Tatarska Kultura i “Tatarska Piątka” (zaproszenie)

W ramach „Dziesiątego Spotkania z Kulturą Tatarską i Regionalną” Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka i Urząd Gminy Łomazy pod sportowym patronatem Klubu Biegacza Biała Biega zapraszają do startu w „VII-tej Tatarskiej Piątce”.


Zawody biegowe zostaną poprzedzone w sobotę 14 lipca 2018 dniem otwartym Muzeum Wsi Podlaskiej w Studziance od godz. 11 do 18 oraz bezpłatnymi otwartymi warsztatami łucznictwa tradycyjnego oraz grą łuczniczą przy świetlicy w Studziance w sobotę od godziny 16:00 do 20:00. Wydarzenia wpisują się w obchody 10-tej rocznicy działalności Stowarzyszenia.

Ponadto w ramach wydarzenia przewidziano zwiedzanie cmentarza tatarskiego z przewodnikiem, Tatarski Turniej Rodzinny, przejażdżki konno, strzelanie z łuku, kuchnię tatarską i okolicznościową wystawę o tematyce tatarskiej i ekspozycję ukazującą dekadę działań mieszkańców Studzianki. Organizacja poszukuje także wolontariuszy do pomocy przy organizacji tego wydarzenia.
Bieg zaś odbędzie się 15 lipca 2018 roku o godz. 14.00 w Studziance. Trasa przebiegać będzie drogami polnymi wśrod pól, krzaków i zagajników oraz zboża ze startem i metą przy szkole podstawowej w Studziance, gdzie do 1915 roku stał meczet. Celem zawodów jest popularyzacja biegania, jako formy czynnego wypoczynku, a jednocześnie promocja walorów przyrodniczych gminy Łomazy. „VII Tatarskiej Piątce” towarzyszyć będą rywalizacja dzieci i młodzieży.

W biegu głównym (5280 m) prawo startu mają osoby, które ukończą do dnia 15 lipca 2018 r. 14 lat, niezależnie od miejsca zamieszkania, przynależności klubowej i narodowościowej. Zgłoszenia do biegu i Nordic Walking przyjmowane są elektronicznie.
Regulamin dostępny jest na stronie internetowej www.studzianka.pl Organizatorzy wyznaczają limit biegu głównego „VII Tatarska Piątka” na 150 uczestników, stąd liczy się kolejność zgłoszeń, których należy dokonywać elektronicznie na https://www.e-gepard.eu/pl/show-contest/504 lub poprzez stronę www.time2go.pl w dziale zapisy.

W ubiegłym roku w biegach wzięło udział blisko 250 zawodników i zawodniczek z naszego regionu, jak i sąsiednich województw oraz zagranicy. W tym roku sklasyfikujemy m.in. najszybszych mieszkańców gminy Łomazy. Na zawodników czekają niespodzianki drewniane wyjątkowe medale za pokonanie dystansu 5,28 km.

Pomiar czasu będzie elektroniczny i każdy kto poda swój numer przy zgłoszeniu otrzyma wynik sms-em. Zapewniamy także numery startowe. Odbędzie się dodatkowo marsz Nordic Walking na 5 km o godz. 13:00 i nagrodzeni zostaną zawodnicy w kategoriach wiekowych. Opłata startowa wynosi 30 zł dla biegu głównego i Nordic Walking. Po 12 lipca 2017 roku opłata wynosi 40 zł zarówno dla biegu jaki NW.

Przewidziane są także biegi dla dzieci i młodzieży od godziny 12:30 i od których nie będzie pobierana opłata. Zapisy dzieci email stowarzyszeniestudzianka@tlen.pl lub telefonicznie 501 266 672 do godziny 12:00 w dniu Zawodów.

Do udziału zapraszamy także mieszkańców gminy Łomazy, którzy są zwolnieni z opłaty startowej. Działanie jest dofinansowane przez Urząd Gminy w Łomazach w ramach realizacji zadania zleconego „VII Tatarskie Bieganie”.


materiał: Łomazy gmina
tekst i plakat : Łukasz Węda Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka
pracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *