jest jak egzamin. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Nie traktuj jej jak spotkania towarzyskiego, ponieważ pracodawca bardzo szybko to zauważy. Jeśli zależy Ci na powodzeniu rekrutacji, przygotuj się do niej w profesjonalny sposób.

1. Poznaj firmę, do której aplikujesz
Po otrzymaniu telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną odwiedź stronę internetową firmy, do której się udasz. Najwięcej istotnych informacji znajdziesz na stronie głównej oraz w zakładkach „O nas” oraz „Cele i założenia firmy”. Jeśli szukasz pracy na Pracuj.pl, to w każdym ogłoszeniu widnieje nazwa pracodawcy i z pewnością łatwo znajdziesz informacje o nim w Internecie. Wiedza na temat firmy pomoże Ci w skonstruowaniu istotnych dla Ciebie pytań, które będziesz mógł zadać pracodawcy.

2. Przygotuj się na pytania ze strony osoby rekrutującej
Większość pytań zadawanych na rozmowach kwalifikacyjnych się powtarza. Jeśli więc masz już jakieś spotkania za sobą, to wiesz co Cię czeka. Zawsze wcześniej warto pomyśleć o:

– swoich mocnych i słabych stronach;
– powodach, dla których chcesz podjąć właśnie taką pracę;
– tym, dlaczego to właśnie Ciebie pracodawca powinien zatrudnić.

Bardzo trudno umiejętnie odpowiedzieć na powyższe pytania, słysząc je po raz pierwszy. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że unikniesz kłopotliwej sytuacji i zwiększysz szansę na szybsze otrzymanie wymarzonej pracy.
3. Przygotuj swoje pytania
W trakcie rozmowy nie będziesz w stanie wymyślić pytań do pracodawcy. Pomyśl o nich wcześniej. Nie popełnisz błędu, nawet gdy spiszesz je sobie na kartce. Większość pracodawców tak robi. Świadczy to tylko o dokładności, staranności i przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej.

Przeglądając oferty pracy, z pewnością kierowałeś się jakimiś kryteriami. Zarobki, czas pracy, może lokalizacja. Teraz właśnie możesz zapytać o to, co dla Ciebie najważniejsze. Nie poprzestawaj jednak na tego typu pytaniach. W dobrym guście są te dotyczące firmy oraz stanowiska. Warto zapytać o możliwości rozwoju, hierarchię panującą w firmie, dokładne miejsce pracy oraz nadgodziny.

4. Zarobki
Przeczytaj dokładnie ogłoszenie pracodawcy. Zwróć uwagę na wymagania i zakres obowiązków. Następnie zastanów się, ile chciałbyś zarabiać. To pytanie z pewnością padnie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Niestety bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, że pracownik boi się podawać kwot, aby nie zostać odrzuconym z powodu ich wysokości. W tej sytuacji możesz określić ją widełkowo lub powołać się na inne osoby pracujące na tym stanowisku.

Pamiętaj o tym, aby nie proponować zbyt niskich zarobków. Taka praca nigdy nie będzie satysfakcjonująca. Dodatkowo może okazać się nieopłacalna i kolejnym etapem będzie szukanie nowego zatrudnienia.

5. Przygotuj strój
Strój na rozmowę o pracę przygotuj poprzedniego dnia. Dopasuj go do charakteru stanowiska, na które aplikujesz. Nie ważne, jaki masz styl. Twój ubiór powinien być jak najbardziej klasyczny.

Starając się o pracę w biurze, banku czy kancelarii prawnej, wybierz strój formalny. Jeśli jednak aplikujesz do agencji reklamowej lub restauracji postaw na ubiór wygodny i na luzie. Najważniejsze, aby ubrania były czyste, schludne i nie rzucały się zbytnio w oczy.


materiał: Grupa Pracuj sp. z o.o.
tekst i grafika: Grupa Pracuj sp. z o.o.
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Kryminałki: Usłyszeli zarzuty kuplerstwa – wynajmowali mieszkania na godziny

Bialscy policjanci zatrzymali 39-letnią mieszkankę miasta oraz jej 31-letniego znajomego podejrzanych o kuplerstwo. Do tego procederu miało dochodzić już od połowy ubiegłego roku na terenie powiatu bialskiego i łukowskiego. Wobec obydwojga prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej »

Kryminałki: Zabezpieczyli 1000 litrów alkoholu i aparaturę do jego produkcji

Policjanci terespolskiego komisariatu podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej zlikwidowali nielegalnie działającą wytwórnie alkoholu. W prywatnym domu ujawnili nie mniej niż 1000 litrów gotowego produktu oraz 1300 litrów zacieru, a także aparatury gotowe do destylacji. Funkcjonariusze „przyłapali” 65-letniego właściciela posesji w trakcie wytwarzania trunku.

Czytaj więcej »

Reklama