Reklama

O dwóch takich co postanowili „ubrać” pomnik Lecha Kaczyńskiego w kamizelkę (film)

Głośnym echem odbił się w mediach incydent, który miał miejsce w Białej Podlaskiej 02 sierpnia a dotyczył ubrania pomnika Lecha Kaczyńskiego w kamizelkę z napisem „Konstytucja”. 

Sprawcami tego można by rzecz happeningu, byli bialscy działacze KOD-u Stanisław Dembowski oraz Ryszard Filipiuk. Obaj chcieli jak mówią – zaprotestować w ten sposób przeciwko próbom zmiany ustroju państwa i zwrócić na to uwagę opinii publicznej. 

Dzięki monitoringowi obaj panowie szybko zostali rozpoznani. Dembowski został zatrzymany przez Policję, postawiono mu zarzut znieważenia pomnika, za co kodeks karny przewiduje karę grzywny lub ograniczenia wolności. Funkcjonariusze w czasie przeszukania zatrzymali mu również telefon komórkowy i aparat fotograficzny.

Odmówiłem składania wyjaśnień, oświadczając, że wyjaśnień dokonam przed sądem w którego niezawisłość głęboko wierzę. Czuję się jak przestępca, nawet przestępca konstytucyjny. Do tej pory myślałem, że przestępcą konstytucyjnym jest ten, kto nie przestrzega Konstytucji, nie liczy się z Konstytucją, a teraz okazuje się, że to przestępstwo może być oskarżony, ktoś kto szanuje Konstytucję i protestuje w ten sposób, aby ją chronić – mówił na konferencji prasowej Dembowski.

Zarzut znieważenia pomnika otrzymał również drugi z działaczy. Policja jeszcze przed postawieniem zarzutu przeprowadziła w domu przeszukanie. Według wersji Filipiuka miało do tego dojść mimo jego nieobecności w domu. – Byłem na ważnym wyjeździe biznesowym i wcale się nie ukrywałem, jak twierdzi policja, poza tym nie dostałem żadnego pisemnego wezwania – mówi drugi z autorów happeningu.

Akcja ubierania pomników rozrosła się na całą Polskę, w koszulkę z napisem „Konstytucja” ubrany już był m.in krakowski smok wawelski, łódzki Miś Uszatek, szczeciński marynarz, warszawska Syrenka a w Białej Podlaskiej tym razem ostatnio pomnik J.I. Kraszewskiego na Placu Wolności.

Cała konferencja oskarżonych o znieważenie pomnika Lecha Kaczyńskiego w naszym materiale filmowym.


materiał: Biała Podlaska miasto
film / zdjęcie: Małgorzata Mieńko / Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama