Pościsze: Rowerem Do Wolności Czytania! (galeria)

Rowerowo, patriotycznie, historycznie i niepodległościowo wyglądał wczorajszy dzień (9 maja) w gminie Międzyrzec Podlaski. Na wielu gminnych drogach, i w wielu miejscowościach można było zobaczyć rowerzystów z biało czerwonymi flagami i kotylionami w tych barwach. Tak wyglądał Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018 pod hasłem (Do)Wolność Czytania w Gminie Międzyrzec Podlaski akcja pt. „W Drodze Do Niepodległej”

Wzięła w nim udział ponad setka młodych uczniów, nauczycieli, opiekunów. Finał nastąpił w Pościszach. Dziś opis i galeria, już niebawem FILM!

ROGOŹNICA
Rajd rowerowy pod hasłem „Droga do Niepodległej” wyruszył o godzinie 8.30 z Rogoźnicy do Pościsz przez Manie, Halasy i Żabce. Po drodze zaplanowano dwa przystanki:
– przy bibliotece w Halasach grupa z Rogoźnicy spotkała się z grupą z Halas – tam wymieniono się kotylionami, po czym młodzież odczytała 2 legendy dotyczące Miedzyrzeca Podlaskiego i okolic.
– w Żabcach przy jeziorku – tam odczytana została legenda dotycząca miejsca przystanku oraz krótki życiorys – Józefa Marciniuka (unity).

HALASY
Rajd rowerowy pod hasłem „Droga do Niepodległej” wyruszy o godzinie 9.30 z Halas razem z grupą z Rogoźnicy do Pościsz przez Żabce. Tu przewidziano jeden przystanek, w Żabcach przy jeziorku.

WYSOKIE
Rajd rowerowy do Pościsz dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę pod hasłem „Droga do Niepodległej” wyruszył z Rudnik o godz. 9.00. W Wysokim uczestnicy byli już piętnaście minut później. Trasa rajdu przebiegała przez Międzyrzec Podlaski i Tuliłów. Również i tu przewidziano dwa przystanki: w Międzyrzecu Podlaskim na al. Katyńskiej – przy Dębach Pamięci i w Tuliłowie, ul. Przeciętka – cmentarz z czasów I WŚ z 1915 roku. Na obu przystankach zostały przedstawione krótkie informacje i ciekawostki historyczne dotyczące odwiedzanych miejsc.

KRZEWICA
Rajd rowerowy pod hasłem „Droga do Niepodległej” wyruszył o godzinie 9.00 z Krzewicy do Pościsz przez Wólkę Krzymowską i Krzymoszyce.
Po drodze zatrzymano się przy kapliczce w Wólce Krzymowskiej i tu połączono z grupą z Tłuścca. Natomiast w Krzymoszycach odbyła się krótka pogadanka.

JELNICA
Rajd rowerowy pod hasłem „Droga do Niepodległej” wyruszy o godzinie 9.50 z Jelnicy do Pościsz przez Tuliłów. Przy szkole w Jelnicy została odczytana opowieść o Międzyrzeckim Dziedzicu. Kolejny przystanek to cmentarz austriacki w Tuliłowie, gdzie wysłuchano opowieści historycznej opowiadanej przez Annę Cygan.

TŁUŚCIEC
Rajd rowerowy pod hasłem „Droga do Niepodległej” wyruszał sprzed Biblioteki o godz. 9.00 z grupą uczniów VII klasy SP im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu. Wyjeżdżając z tłuścieckiego lasu uczestnicy poznali legendę „Zjawy na rozdrożu”. W Wólce Krzymowskiej opowiedziano o okoliczności powstania kaplicy z 1907 r., a jeszcze przed Pościszami, wysłuchano historii z czasów okupacji niemieckiej.

Program finału rajdu „Droga do Niepodległej” miał miejsce w Pościszach. To na plac świetlicy w Pościszach zjechały się wszystkie grupy rowerzystów. Przywitała uczestników Magdalena Chodzińska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim. Tu także miało miejsce krótkie wystąpienie wójta Krzysztofa Adamowicza oraz prelekcja historyka Piotra Semeniuka „Ku niepodległości”.

Uczestników zaproszono do gra a’la „Zabawa z polszczyzną” (teleturniej TVP „Kocham Cię Polsko!”) oraz ułożenia mapy polski z otrzymanych za dobre odpowiedzi puzzli. W finale wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne przy akompaniamencie gitary. A na koniec na wszystkich czekał poczęstunek.


materiał: Radiobiper Międzyrzec Podlaski
temat: Międzyrzec Podlaski gmina / Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim
tekst i zdjęcia: Leszek Niedaleki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *