Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wieści z Unii: I Festiwal Praw Dziecka w Słupsku

O prawach dzieci oraz ich przyszłości, ale także o dziedzictwie wychowawczym Janusza Korczaka oraz Ireny Sendlerowej, debatowały dzieci, młodzież i dorośli podczas I Festiwalu Praw Dziecka w Słupsku. Festiwal, który odbył się w dniach 20-21 kwietnia, to owoc współpracy Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, Urzędu Miejskiego w Słupsku oraz lokalnej społeczności „Słupskich Korczakowców”.

 

Pierwszy dzień Festiwalu rozpoczęła oficjalna inauguracja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych połączona z debatą oksfordzką uczniów. „Nie ma dzieci- są ludzie”- tymi słowami, autorstwa Jana Korczaka, powitała uczestników Natalia Szczucka, Dyrektorka Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej. Inauguracji Festiwalu dokonali także Krystyna Danilecka-Wojewódzka – Zastępczyni Prezydenta Słupska, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka oraz Zdzisław Kołodziejski – Starosta Słupski. Podczas debaty oksfordzkiej dwie drużyny, reprezentanci Zespołu Szkół

Ponadgimnazjalnych i Zespołu Szkół Informatycznych, rozważali parafrazę słów Zofii Kossak-Szczuckiej „Kto nie krytykuje, ten przyzwala„. Debacie towarzyszyła gorąca dyskusja obu grup oraz uczniów z sali dotycząca problemu hejtu wśród młodzieży oraz akceptacji drugiego człowieka.

Następnie uczestnicy festiwalu przenieśli się do Pedagogicznej Biblioteka Wojewódzkiej w Słupsku, gdzie odbył się Dialog Obywatelski pt. „O przyszłości dzieci” z udziałem Natalii Szczuckiej, Marka Michalaka oraz dwóch uczennic szkół ponadgimnazjalnych – Michelle Garst oraz Anny Rogulskiej. Dyskusję moderowała dr Anna Babicka-Wirkus z Katedry Socjologii i Pracy Socjalnej Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Natalia Szczucka zachęcała do korzystania z możliwości jakie dają młodym programy Unii Europejskiej, w szczególności Europejski Korpus Solidarności czy też Erasmus+. „Projekty integracji społecznej w Europie stworzone dzięki UE, dają młodym Europejczykom możliwość ich wzajemnego poznania oraz indywidualnej oceny nowych wyzwań i doświadczeń w innych krajach„. Rzecznik Praw Dziecka mówił, że „jeśli zwracamy uwagę szczególną na prawa dziecka, na godność dziecięcą, na dobro dziecka, to tak naprawdę inwestujemy w prawa człowieka bardzo merytoryczne, bardzo odpowiedzialnie w sposób właściwy i potrzebny na dzisiejsze czasy„. Podczas debaty dyskutowano o szansach dla młodych jakie oferuje im niedaleka przyszłość ale także o zagrożeniach. „Gratuluję nam wszystkim, bo dzięki Unii Europejskiej jesteśmy noblistami. Przypominam, że UE została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla za utrzymanie pokoju w Europie przez ostatnie 70 lat. Pamiętajmy, że za ten pokój wszyscy jesteśmy odpowiedzialni i zależy on od naszych codziennych wyborów i postaw„- mówiła N. Szczucka. „Najważniejsze jest odnaleźć swoje miejsce w przyszłości” – podkreślały młode działaczki ze Słupska. W debacie uczestniczyli także słupscy harcerze, uczniowie szkoły podstawowej, maturzyści, wolontariusze grupy

Każde Dobre Serce Słupsk oraz pedagodzy, którzy rozmawiali nt. praw dziecka, przeciwdziałaniu mowie nienawiści w Internecie oraz wyzwaniach wychowawczych w pracy z młodzieżą. Zaprezentowano również wystawę prac plastycznych uczniów Liceum Plastycznego im. Stanisława I. Witkiewicza w Słupsku, inspirowaną życiorysem Ireny Sendlerowej oraz Janusza Korczaka. Po zakończeniu Dialogu Obywatelskiego uczniowie i harcerze wspólnie przystroili drzewko listkami z wypisanymi prawami dziecka.

Drugi dzień Festiwalu rozpoczął się od działań artystycznych w Teatrze Tęcza, gdzie miała miejsce premiera spektaklu dla dzieci i młodzieży „Ignatek szuka przyjaciela” w reżyserii Anny Pawelskiej. Spektakl teatralny przedstawiający historię Ignatka, to opowieść o uważnym patrzeniu i odkrywaniu piękna w tym, co dookoła. Po spektaklu odbyły się warsztaty dla dzieci i rodziców/opiekunów, gdzie poprzez ruch, muzykę, plastykę, teatr oraz wspólną zabawę poruszone zostały tematy praw dziecka i walki z uprzedzeniami, z którymi często spotykamy się w przestrzeni publicznej. Warsztaty przeprowadzili Joanna Stoike-Stempkowska i Maciej Gierłowski.

W tym roku w Polsce obchodzimy Rok Ireny Sendlerowej, która w latach 1940 – 44 ocaliła od Holokaustu około 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Natomiast w całej Unii Europejskiej świętujemy Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Obchody zainspirowały organizatorów Festiwalu do upamiętnienia dziedzictwa historycznego oraz kulturowego Ireny Sendlerowej. Z tej okazji, zgodnie z uchwałą słupskiej Rady Miejskiej, podjętej na marcowej sesji, radni miejscy przychylili się do wniosku mieszkańców miasta aby właśnie I. Sendlerowa stała się patronką jednego z parków w Słupsku. 21 kwietnia, podczas drugiego dnia Festiwalu, odbyła się oficjalna uroczystość nadania imienia Ireny Sendlerowej dla parku przy ul. Wazów. W uroczystości, oprócz przedstawicieli władz miasta i Rady Miejskiej, wzięli udział uczniowie Gimnazjum nr 6 im. Ireny Sendler oraz mieszkańcy miasta.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama