Województwo: Żywność pochodzenia zwierzęcego – zakaz przywozu do UE

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin w trakcie kontroli podróżnych przylatujących z Izraela udaremnili kolejny już przypadek nielegalnego przywozu znacznych ilości artykułów pochodzenia zwierzęcego.

Już od 2009 r. obowiązuje zakaz przywozu na teren Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego, w tym również wyrobów mlecznych. Zakaz stosowany jest ze względu na ryzyko wprowadzenia do Unii Europejskiej chorób, m.in. ASF. Jednak pomimo szczegółowych informacji dla podróżnych na przejściu granicznym w Porcie Lotniczym Lublin – zarówno w formie plakatów jak i ulotek udostępnionych w kilku językach (również w języku hebrajskim) – co jakiś czas funkcjonariusze ujawniają próby przywozu zabronionych produktów.
Tym razem funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymali 32 kg przetworów mlecznych, przede wszystkim różnych gatunków serów. Podróżna, obywatelka Izraela, jak to z reguły bywa, tłumaczyła się nieznajomością przepisów. Przewożone artykuły spożywcze były w zasadzie jej jedynym bagażem. Kobieta twierdziła, że produkty miały służyć jako regionalne prezenty dla znajomych w Polsce.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podróżna musiała oddać przewożone artykuły spożywcze do utylizacji. Za próbę przemytu ukarana została mandatem w kwocie 500 zł. Do zdarzenia doszło w nocy z 12 na 13 maja.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst zdjęcia: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *