Protest producentów trzody chlewnej pod Państwowym Instytutem Weterynarii w Puławach (film)(galeria)

Puławy, Państwowy Instytut Weterynarii. 26 czerwca to dzień kiedy do Instytutu z całej Polski zjeżdżają się goście, słynna “pejsówka”. Na cześć znawcy problemu ASF profesora Pejsaka. Rolnicy z Parczewa, Jabłonia i Łukowa nie pozwolili o sobie zapomnieć. 

– Ten problem dotyka ludzi i to nie tylko tych, którzy produkują, ale również konsumentów. Dzisiaj tuczniki kupuje się po 2 zł, a czy widział Pan w sklepie tańszą wędlinę?, nie – mówił podczas rozmowy z nami jeden z protestujących rolników.

Według producentów trzody chlewnej problem ASF jest na rękę dla służb weterynaryjnych, aby jak najdłużej trwał, bo mają z tego tytułu ogromne przychody finansowe za prowadzone badania. Środki, które mają zwalczać wirusa ASF, jak mówią rolnicy zapewniają tylko 5% skuteczności, więc nie są rozwiązaniem. To według nich jedynie żyła złota dla koncernów farmaceutycznych.

Póki co, organizowane są kolejne protesty i jest to jedyne narzędzie rolników, aby nie dać o sobie zapomnieć. Sytuacja ich gospodarstw jest dalej dramatyczna, a władze głuche na ich postulaty.

Zapraszamy do obejrzenia całego materiału.materiał: Województwo / Kraj
film / zdjęcie: Małgorzata Mieńko / Mariusz Maksymiuk / Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *