Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kraj: 90% przejazdów już z żółtymi naklejkami PLK

Do końca maja PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieszczą na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z indywidualnym numerem skrzyżowania i numerami alarmowymi. Dodatkowa i precyzyjna informacja o lokalizacji przejazdu i szybkie łącze z operatorem nr 112 zwiększają bezpieczeństwo kierowców i pasażerów pociągów.

Żółte naklejki zostały już umieszczone na około 90% wszystkich przejazdów kolejowo-drogowych na liniach znajdujących się w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Do końca maja dodatkowe oznakowanie z indywidualnym numerem oraz numerami alarmowymi zostanie umieszczone na wszystkich prawie 14 tysiącach skrzyżowań.

Pracownicy PLK umieszczają naklejki od wewnętrznej strony krzyży świętego Andrzeja na przejazdach zabezpieczonych znakami i sygnalizacja świetlną (kategoria D i C). Na skrzyżowaniach z rogatkami (kategoria B i A) naklejki są na cokołach rogatek (obudowach napędów rogatek). Na żółtej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”.
Kierowcy zobaczą żółte naklejki PLK przy przekraczaniu przejazdów na głównych liniach kolejowych, ale także na liniach o mniejszym natężeniu ruchu na terenie wszystkich województw. Oznakowanie jest już między innymi w: Sokółce w podlaskim, Kątach Wrocławskich, Szczukowicach pod Kielcami, Siedlcach, Tczewie, Szczytnie, Zamościu, czy Koluszkach. ŻółtaNaklejkaPLK – jak to działa .

W przypadku np. awarii auta, lub innego zdarzenia na przejeździe, kierowca po połączeniu się z numerem alarmowym 112, podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu z żółtej naklejki. Operator nr 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem, służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.

Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego – przypisany jest do konkretnego przejazdu. Dzięki niemu podczas zgłoszenia, operator numeru 112 szybko zlokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. Zapewni to szybką reakcję na zagrożenie. W kilka minut wstrzymany będzie ruch pociągów i zminimalizowana możliwość zdarzenia.Numer alarmowy 112 – służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe.

Numery podane „w razie awarii” – to numery do poinformowania, o usterce urządzeń, uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym – w przypadku jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.
PLK dla bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą największy w historii program inwestycyjny, który dzięki wymianie, remontom i budowie nowych torów, montażu nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem, bezpośrednio wpływa na wzrost poziomu bezpieczeństwa. Poza tym PLK prowadzą działania w 4 obszarach: działania pracownicze, np. szkolenia dróżników, wykorzystanie symulatora dyżurnych ruchu; działania techniczne, np. nowoczesne urządzenia łączności, zakup pojazdów diagnostycznych; działania organizacyjne – audyty, kontrole, organizacja ruchu podczas inwestycji, kontrole w zakresie bezpieczeństwa ruchu pociągów w miejscach prowadzonych prac; działania inwestycyjne, np. modernizacja torów, rozjazdów i przejazdów, nowe systemy ERTMS/ETCS.

PLK od 2005 r. prowadzą Kampanię „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko!”. To tysiące apeli o bezpieczeństwo, edukacja, szkolenia, seminaria, analiza wypadków z udziałem samochodów i pociągu. Adresatami tych działań są kierowcy, instruktorzy nauki jazdy i piesi – osoby w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli.


materiał: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tekst: Mirosław Siemieniec rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama