Biała Podlaska: Stadion w budowie… tylko co dalej?

– Ile kosztuje budowa stadionu w Białej Podlaskiej? Ile kosztować będzie utrzymanie obiektu który powstanie? – pytanie te zadali podczas konferencji prasowej członkowie Stowarzyszenia Biała Samorządowa. Wydawałoby się, że pytania proste – w końcu realizowana jest ogromna – mówi się “historyczna” inwestycja w Białej Podlaskiej. Mało tego, każdy porządny gospodarz podchodząc do realizacji tak kosztownego zadania powinien mieć już dawno policzone “ile” to kosztuje? Bialski magistrat dobrym gospodarzem pieniędzy mieszkańców nie jest.

Biała Podlaska buduje! Ale nie wiadomo, co tak na prawdę buduje, za ile buduje i ile będzie kosztować utrzymanie tego co wybuduje.

Ogromne pieniądze, 31 milionów złotych Rada Miasta przeznaczyła na wiekopomną inwestycję jaką jest budowa stadionu w Białej Podlaskiej. Pojawia się pytanie – na jakiej podstawie przyznano tak ogromne środki finansowe pochodzące z podatków mieszkańców i przedsiębiorców w mieście – gdy tymczasem inwestor – Urząd Miasta Biała Podlaska, z prezydentem Dariuszem Stefaniukiem i wiceprezydentem odpowiedzialnym za inwestycje Adamem Chodzińskim – nie wiedzą jak wygląda bilans kosztów przedsięwzięcia.

Stadion w Białej jak Teatr w Budowie w Lublinie
Dziwi, że inwestycję która do końca nie została przemyślana, policzona, skalkulowana i nikt tak na prawdę nie wie – co i w jakiej formie powstanie – wsparło Ministerstwo Sportu udzielając 10 mln zł dotacji. W sumie to 41 milionów zł – na I etap realizacji. Bo to pierwszy etap wieloletniej budowy. Jest szansa z obecnymi “gospodarzami” w mieście Biała Podlaska, że budowa stadionu stanie się przedsięwzięciem podobnym do realizacji teatru w Lublinie – nazwano go “teatrem w budowie” – prace trwały od 1974 do 2015 roku. Oby tak się nie skończyło.

Czym jest 41 milionów złotych?
Ogromnymi pieniędzmi w Białej Podlaskiej. Policzyliśmy. Z pompą kończono budowę trzech bloków ze 186 mieszkaniami w programie “Mieszkanie Plus”. Stan deweloperski. Średni koszt budowy 1 m/kw wyniósł około 2 tys 500 zł. Mieszkania mają po około 50 m/kw powierzchni. Budowa jednego mieszkania zatem kosztowała ok. 125 tys zł.

Okazuje się, że za 41 mln zł przekazanych na I etap budowy stadionu można by wybudować dwa razy tyle takich mieszkań – 328 sztuk.To nie oddane 3 bloki ale osiedle z 6 blokami. A to tylko koszt I etapu budowy stadionu. Rozrzutność? Tak. Niegospodarność? To się okaże ale i na to wszystko wskazuje.

45 dni “kupiło” Miasto odpowiedzią na odpowiedź

– Zadaliśmy proste pytanie prezydentowi Dariuszowi Stefaniukowi. Ile kosztować będzie cała inwestycja przy ulicy Artyleryjskiej w Białej Podlaskiej? Ile kosztować będzie Miasto utrzymanie obiektu który ma powstać. Na zadane pytania otrzymaliśmy odpowiedź z bialskiego magistratu. Poinformowano w niej nas, że na tak rozbudowane i o szerokiej tematyce pytania Urząd Miasta Biała Podlaska potrzebuje półtora miesiąca aby przygotować odpowi

edzi. W normalnym mieście bilans inwestycyjny każdej przeprowadzanej inwestycji znany byłby już na początku. – mówi Bogusław Broniewicz prezes Stowarzyszenia Biała Samorządowa. Biała Podlaska jak widać obecnie nie jest normalnym miastem.

I etap, II etap, III etap?,  IV etap?, V etap? …
Smaczek całości dodaje również fakt, że w wielomilionowym projekcie budowy stadionu i obiektów z nim związanych nie uwzględniono na przykład łącza sieci centralnego ogrzewania. Albo Urząd Miasta zaplanował kotłownie na węgiel lub pellet, albo instalacje solarne na dachach czy być może na murawie boiska albo też – co bardziej prawdopodobne specjalnie wycięto z bieżących przetargów i wykonywanych prac kosztowne części realizacji. Ale jeśli tak jest to o czym jeszcze zapomniano? Co wyrzucono podczas kilku przeprowadzonych podczas etapu przetargowego zmian w dokumentacji? Ile kosztować będzie II etap budowy? Czy uda s

ię realizacja w II etapach? Być może planowane są kolejne etapy: III, IV…..

Na te pytania odpowiedzi nie zna nikt. Nie zna ich również realizator i pomysłodawca zadania – Urząd Miasta Biała Podlaska oraz prezydenci Stefaniuk i Chodziński. Potrzebują półtora miesiąca czasu – aby się zastanowić. Tyle czasu sobie kupili.

Instrukcja: Jak “legalnie” kupić wybory?
Pytanie które prawdopodobnie nigdy nie uzyska odpowiedzi jest jeszcze jedno: czy trochę nie drogo zapłacono za te kilkaset głosów w najbliższych wyborach samorządowych? W I etapie 41 milionów złotych za wdzięczność zawodników i kibiców bialskiej piłki. Ale czy na pewno z tego co powstanie zawodnicy i kibice będą zadowoleni? Czy będzie to funkcjonalne i rozsądne cenowo w eksploatacji? Bo okazać się może, że każde wejście na boisko za kilkadziesiąt milionów fani sportu płacić będą znacznie droższymi biletami i karnetami wstępu.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska miasto / Inwestycje / stadion
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *