Kryminałki: Koralowiec na granicy

Skamieniałego koralowca ujawnili funkcjonariusze KAS na granicy w Sławatyczach. W wyniku kontroli samochodu osobowego marki Mitsubishi, którym podróżował 27-letni ob. Białorusi, zatrzymano piękny okaz skamieniałego koralowca o wadze prawie 0,5 kg. Jak wynikało z wyjaśnień mężczyzny koralowiec został zakupiony na Krymie w sklepie z pamiątkami. 27-latek tłumaczył, że nie miał świadomości, iż przewożąc okaz przez granicę bez odpowiednich zezwoleń, popełnia przestępstwo.

Koralowce są jednym z gatunków objętych międzynarodową ochroną zgodnie z przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Zgodnie z przepisami prawa czyn popełniony przez Białorusina jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz bezwzględną konfiskatą przewożonego okazu.
Przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Koralowiec został zatrzymany, a na poczet grożącej kary zajęto 700 zł. Należy przypomnieć, że przed przywozem pamiątek z egzotycznych roślin i zwierząt zawsze trzeba upewnić się, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst zdjęcia: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *