Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Swory: Uroczystość Jubileuszowa z okazji 100-lecia szkoły (galeria)

Z udziałem dyrektora Gustawa Jakimiuka oraz byłych dyrektorów, grona pedagogicznego obecnie pracującego i już na emeryturze, obecnych i byłych pracowników, rodziców i absolwentów oraz oczywiście uczniów Szkoły Podstawowej im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Sworach (gm. Biała Podlaska), wczoraj, w dniu 16 czerwca miały miejsce Uroczystości Jubileuszowe z okazji 100-lecia szkoły.

Wymienieni wyżej goście to nie wszyscy oczywiście którzy tego dnia zaszczycili swoją obecnością społeczność szkolną i wspólnie świętowali setne urodziny. Obecny był także wójt Białej Podlaskiej – Wiesław Panasiuk, z-ca wójta Adam Olesiejuk, radni powiatowi: Czesław Pikacz i Arkadiusz Maksymiuk, sekretarz gminy – była dyrektor szkoły – Grażyna Majewska, lubiany i ceniony ks. kan. Stanisław Chodźko, lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, szefowa delegatury kuratorium w Białej Podlaskiej Małgorzata Kiec, Andrzej Marciniuk z delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół prowadzonych przez Gminę Biała Podlaska, poczty sztandarowe oraz kompania reprezentacyjna 23 Batalionu Lekkiej Piechoty „Terytorialsów” z Roskoszy pod Białą Podlaską.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sworach. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicą Kościelną i Szkolną w Sworach pod budynek szkoły. Tu nastąpiła prezentacja szkolnej rodziny. Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy, samorząd rodziców i samorząd uczniowski a także dróżyna harcerska i młodzieżowa drużyna pożarnicza (jako jedyne w gminie) oraz szkole koło Caritas i klub wiewiórek – młodzi ludzie o wielkich sercach działający w wolontariacie i pomocy innym.

Najważnejszym momentem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji Jubileuszu. Zaraz po tym rozpoczęła się część oficjalna uroczystości i akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Sworach. Akademię urozmaiciły występy zaproszonych zespołów ludowych i pokaza karate uczniów z Janowa Podlaskiego.

Tego dnia warto było zwiedzić szkołę jubilatkę, przygotowano tematyczne wystawy poświęcone historii szkoły ale i czasom obecnym. Na placu szkolnym zorganizowano atrakcje rozrywkowe i wszystkich zaproszono też na poczęstunek.

Z kart historii szkoły…
Już w 1887 roku w Sworach powstała jednoklasowa szkoła, zbudowana na koszt rządu. Budynek był drewniany na kamiennym fundamencie, kryty gontem podzielony na salę lekcyjną i pokój z kuchnią i spiżarnią dla nauczyciela. Uczniowie uczyli się w jednym pomieszczeniu, które było jasne i przestrzenne, przeznaczone dla 70 osób. Dookoła było podwórko do gier. Całość ziemi należącej do szkoły wynosiła 3 morgi. Budżet szkoły wynosił 422 rubli i był otrzymywany od rządu carskiego.

Pierwszym nauczycielem był Jan Pietrykowski 1887 – 1889, następni nauczyciele to Lew Sylwestrowicz 1889 – 1891, Piotr Juszkiewicz 1891 – 1897, Iwan Mironowicz Mackiewicz 1897 – 1905, a ostatnim w okresie zaborów Helena Zebrowska. Nauczycielem religii był miejscowy ksiądz Emilian Stelmachow.

Po ustąpieniu Rosjan i wkroczeniu Niemców szkolnictwem na Podlasiu kierowała Polska Macierz Szkolna. W 1916 roku do Swór przybył prywatny nauczyciel S.Broniewski i nauczał 120 dzieci. Po nim stanowisko objął Stefan Lewiński. Od 1 września 1919 roku szkolnictwo objęły władze polskie i nauka trwała nieprzerwanie do momentu wybuchu II wojny światowej.

W 1925 roku powstała w Sworach Czytelnia Macierzy przy Kole Macierzy Szkolnej w Białej Polskiej. Czytelnia ta powstała z inicjatywy Leonarda Krupczaka inspektora szkolnego i liczyła 70 członków. W roku 1929 podniesiono stopień organizacyjny szkoły w Sworach i powstał siedmioklasowy odział liczący 214 uczniów.

W kwietniu 1958 r. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza ogłosiła hasło Władysława Gomułki ówczesnego I sekretarza KC, aby jubileusz Tysiąclecia Państwa Polskiego uczcić czynem polegającym na wzniesieniu ze środków społecznych tysiąca szkół.

Szkół wówczas brakowało, połowa budynków pamiętała czasy przedwojenne. Jedną izbę lekcyjną przypadało prawie 50 uczniów. W wielu szkołach dzieci uczyły się na dwie lub nawet trzy zmiany.

W tym okresie szkoła w Sworach liczyła 256 uczniów, kierownikiem był Andrzej Olędzki. Mieściła się w dwu starych ponad 90 letnich budynkach drewnianych. Znajdowały się w niej 4 klas i jeden korytarz, w którym na skutek braku pomieszczeń odbywają się również lekcje. Ponadto mieścił się tu pokój nauczycielski, służący jednocześnie za kancelarię szkoły. W budynku mieszkał również kierownik szkoły. Szkoła była zimna i nie odpowiadała wymogom . Zamierzano wówczas rozpocząć budowę nowej szkoły na obok leżącej działce, przy pomocy miejscowej ludności.

Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień, 1 września 1966 roku odbyło się uroczyste otwarcie szkoły w Sworach jako pomnika 1000 – lecia Państwa Polskiego. Funkcję kierownika w nowo oddanej szkole objął Ludwik Chudzik.

W roku szkolnym 1969/70 przy szkole w Sworach powstał Uniwersytet Powszechny dla rodziców.

W tym też okresie rozpoczęto budowę pracowni zajęć technicznych, prace nadzorowała Gromadzka Rada w Sworach. Rodzice zobowiązali się dostarczyć na budowę po jednej furze żwiru oraz przepracować po jednym roboczo – dniu przy budowie. Budowę zakończono w 1975 roku i oprócz pracowni powstały również sale lekcyjne dla klas młodszych.

Istotnym elementem wychowawczym lat osiemdziesiątych było wychowywanie poprzez różnorakie prace społeczne. Jesienią grupy uczniów brały udział w pracach polowych: sprzątaniu buraków cukrowych, ziemniaków. Okres wiosenny to prace przy sadzeniu drzewek. Wszystkie te formy pracy były nagradzane pieniężnie, uczniowie wypracowywali fundusze na dofinansowanie do wycieczki, biletów na spektakl filmowy lub teatralny.

Inną formą prac były czyny społeczne. Do najpopularniejszych robót należało zbieranie papierków, jesienią grabienie liści, malowanie ogrodzeń i ławek, czyszczenie szyb. W czynach społecznych brali również udział rodzice wykonując prace przy budowach, remontach.

W szkole obowiązywały dzieci stroje uczniowskie: granatowy fartuszek z białym kołnierzykiem, tarcza szkolna, miękkie obuwie. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem dla szkoły było wręczenie 27 maja 1989 r. sztandaru.

W roku szkolnym 1992/93 rozpoczęto budowę boiska szkolnego z funduszy otrzymanych z Ministerstwa. Otwarcie boiska nastąpiło 23 czerwca 1995 roku. Na uroczystość przybyli następujący goście Kurator Oświaty p. M. Maciejczyk, wizytator p. Teresa Grodecka, wójt gminy p. Jan Mulawa.

W czerwcu 1994 w Sworach odbył się II Turniej Szkół Gminy Biała Podlaska, podczas którego Szkoła Podstawowa zajęła I miejsce i otrzymała swój pierwszy komputer.

1 stycznia 1996 roku organem prowadzącym szkoły podstawowe zostały gminy. Do zadań gminy należało m.in. zakładanie i prowadzenie publicznych przedszkoli i szkół podstawowych, odpowiedzialność za działalność finansową i administracyjną szkoły, organizacja przygotowania przedszkolnego dzieci sześcioletnich, dowóz dzieci do szkół.

W wyniku stałej pomocy licznych sponsorów a także własnej działalności zarobkowej szkoły, przeprowadzano liczne remonty i zmiany wystroju budynku:
– Doprowadzono ciepłą wodę do łazienek i sali zajęć technicznych,
– Remont schodów przy budynku głównym,
– Chodniki na terenie szkoły,
– Remont łazienek.

Samorząd Uczniowski rozpoczął w roku 1996 redagowanie i wydawanie pisemka szkolnego „1000 – Latka” obecnie „Tysiąclatka”. Opisywano w niej życie szkoły, zamieszczano ciekawe artykuły, konkursy i rozrywkę.

W 2000 roku wznowiła swoją działalność 26 Drużyna Harcerska, która przyjęła nazwę „Leśni Przyjaciele”. Przy wsparciu OSP w Sworach w 2001 roku przy szkole powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Kierownicy i dyrektorzy szkoły:
1920 – 1929 – Helena Tomorowa,
1929 – 1939 – Wacław Męczyński,
1939 – 1966 – Andrzej Olęcki,
1966 – 1977 – Ludwik Chudzik,
1977 – 1979 – Bolesław Chlipalski,
1979 – 1984 – Kazimierz Dębski,
1984 – 1992 – Henryk Semeryło,
1992 – 1995 – Grażyna Majewska,
1995 – 2000 – Krystyna Krasuska,
2000 – 2010 – Violetta Więckowska,
od roku 2010 funkcję dyrektora szkoły sprawuje Gustaw Jakimiuk.

Skład grona pedagogicznego:
Violetta Więckowska, Iwona Chaniewicz, Marzena Demeszko, Ewa Dorosz, Sylwia Grzybowska, Rafał Hodun, Anita Ilczuk, Agnieszka Kakietek, Edyta Korneluk, Barbara Panasiuk, Edyta Romaniuk, Ewa Rypina, Krzysztof Wawrzyńczuk, Renata Tarasiuk, Monika Kiryluk, Małgorzata Skrzypczak, Iwona Gałamaga, Ewa Dzialuk, Justyna Firsiuk, Barbara Konkol, Joanna Grochowska, Barbara Filipiuk, Iwona Chaniewicz, Aneta Maksimiuk, Ewa Rypina. Pomoc nauczyciela w punkcie przedszkolnym: Magdalena Jaszczuk, Dominika Zub. Pracownicy obsługi: Zofia Łochina, Janusz Panasiuk, Maria Stefańska, Agnieszka Grochowska.

[foogallery id=”102005″]


materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska gmina / Swory / Szkoła Podstawowa im. 1000-lecia Państwa Polskiego
tekst: Leszek Niedaleki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama