Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzyrzec Podlaski: Konkurs na imię dla młodego orlika

Na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski odkryto nowe gniazdo orlika krzykliwego. 18 lipca obecność pisklaka w gnieździe potwierdzili pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W związku z tym nadleśnictwo ogłasza plebiscyt na imię dla młodego orlika i zachęca do zgłaszania swoich ciekawych i nietuzinkowych propozycji. 


Pracownicy RDOŚ zamierzyli malucha i zaobrączkowali. Waży 1145 g, dziób ma długość 42 mm, a  złożone skrzydła 362 mm. Specjaliści ocenili, że do końca lipca pisklę będzie już całkowicie upierzone i najprawdopodobniej opuści swoje gniazdo.

Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski zachęca do zabawy w plebiscycie na imię dla młodego orlika. Swoje propozycje można zamieszczać na fanpage Nadleśnictwa pod tym >>> postem <<< Wygra to imię, które uzyska najwięcej polubień do 1 sierpnia. Autor imienia, które wygra otrzyma upominek od nadleśnictwa.
Pracownicy nadleśnictwa, jak piszą na swoje stronie internetowej liczą na to, że po zimie ptak wróci do międzyrzeckich lasów: Warto pamiętać, że orliki krzykliwe na swoim rewirze posiadają kilka gniazd i każdego sezonu mogą wybierać inne. Jesteśmy ciekawi, czy młody ptak po okresie zimowania wróci do międzyrzeckich lasów. Mamy nadzieję, że właśnie tak się stanie.

Na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec w chwili obecnej znajduje się 15 stref ochronnych wokół miejsc rozrodu i regularnego przebywania orlika krzykliwego. Wokół ich gniazd obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 100m, a okresowo (od 1 marca do 31 sierpnia) – w promieniu do 500 m od gniazda.

Łączna powierzchnia gruntów na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec objęta ochroną strefową gatunków chronionych wynosi niemal 950 ha (9,5 km2), czyli prawie tyle ile wynosi połowa obszaru zajmowanego przez miasto Międzyrzec Podlaski

Orlik krzykliwy (Clanga pomarina) jest ptakiem o dość pokaźnych rozmiarach. Rozpiętość jego skrzydeł sięga nawet do 160 cm, a długość ciała do 65 cm. Jest on wyraźnie większy od najbardziej pospolitego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych występującego w Polsce – Myszołowa zwyczajnego. W ubarwieniu orlika krzykliwego dominują różne odcienie brązu, od ciemnobrunatnych lotek i sterówek, poprzez jasnobrązowe upierzenie tułowia i pokryw skrzydłowych po żółtobrązowy wierzch głowy. Szpony i nasada dzioba są jaskrawo żółto ubarwione. Jest to jeden z najliczniej występujących orłów na Lubelszczyźnie.

 


materiał: Międzyrzec Podlaski
tekst: Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski / Jakub(OvO)Sowa
zdjęcia: Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama