Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kodeń: XII Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny (galeria)

Po raz dwunasty dnia 28 czerwca br. w Kodniu odbył się Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu pod honorowym patronatem Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia.

Inicjatywa ta w pierwszej kolejności ma na celu włączanie osób z niepełnosprawnością we wszystkie przejawy życia społecznego, aby odczuwały, że są wartościowymi jednostkami.

Festiwal ma sprzyjać integracji osób z różnych środowisk, stworzyć możliwość prezentowania dokonań artystycznych niepełnosprawnych i wymiany doświadczeń wśród kadry placówek. Spotkanie służy również podejmowaniu i kontynuowaniu współpracy między ośrodkami dla niepełnosprawnych, pozwala na utrzymywanie kontaktów zawodowych i międzyludzkich, a co najważniejsze jest wyśmienitą okazją do świętowania.
W atmosferze życzliwości, wyrozumiałości, a zwłaszcza akceptacji społecznej, osoby z niepełnosprawnością mogły oderwać się od zwykłej codzienności, na którą składają się ich własne słabości, ograniczenia, choroby. Ta ważna uroczystość była współfinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatu Bialskiego, Gminy Kodeń, grona przyjaciół i sponsorów.

Do udziału w XII Nadbużańskim Integracyjnym Festiwalu Muzycznym zgłosiło się 24 ośrodków pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnością z następujących miejscowości: Majdanu Zahorodyńskiego, Kolembrod, Międzyrzeca Podlaskiego, Lublina, Białej Podlaskiej, Sławatycz, Włodawy, Kalinki, Kostomłot, Kodnia, Łęcznej, Annopola, Kozuli, Konstantynowa, Mełgwi. Uczestnicy placówek wyrażali samych siebie poprzez prezentacje wokalne, taneczno – muzyczne, instrumentalne w zależności od ich możliwości artystycznych.
Zabawa przy śpiewie braci Pruniewiczów sprawiła, że niepełnosprawni zaznali wiele pozytywnych wrażeń estetycznych, uwolnili własną ekspresję , która jest przejawem potrzeby działania na rzecz swego rozwoju. Aktywny udział takich osób w zabawie pozwala im być wolnym od wszystkiego, co burzy, niepokoi ogranicza, czy wyzwala lęk. Sprawia, że zapominają o nieszczęściu, kalectwie, bólu, cierpieniu i lęku.

Festiwal miał charakter przeglądu, który pozwolił uczestnikom ośrodków na uzewnętrznienie własnych emocji, pasji, a przede wszystkim okazał się najbardziej odpowiednią terapią dla osób z niepełnosprawnością. Wykorzystanie muzyki, tańca i śpiewu w atmosferze radości, serdeczności oraz aprobaty przyczyniło się do pozytywnego nastawienia zdecydowanej większości przybyłych gości.
Obecna na uroczystości psycholog z Białej Podlaskiej – Małgorzata Mika, która ma ogromne doświadczenie w pracy z osobami niedosłyszącymi jest przekonana o sile oddziaływania tego rodzaju integracji społecznej. Również organizatorzy twierdzą, że taka forma spotkań to wyśmienita sposobność odczuwania niepospolitej mocy sprawiającej, że niepełnosprawni nie czują się wyobcowani, ale potrzebni i ważni.

Otwarci, spontaniczni, natchnieni dźwiękami muzyki kojącej wnętrze, ciepli i nadzwyczaj ekspresywni podążali w stronę radości życia, a ta okazuje się najcenniejszą wartością ich kruchego istnienia.

 


materiał: Integracyjny Festiwal Muzyczny
tekst: Beata Kupryś
zdjęcia: Małgorzata Mieńko / Beata Kupryś
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama