Międzyrzec Podlaski: Puchar Burmistrza w szachach (galeria)

W niedzielę 17 czerwca 2018 roku Wiceburmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Grzegorz Łubik, wykonując pierwszy honorowy ruch, na pierwszej szachownicy, dokonał oficjalnego otwarcia piątej edycji Pucharu Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

Turniej pod Patronatem Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski, sponsorowany przez firmę cukierniczą „Dr Gerard” i objęty patronatem medialnym przez portale internetowe: podlasie24, RadioBiper.info, Miedzyrzec.info upłynął w miłej atmosferze, aczkolwiek „bitwy” na szachownicach były bardzo zacięte.

W turnieju wystąpiło 56 szachistów i szachistek z województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Turniej, tradycyjnie został zgłoszony do oceny FIDE, więc szachiści mogli podwyższyć, bądź „taktycznie obniżyć” swój międzynarodowy ranking w szachach szybkich.

Wartością dodana turnieju była niewątpliwie możliwość wymiany poglądów przez opiekunów młodych szachistów na temat spędzania czasu w dniach wolnych od pracy. Panie ubolewały, iż towarzyszenie swoim pociechom uniemożliwia im przygotowanie obiadu, ale młodzi szachiści byli raczej zadowoleni, ponieważ uzyskali pozwolenie na posilenie się, jakże niezdrową, ale powszechnie lubianą pizzą.

Brak tradycyjnego obiadu i prawie sześciogodzinne zmagania na szachownicy wyłoniły zwycięzców turnieju. Klasyfikację open wygrał z dorobkiem 8 pkt. szachista z Ukrainy Ignat Bogdanow. Za Ignatem uplasowało sie dwoje międzyrzeczan, legitymujących się tytułami Mistrzów Polski. Drugie zajęła aktualna Mistrzyni Polski Juniorek do lat 14 w Szachach Szybkich i Błyskawicznych – Patrycja Waszczuk, a trzecie Michał Łosicki, były już Mistrz Polski Przedszkolaków.

W klasyfikacjach juniorskich dominowali szachiści miejscowego klubu MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim. Najlepszą zawodniczką do lat 8 została Julka Golec, natomiast pierwsze miejsce wśród chłopców zajął przedszkolak, brat Patrycji – Maciek Waszczuk. Ania Oleksiuk z dorobkiem 5 pkt. z 9 partii zdobyła pierwsze miejsce wśród dziewcząt do lat 10. Olek Nakaziuk również wygrał 5 partii i zajął pierwsze miejsce w kategorii juniorów do lat 10.

W kategorii juniorek do lat 14 zwyciężyła Hania Nurzyńska. W klasyfikacji juniorów do lat 14 pierwsze miejsce zdobył reprezentant K. Sz. Skoczek Siedlce Wojtek Kakowski, który zdobył 6 pkt. i w ogólnej klasyfikacji turnieju zajął 10 miejsce. Końcową klasyfikacje i wyniki uzyskane w poszczególnych rundach dostępne są stronie http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_3276/.

Na następny turniej z cyklu „Puchar Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych” organizatorzy zapraszają 2.09.2018 r. Będzie to 11 – to rundowy turniej Blitza. Aktualna klasyfikacja długofalowa zostanie niebawem opublikowana na Facebooku MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim. Już w najbliższy weekend 22 – 24.06. MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim zaprasza na „Mini-festiwal Szachowy z Dr. Gerardem”. Program zawodów dostępny jest na stronie www.chessarbiter.com.