Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Ile zarobisz w bialskim szpitalu?

„A kto daje i ZABIERA…!!!” tak zatytułowane zdjęcie dotarło do naszej redakcji kilka dni temu. Na zdjęciu informacja o podwyżce wynagrodzenia zasadniczego jaką z dniem 1 lipca 2018 roku otrzymali pracownicy bialskiego szpitala w XII kategorii zaszeregowania. Z 2.050 do 2.150 zł brutto miesięcznie. Poprosiliśmy dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, Dariusza Oleńskiego o komentarz do otrzymanego materiału.

Średnia płaca pracownika w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej w 2017 roku wyniosła 4.570 złotych miesięcznie brutto. W bialskim szpitalu zatrudnionych jest ponad 1.300 osób, a wspomniane średnie wynagrodzenie dotyczy wszystkich pracowników i wszystkich zawodów występujących w szpitalu.

Ażeby przedstawić zasady wynagradzania całego personelu szpitala, we wszystkich zawodach, należałoby przedstawić regulamin pracy i wynagradzania pracowników szpitala, jest to zbyt obszerne aby publikować nawet w materiale zamieszczonym w Internecie. Dlatego też, przedstawiamy jedynie zasady wynagrodzeń pielęgniarek i położnych bialskiej placówki medycznej.

Zagadnienia wynagrodzeń są tematem systematycznych rozmów dyrekcji szpitala ze Związkami Zawodowymi i nie mam podstaw do tego, aby je upubliczniać. Byłoby bardzo niedobrze gdybyśmy rozmawiali o wynagrodzeniach pracowników z nimi samymi poprzez media. – mówi na wstępie rozmowy dyrektor Dariusz Oleński.

W sposób ogólny i uproszczony przedstawiamy jednak sposób wynagradzania personelu pielęgniarskiego zatrudnionego w bialskim szpitalu.

Współpracując ze Związkami Zawodowymi bialskiego szpitala skupiającymi w swoich szeregach pielęgniarki i położne wypracowano przed laty taki model wynagrodzenia, że pracownicy wykonujący ten zawód otrzymują wynagrodzenie zasadnicze, trzeba przyznać, że dość niskie. – przyznaje dyrektor.

Do wynagrodzeń zasadniczych dochodzi dodatek preferencyjny o zróżnicowanej wysokości, uzależniony od specjalności i charakteru oddziału.

Doszliśmy wówczas wspólnie do wniosku, że praca pielęgniarek w poszczególnych oddziałach różni się od siebie. Przeprowadziliśmy wartościowanie pracy pielęgniarek i położnych na podstawie którego powstał schemat dodatków preferencyjnych. – wyjaśnia Oleński.

Oprócz tego elementu wynagradzania, każda osoba zdobywając tytuł licencjata, magistra, specjalisty lub osoba która ukończyła kurs kwalifikacyjny otrzymywała (i otrzymuje do dzisiaj) wzrost wynagrodzenia zasadniczego o określoną kwotę.

Przed trzema laty, dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych został wprowadzony specjalny dodatek. Został on wprowadzony systemowo (Rozporządzeniem Ministra Zdrowia) i zapewnił osobom wykonującym ten zawód stały wzrost wynagrodzenia przez okres czterech lat o określoną kwotę. Środki finansowe na ten cel zostały zapewnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia ekstra, niezależnie od wartości umów szpitali, czy innych podmiotów, z NFZ. – informuje szef bialskiego szpitala.

Kolejna regulacja, tym razem w postaci ustawy, pojawiła się w ubiegłym roku. Wskazuje ona w jaki sposób powinny zwiększać się wynagrodzenia pracowników reprezentujących zawody medyczne, w tym pielęgniarek i położnych. Z tej ustawy dowiadujemy się między innymi, ile powinno wynosić wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej w zależności od tego czy posiada wyższe wykształcenie czy też nie, specjalizację czy też jej nie posiada, czy tytuł magistra w dziedzinie pielęgniarstwa. Został w niej również określony czas dojścia do ostatecznej wartości wynagrodzenia.

Możemy dzisiaj przyznać, że rozwiązania zastosowane w naszym szpitalu przed wielu laty, znajdują odzwierciedlenie w regulacjach systemowych. Wynagrodzenie brutto pielęgniarek i położnych zatrudnionych w naszym szpitalu składa się z: wynagrodzenia zasadniczego (i o nim była mowa w fotografii pisma przesłanym mailem), dodatku za wysługę lat od 5% do 20% (średnio około 14% w naszym szpitalu) tegoż wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za pracę w godzinach nocnych i świątecznych (średnio około 16% w naszym szpitalu), dodatku preferencyjnego uzależnionego od oddziału w którym osoba pracuje, dodatku ministerialnego oraz z premii rocznej, która dotyczy wszystkich pracowników szpitala. – opisuje składowe wynagrodzenia dyrektor Oleński.

Podsumowanie powyższych składowych wynagrodzenia daje następujące wartości za pierwsze półrocze 2018 roku, bez premii rocznej:
– pielęgniarki i położne z tytułem magistra oraz tytułem specjalisty średnio – 5.327,54 złotych miesięcznie, wraz z kosztami pracodawcy 6.381,86 złotych miesięcznie,
– pielęgniarki i położne z tytułem magistra średnio – 4.546,96 złotych miesięcznie, wraz z kosztami pracodawcy 5.446,8 złotych miesięcznie,
– pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty średnio – 4.854,32 złotych miesięcznie, wraz z kosztami pracodawcy 5.814,99 złotych miesięcznie,
– pielęgniarki i położne bez tytułu magistra i tytułu specjalisty – 4.232,29 złotych miesięcznie, wraz z kosztami pracodawcy 5.069,86 złotych miesięcznie.

Podkreślmy, że to właśnie wynagrodzenie brutto jest podstawą do obliczania zasiłku chorobowego, średniej za urlop, emerytury, czy wszelkich zaświadczeń do banków.

– Zarobki w szpitalu w Białej Podlaskiej nie odbiegają w dół od zarobków pracowników w innych jednostkach o podobnym stopniu referencyjności. Są raczej wyższe niż w innych szpitalach. Osobiście uważam, że nie są niegodne. Są najczęściej adekwatne do zajmowanych stanowisk, kwalifikacji i zaangażowania w pracę. Uważam również, że nasi pracownicy doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków (których jest coraz więcej) i ich wynagrodzenia powinny być zwiększane. Dbanie o zwiększanie wynagrodzeń to jedno z moich głównych zadań w mojej pracy. Przy ciągłym, równomiernym rozwoju szpitala jest to realne i możliwe. – stwierdza dyrektor bialskiego szpitala.

Kolejne regulacje wynagrodzeń pielęgniarek i położnych przewidziane są już na miesiąc wrzesień tego roku. W innych, niektórych grupach zawodowych regulacje odbędą się również jeszcze w tym roku. Wszystkie środki finansowe przeznaczane na wynagrodzenia wpływają do szpitala z Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu zawartych z nim umów.

Kondycja finansowa szpitala jest prawidłowa. Bialska placówka uzyskuje dodatni wynik finansowy. Nie posiada zadłużenia wymagalnego, ma dobrą płynność finansową. W tej chwili nie jest możliwe dokładne określenie budżetu szpitala na rok 2018. Ta wartość będzie się zmieniała wraz z upływem kolejnych miesięcy i wraz ze zmianami umów z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Szpital bazuje na planie finansowym szpitala na rok 2018, który zakłada przychody na poziomie 163,2 mln złotych. Można się spodziewać, że kwota ta wzrośnie do końca roku. Przychody ogółem szpitala za 2017 rok wynosiły niespełna 165 mln złotych.

Do dyrekcji szpitala docierają indywidualne, czasami zespołowe wnioski od pracowników o zwiększenie wynagrodzenia lub przyznanie premii. Są rozpatrywane zgodnie z sytuacją i oceną poruszanego zagadnienia. Organizacje Związkowe działające w szpitalu, również często podnoszą temat dotyczący wynagrodzeń. Staramy się w miarę naszych możliwości regulować te kwestie. Na pewno nie wszystkich pracowników satysfakcjonują ich wynagrodzenia. Mam tego świadomość. Jest to jednak pewna prawidłowość, ale jako pracodawca staramy się nadążać za oczekiwaniami pracowników. – mówi Dariusz Oleński.

Od 1 stycznia 2018 obowiązuje ustawowo minimalna płaca na poziomie 2.150 złotych miesięcznie. Nigdy, żaden pracownik szpitala nie otrzymał i nie otrzymuje wynagrodzenia niższego niż minimalne wynagrodzenie ustawowe. Jednak wynagrodzenie o którym mowa w ustawie zawiera wszystkie składowe wynagrodzenia i jest wynagrodzeniem brutto. – Pracownik przesłał do Państwa informację o zwiększeniu wynagrodzenia zasadniczego brutto, ale już nie napisał ile i jakie elementy wynagrodzenia przysługują mu ponadto. – informuje nas dyrektor.

Nie wiem, czy przesłane do Państwa zdjęcie pisma służbowego dotyczy osoby pracującej na stanowisku pielęgniarki czy na innym stanowisku. Pozostając przy założeniu, że wypowiedź dotyczy wynagrodzeń pielęgniarek i położnych informuję, że tylko 9 pań pielęgniarek zatrudnionych w naszym szpitalu, na około 600 zatrudnionych ogółem, posiada takie wynagrodzenia zasadnicze. Są to osoby o najniższych kwalifikacjach lub zatrudnione na zastępstwo lub na okres próbny. Niezależnie jednak od tego otrzymują wszystkie wymienione wyżej elementy wynagrodzenia. – podsumowuje dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej, Dariusz Oleński.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej / Biała Podlaska miasto
zdjęcia: arch.radiobiper.info
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama