Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Przekazanie 475 zimowych kurtek dla Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK

Kurtki zatrzymali w maju 2016 r. funkcjonariusze Oddziału Celnego w Małaszewiczach. W trakcie rewizji w kontenerze z towarami z Chin stwierdzili wśród tysięcy innych towarów m.in. 475 kurtek, w stosunku do których zaistniało podejrzenie naruszenia praw własności przemysłowej (bezprawne opatrzenie kurtek podrobionymi znakami towarowymi). Nieoryginalność produktów – choć bardzo dobrych gatunkowo – sugerowała m.in. ich niska cena. Poinformowany o zdarzeniu pełnomocnik pokrzywdzonej firmy potwierdził, że umieszczone na kurtkach etykiety są podrobione.

Towar został nadany przez podmiot z siedzibą w Chinach, a nabywcą była firma z siedzibą na Ukrainie. Towar znajdował się w procedurze tranzytu.

Po orzeczeniu przez sąd przepadku towaru na rzecz skarbu państwa Naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej wystąpił do pełnomocnika pokrzywdzonej firmy z prośbą o wyrażenie zgody na nieodpłatne przekazanie towaru uprawnionym instytucjom. Z uwagi na długotrwałość procedur w tego typu sytuacjach przekazanie możliwe jest dopiero teraz.

Krajowa Administracja Skarbowa może nieodpłatnie przekazywać zatrzymywane towary takim instytucjom jak zakłady opieki zdrowotnej, jednostki pomocy społecznej, szkoły i placówki oświatowe, instytucje kultury, organizacje charytatywne, organy administracji publicznej oraz szkoły wyższe, a także jednostki badawczo-rozwojowe itp., jeżeli towary podlegające przekazaniu mogą być przez nie wykorzystane przy realizacji zadań statutowych.

Warto przypomnieć, że blisko 900 kurtek pochodzących z przemytu trafiło w grudniu 2017 r. do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

Nie zawsze jednak zatrzymywane przez KAS towary nadają się do nieodpłatnego przekazania. Obligatoryjnie niszczone są te towary, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia użytkowników, jak np. podrabiane leki, kosmetyki, środki ochrony roślin czy papierosy. Wiele tego typu produktów wytwarzanych jest poza jakąkolwiek kontrolą jakości.

Pełnomocnik firmy wyraził zgodę na nieodpłatne przekazanie kurtek, pod warunkiem trwałego usunięcia z nich oznaczeń naruszających prawa własności – w tym wypadku chodziło o odcięcie etykiet.

Po spełnieniu wymogów formalnych i uzyskaniu zgody pełnomocnika firmy na nieodpłatne przekazanie towaru – naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej zwrócił się do dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z prośbą o wyrażenie zgody na nieodpłatne przekazanie 475 szt. kurtek męskich na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża, Lubelski Oddział Okręgowy (wcześniej do naczelnika wpłynęło pismo PCK z prośbą o takowe przekazanie).

[foogallery id=”95429″]


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst zdjęcia: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama