“Gmina Wisznice w perspektywie jutra. Historia, współczesność, przyszłość” – konferencja (film)

25 maja w Wisznicach odbyła się konferencja naukowa pt. Gmina Wisznice w perspektywie jutra. Historia, współczesność, przyszłość.”

Podczas konferencji Prelegenci w swoich wystąpieniach podjęli zagadnienia m.in. dotyczące rozwoju Gminy Wisznice. Poruszono takie tematy jak: Tendencje ekonomiczne i demograficzne gminy Wisznice; Tradycyjne i współczesne formy finansowania nakładów inwestycyjnych gminy; Społeczna, lokalna aktywność mieszkańców, jako czynnik rozwoju społeczno – ekonomicznego gminy; Prawa miejskie Wisznic szansa czy zagrożenie z perspektywy historyka; korzyści i skutki przekształcenia gminy wiejskiej w miasto oraz Gmina Wisznice, jako gmina pograniczna. Rola Liceum Ogólnokształcącego w Wisznicach, jako ośrodka kulturo-twórczego.

– Wisznice to szczególny punkt na mapie pogranicza polsko – słowiańskiego. To miasto do roku 1867 i jak wiemy z historii, po upadku Powstania Styczniowego decyzją władz carskich zostało zdegradowane do poziomu, w jakim jest w tej chwili, czyli osady. Dzisiejsze Wisznice to pięknie działająca gmina na pograniczu polsko – białoruskim. To piękna wizytówka w województwie, a także w Polsce. To również gmina znana na arenie międzynarodowej. Gmina współpracuje z Francją, Norwegią, Białorusią a także z Ukrainą – wyjaśnia prof. dr hab. Feliks Czyżewski, wykładowca na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału.


materiał: Radiobiper Wisznice
film / zdjęcie: Małgorzata Mieńko / Mariusz Maksymiuk / Tomasz Łukaszuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *